banner114

banner87

Göbeklitepe’den ilham aldılar! ‘Bakır’ tasarımlar…

Şanlıurfa’ya gelen tasarımcılar, ‘Göbeklitepe Bakır Ürünler Tasarımı Atölyesi’ kapsamında Göbeklitepe’de buluştu.

banner100
Kültür & Sanat 10.02.2020, 12:33
Göbeklitepe’den ilham aldılar! ‘Bakır’ tasarımlar…
banner101

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları iş birliğinde ve Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle ‘Göbeklitepe Bakır Ürünler Tasarımı Atölyesi’ düzenlendi. Kente gelen tasarımcılar Begüm Cemiloğlu Yenigün, Burçin Çevik, Deniz Üner, Ekin Varon, Kerem Özerler, Özlem Serdar ve Tamer Köşeli, Nurcihan Beyazıt’ın danışmanlığında bir araya geldi.Tasarımcılar, Göbeklitepe'nin anıtsal yapısı, mimarisinden, figürlerinden, coğrafyasından, doğasından ilham alan ve ana malzemesi ‘bakır’ olan tasarımlar geliştirdi. Göbeklitepe’nin ve Türkiye'nin tasarım aracılığıyla tanıtılması, yüzyıllardır kullanılan bakırın gündelik hayatımızda kullanımının yeniden yaygınlaştırılması, bakırın yeni kullanım alanlarına açılması, özgün ve ihracat potansiyeli yüksek ürün tasarımları geliştirilmesinin hedeflendiği atölye çalışması Göbeklitepe ve Şanlıurfa’da dört gün boyunca devam etti. 

Atölyenin ilk günün de tasarımcılar, sahip olunan kültürel mirası yaratıcı bir bakış açısıyla ele almak amacıyla Göbeklitepe’de buluştu.  
Atölye çalışmasının ikinci gününde ise tasarımcılar, Göbeklitepe’den ve bölgeden çıkan buluntuların yer aldığı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyaret etti ve eserleri incelendi. Atölyenin üçüncü gününde de Mutfak Müzesi ve Kent Müzesi ziyaret eden tasarımcılar, geleneksel olarak kullanılan araç, gereçleri incelendi ve bölgenin kültürünü gözlemlendi.

banner85


Öte yandan, Göbeklitepe Tasarım Atölyeleri, ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ kapsamında Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının katılımıyla farklı alanlarda gerçekleştirilmeye devam edecek.

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
banner123
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?