banner226

banner184

banner69

banner84

banner225

banner175

banner168

Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Eşsiz Bir Gezi Deneyimi Yaşamaya Hazır Mısınız?

Kültür & Sanat 11.01.2021, 17:51
Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Eşsiz Bir Gezi Deneyimi Yaşamaya Hazır Mısınız?

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirlerimizden Şanlıurfa, hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleri yerli ve yabancı turistin odak noktası olmayı başarmıştır. Deniz-kum-güneş tatillerinden farklı olarak, yeni yerler keşfedeceğiniz bir tatil planlıyorsanız, seçiminizi mutlaka Şanlıurfa’dan yana yapmanız ve hayatınız boyunca bir kere de olsa bu eşsiz şehri ziyaret etmeniz önerilmektedir. Birbirinden özel gezi noktalarının yanı sıra şehir, gastronomi turlarının da vazgeçilmez durakları arasında yer almaktadır. Seyahatiniz öncesinde sizin için hazırladığımız yazıyı inceleyerek, Şanlıurfa’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerini, en iyi restoranlarını ve popüler kahvaltı duraklarını keşfedebilirsiniz.

Şanlıurfa Gezi Listelerinin Olmazsa Olmazı 7 Özel Yer

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile sadece ülkemizin değil, dünyanın da en kıymetli köşeleri arasında yer alan Şanlıurfa, her gününüzü hatta her saatinizi yepyeni yerleri keşfederek geçireceğiniz eşsiz bir gezi deneyimine olanak sunmaktadır. Rotanızı Şanlıurfa’ya çevirmeden önce bu 7 gezi noktasını mutlaka incelemelisiniz. Daha kapsamlı bir liste çıkartmak içinse Şanlıurfa gezilecek yerleri için tıklayınız

Balıklı Göl, şehir merkezinde yer almakta olup, gölde yer alan balıklar halk tarafından kutsal kabul edilmektedir. Gölün derinliği 3.5 metre, uzunluğu ise 150 metredir. Urfa Kalesi’nin bulunduğu tepeden ateşe atılan Hz. İbrahim’in buraya sağ olarak düştüğü, ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğü Enbiyâ Suresi 69. Ayet’te geçmektedir. Balıklı Göl’ün çevresinde de çok sayıda tarihi yapı bulunmakta olup, bunların en çok öne çıkanı Urfa Kalesi’dir.

Halfeti Antik Kenti, sadece burada yetişen siyah gülleri ile meşhurdur. Bölge M.Ö 855 yılına uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Günümüzde Fırat Nehri’nin sularının altında kalmıştır. Adını Bizans Dönemi’nde alan bu bölge, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısı sırasında “Cittaslow” yani sakin şehir ünvanına layık görülmüştür.Aziz Nerses Kilisesi, Kantarma Mezrası, Rumkale ve Norhut Kilisesi bölgenin en kıymetli tarihi yapılarıdır.
 


 

Göbekli Tepe, insanlığın ilk tapınak yeri olup, 12 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. 2018 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan bu bölge, şehir merkezine yalnızca 15 km uzaklıktadır. Burada 20 tapınak bulunmakta olup, günümüze kadar 6 tanesi bulunabilmiştir. 3 boyutlu hayvan figürlerinin uzun yıllar yeraltında kalmasına rağmen bozulmamış olması hayranlık uyandırmaktadır. Mısır Piramitlerinden 7500 yıl önce inşa edilen bu bölgenin, el arabalarının olmadığı zamanda nasıl yapıldığı ve taşların nasıl taşındığı hala merak edilmektedir.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Göbekli Tepe’nin modeline ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra müzede Babil, Hitit ve Asur dönemlerine ait birbirinden önemli eserler sergilenmektedir. Haftanın her günü ziyarete açık olanŞanlıurfa arkeoloji müzesi, yüzyıllar öncesinden günümüze miras mozaikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Dünyanın hiçbir yerinde başka bir örneği bulunmayan Savaşçı Amazon Kraliçeleri’nin tasvirlerini görme olanağı sunmaktadır. Bu eserin yanı sıra müzede sergilenen mozaikler yapım şekli ve seçilen malzemeler açısından dünyanın en kıymetlileri arasında yer almaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan müze, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin yanında hizmet vermekte olup, gezi planınıza aynı gün dahil etmeniz önerilmektedir.

Şanlıurfa Kalesi, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı Dambak Tepesi’nde yer almakta olup, M.Ö 2000 yılında inşa edilmiştir. Alışılagelmiş şehir kalelerinin mimarisine sahip olmasına rağmen öneminin büyük olmasının nedeni üstünde yer alan iki taş sütundan Hz. İbrahim’in ateşe atılmış olmasıdır. Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri mesai saatleri içerisinde ziyaret edilebilmektedir.
 


 

Tektek Dağları Milli Parkı, ziyaretçilerine hem tarihi hem de doğayı bir arada keşfetme olanağı sunmaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu bölge, günümüzde de neredeyse tüm medeniyetlerden birer iz taşımaktadır. Senem Mağarası, Suayip Şehri Harabeleri, Soğmatar Harabeleri, milli parkın başlıca tarihi yapılarıdır.Tektek Dağları Milli Parkı Doğal güzellikleriyle de huzur dolu bir atmosfere sahip olup, tarih kokan şehir gezinizde, soluklanmak için tercih edebileceğiniz duraklardan biridir.

Şanlıurfa’nın Eşsiz Lezzetlerini Tadabileceğiniz En Popüler 7 Restoran

Güneydoğu Anadolu Mutfağı’nın izlerini taşıyan Şanlıurfa yemekleri, salçalı, acılı ve baharatlıdır. Misafir ağırlamanın öneminin büyük olduğu şehirde, yemekler adeta bir şölen gibi geçmekte olup, ciğer, borani, haşhaş kebabı,şabut balığı, çiğ köfte ve elbette Urfa kebabı mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında yer almaktadır. Şehrin zengin mutfağının en özel yemeklerini en popüler restoranlarda tatmak için önerilerimizi not etmeniz önerilmektedir.

Ciğerci Aziz Usta, şehrin en meşhur ciğercisi olup, Balıklı Göl’e çıkan yol üzerinde hizmet vermektedir. Günün her saati yoğun olan işletme salaş atmosferiyle de beğeni kazanmaktadır. Masalarda bütün halinde duran soğanları konuklar kırıp yemektedir. Dillere destan ciğeri, bu lezzeti sevmeyenlerin bile beğenisini kazanmakta olup, kişi başı hesap ortalaması 20 – 30 TL arasındadır.

Adres: Pınarbaşı Mahallesi, 1211. Sk. No:13, 63210 Merkez
 


 

Cevdet Usta’nın Yeri, haşhaş kebabının şehirdeki en popüler adresidir. Birecik’e has bir lezzet olan bu kebabın yanı sıra işletmede farklı kebap seçenekleri de sunulmakta ve oldukça beğenilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 30 TL arasındadır.

Adres: Merkez Mahallesi, Merkez Mah. Belediye Cad. İskele Çarşısı No:29 / A İş Bankası yanı, 63400, 63400 Birecik

Gülbaba Lokantası, patlıcan kebabı ile öne çıkan bir işletmedir. 2013 yılında restoranı ziyareteden Vedat Milor tarafından da bu lezzet onaylanmıştır. Patlıcan kebabının yanı sıra birbirinden özel lezzetleri tadabileceğiniz işletmede fiyat ortalaması 20 – 35 TL arasındadır.

Adres: Merkez Mahallesi, Kale Altı Cad. No:23, 63420 Birecik

Çulcuoğlu Restoran, meşhur Urfa lahmacununun en lezzetli halini tatmak isteyenler için en çok önerilen mekanlar arasında yer almaktadır. Lahmacunun yanı sıra şıllık tatlısı, içli köftesi ve kebap çeşitleri de deneyen konuklardan tam not almaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 15 – 35 TL arasındadır.

banner85
Adres: Atatürk Mahallesi, Recep Tayyip Erdoğan Blv., 63100 Merkez/Haliliye

Gülizar Konuk Evi, eğlence dolu sıra geceleri ile meşhur bir işletmedir. Urfa’da mutlaka tatmanız önerilen lezzetlerden biri olan çiğ köftesi öne çıkan lezzetleri arasında yer almaktadır. Yemekli sıra geceleri için hesap ortalaması 80 – 100 TL arasındadır.

Adres: Yeni Mh. DivanyoluCd. No: 2363100

Altın Restoran, adını şehirden alan meşhur Urfa kebabını tadabileceğiniz en özel restoranlar arasındadır. Bu seçeneğin yanı sıra zengin menüsü ile öne çıkan işletmede kişi başı hesap ortalaması 25 – 50 TL arasındadır.

Adres: ŞUTİM Yeni Hal Pazarı 63040

Osmanlı Ocakbaşı, şehrin en sevilen lezzetlerinden terbiyesiz tavuğun mucididir. Bu özel lezzetin yanı sıra işletmenin zeytin salatası da oldukça meşhurdur. Mutlaka denemeniz önerilen bu iki seçeneğin yanı sıra mekanın menüsünde birbirinden özel ızgaralar ve salata çeşitleri bulunmaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 25 – 35 TL arasındadır.

Adres: Emniyet Cd. 7 A, Hamidiye Mahallesi, 63300 Şanlıurfa Merkez
 


 

Şanlıurfa’nın En Meşhur Kahvaltı Mekanları

Melodi Van Kahvaltı Evi, taze ve lezzetli ürünleri ile hem şehir halkı hem de ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen kahvaltı mekanlarından biridir. Van’a has lezzetler kahvaltılık ürünlerde öne çıkmaktadır. Oldukça zengin bir serpme kahvaltı hizmeti sunan işletmede kişi başı hesap ortalaması 30 – 35 TL’dir.

Adres: Refahiye Mah. Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Cad, 280. Sk. No:13/B, 63050 Haliliye/Şanlıurfa

Zahter Kahvaltı Salonu, bal kaymağı ve köy biberli salçalı yumurtası ile meşhurdur. Lezzetli ve doyurucu bir serpme kahvaltı sunan işletmede, ürün çeşidinden ziyade sunulan ürünlerin kalitesine önem verilmektedir. Kişi başı hesap 25 – 30 TL arasındadır.

Adres: Haliliye Atatürk Bulvarı Kamberiye Mahallesi No:71:b, 63040

Tatvera Kahvaltı & Künefe, lezzetine doyamayacağınız künefelerinin yanı sıra zengin serme kahvaltısıyla da beğeni kazanan bir işletmedir. Urfa’nın özel peynirleri, sıcak ve soğuk ürünler, glikoz şurubu içermeyen reçeller başta olmak üzere birbirinden güzel tatlarla güne enerjik bir başlangıç için tercih edebileceğiniz mekanın modern atmosferi de beğeni kazanmaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 35 – 45 TL arasındadır.

Adres: İmam Bakır, Recep Tayyip Erdoğan Blv. No: 148, 63040 Haliliye/Şanlıurfa

Dilim Pastane ve Kahvaltı Salonu, tatlı ve pasta çeşitlerinin yanı sıra şehirde zengin kahvaltı sofraları ile üne sahip bir işletmedir. Hangisinden başlayacağınıza karar vermekte zorlanacağınız serpme kahvaltı ürünleri içerisinde yöresel seçenekler öne çıkmaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 25 TL arasındadır.

Adres: Kamberiyemh Melik Cabbar Cd, Köprübaşı, 63000 Haliliye/Şanlıurfa

Cevahir Konuk Evi, Urfa’nın yöresel lezzetlerini tadacağınız öğlen ve akşam yemeklerinin, gözünüzün önünde yoğurulan buzlu çiğ köftenin yanı sıra zengin sabah kahvaltıları için de tercih edebileceğiniz bir işletmedir. Kaliteli ürünler seçilerek özenle hazırlanan sabah kahvaltısında kişi başı hesap ortalaması 35 – 45 TL arasındadır.

Adres: Kadıoğlu Mah. Vali Fuat Cad. No 5 Eyyübiye Şanlıurfa

Karaköprü Pastanesi, şık atmosferi ve zengin serpme kahvaltısının yanı sıra katmeriyle de öne çıkan bir işletmedir. Akşama kadar acıkmayacağınız şekilde doyabileceğiniz ve tamamı lezzetli ürünlerden oluşan bir kahvaltı için kişi başı hesap ortalaması 40 – 45 TL arasındadır.

Adres: Çankaya, Gaffar Okan Cd. No:14, 63320 Karaköprü/Şanlıurfa

Manici Restaurant, kahvaltıda kahkenin ve tahinli çöreğin tadını yıllar geçse de unutamayacağınız şık atmosferi ile huzur bulacağınız şehrin en özel mekanlarından biridir. Urfa’nın lezzetli peynirlerinden zeytin çeşitlerine, reçel, bal, kaymaktan, yumurta çeşitlerine kadar her ürünü konuklarından tam not alan işletmede kişi başı hesap ortalaması 40 – 45 TL arasındadır.

Adres: Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Mevki Manici Hotel No:3, Manici Hotel İçinde, Şanlıurfa Merkez, Şanlıurfa

banner213
Yorumlar (0)
banner191
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:28
Güneş 06:48
Öğle 12:42
İkindi 15:54
Akşam 18:26
Yatsı 19:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20