banner114

banner87

Müze Kart ücretleriyle ilgili flaş gelişme!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müze Kart’ın 70 TL’de sabitlendiğini, bu yıl müze ücreti artsa bile rakamın değişmeyeceğini söyledi.

banner100
Kültür & Sanat 11.02.2020, 08:35
Müze Kart ücretleriyle ilgili flaş gelişme!
banner101

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müze Kart sahiplerine müjdeli bir haber vererek, “2018 Kasım ayı itibarıyla Müze Kart ücretlerini 70 TL ile sabitledik. 2020 yılında müze ücretlerinde artış yapsak bile Müze Kart ücretlerinde artış yapmayacağımız gibi indirime gideceğimizi de özellikle belirtmek isterim” dedi.

Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verilen bir soru önergesinde, “Türkiye’de asgari ücretin 2 bin 324 TL olduğu göz önüne alınırsa, iki kişilik bir ailenin sadece müze karta 140 TL vermesinin çok da mümkün olmadığı görülmektedir. Bu durumda çözüm nedir?” ifadesini kullandı. Ersoy, soru önergesine yanıtında şunları kaydetti:

 

banner85
“Kamu yararını gözetmek ve yerli ziyaretçi oranını artırmak için 2018 Kasım ayı itibarıyla Müze Kart ücretlerini 70 TL ile sabitledik ve bu tarihten itibaren müze ücretleri artsa bile Müze Kart fiyatları artmamaktadır. Ayrıca belirtmek isterim ki 0 - 18 yaş ve 65 yaş üzeri Türk vatandaşlarına, öğretmenlerimize, arkeoloji ve sanat tarihi öğrencilerimize, erbaş askerlere müzeler ücretsiz olup üniversite öğrencilerine Müze Kart yüzde 50 indirimli uygulanmaktadır.

1 Ocak itibarıyla Milli Saraylar da Müze Kart kapsamına alınmıştır. Müze giriş ücretleri halen Avrupa’daki emsallerinin çok altındadır. 2020 yılında müze ücretlerinde artış yapsak bile Müze Kart ücretlerinde artış yapmayacağımız gibi indirime gideceğimizi de özellikle belirtmek isterim ki Müze Kart sahipleri bir yıl boyunca sınırsız müze ziyaretleri gerçekleştirebilmektedirler. (Vatan)

banner53
Yorumlar (0)
banner123
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?