banner114

banner87

Germuş ile ilgili flaş öneri: Ya sponsor bulunmalı ya da Hristiyan cemaate...

Şanlıurfa'da hemen hemen her yıl gündeme gelen Germuş Kilisesi, kentteki bir çok tarihi miras gibi kaderine terk edildi. Yetkililerin sık sık açıklama yaptığı ancak net bir adım atmadığı tarihi kilise ile ilgili en kısa sürede harekete geçilmesi gerektiğini kaydeden Turizm Meslek Komitesi Başkanı M. Kamil Türkmen, "Ya sponsor bulunmalı ya da Hristiyan cemaate verilmeli ve onlar restore etmeli" dedi.

banner100
Kültür & Sanat 04.09.2019, 09:53 04.09.2019, 11:36
Germuş ile ilgili flaş öneri: Ya sponsor bulunmalı ya da Hristiyan cemaate...

Türkiye’nin önemli tarih ve inanç noktalarından biri olan Şanlıurfa’da, geçmişten günümüze çok sayıda farklı inanışa ait mabetler yer alıyor. Farklı dinlere mensup insanların uzun yıllar yaşam mücadelesi verdiği Urfa'da kiliseler de önemli bir yer tutuyor.
 KİMİ YIKILDI, KİMİ CAMİ OLDU, KİMİ DE...

Yılların etkisi ile kentteki kiliselerin kimi yıkıldı, kimi camilere dönüştürüldü, kimi de farklı amaçlar ile kullanılmaya başlandı. Şanlıurfa'daki kiliselerin çoğunun muamması bilinmezken, Göbeklitepe yolu üzerinde bulunan Germuş Kilisesi ise kaderine terk edildi.
 HAYVAN BARINAĞI OLARAK KULLANILDI

19. yüzyılda 7 kardeş tarafından yapılan ve 1915 yılına kadar da Ortodoks Ermenileri tarafından ibadet amaçlı kullanılan kilise, zamana ve kötü koşullara rağmen direnmeye çalışıyor. Bir dönem definecilerin yuvaya dönüştürdüğü ve birçok yerinde çukur kazılan kilise, bir dönem de hayvan barınağı olarak kullanıldı.

Sık sık kötü amaçlı kullanım ile gündeme gelen kilise ile ilgili yetkililer açıklamalar yapsa da, henüz net bir adım atılmış değil. Kentin tarihi ve kültürel öneme sahip zenginliğinin bu denli göz ardı edilmesi ise vatandaşların tepkisini topladı.
 


banner85

Germuş Kilisesi'nin son durumu ve kentin turizmine kazancı ile ilgili açıklama yapan Turizm Meslek Komitesi Başkanı M. Kamil Türkmen ve Şanlıurfa Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban, kilisenin bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini aktardı.
 TÜRKMEN: YA SPONSOR BULUNSUN YA DA HRİSTİYANLARA VERİLSİN!

Germuş Kilisesi'nin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi ve sponsor bulunması gerektiğini kaydeden Turizm Meslek Komitesi Başkanı M. Kamil Türkmen, "Germuş Kilisesi çok önemli bir nokta ve adeta o kilise çürümeye terk edildi. Bunun projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapıldı, onaylandı bitti ve hazır. Bunun için ödenek gerekiyor. Ya sponsor bulunmalı ya da Hristiyan cemaate verilmeli ve onlar restore etmeli. Göbeklitepe yılı dolayısıyla görmeye giden turistler aynı zamanda Germuş Köyü'ndeki kiliseyi de ziyaret etmek ister. Adeta destinasyonun bölünmez bir parçası haline gelir. 50 metrelik çevre yolunun bitmesiyle bu destinasyon çok rahat bir şekilde yapılabilir. Bir an önce yetkililerden bu kilisenin restorasyonunun yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 ÇOBAN: URFA'YA DA BİR  KİLİSE LAZIM

Germuş Kilisesi'nin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Şanlıurfa Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban, "Germuş'taki kilise gerçekten Şanlıurfa'nın kültür varlıklarından birisi ve şu anda maalesef yıkılmak üzere. Geçen bir kaç ay önce oraya gittiğimde içler acısı bir durumdaydı. Güpegündüz elinde dedektörle defineciler arama yapıyorlardı. Germuş Köyü gerçekten hem Hristiyanlık hem de Hritiyanlık tarihi açısından ve Ermeniler için çok önemli. Şanlıurfa'da şu anda oranın restore edilip, turizme kazandırılması lazım. Göbeklitepe yolu üzerine olması da, en azından gruplarımızı oraya gittiğinde Şanlıurfa'da daha çok vakit geçirmesine sebep olacak. Şanlıurfa'ya gelen turistlerimize bir kilise gösteremiyoruz. Şanlıurfa'da da bir kilisenin turizme açılması lazım" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

banner53
Yorumlar (7)
elçi 6 ay önce
kamil bey ve müslüm beyi cesaretlerinden ve inançlara saygısından dolayı kutluyorum.eminimki yakında urfadaki yöneticiler yaptıkları yanlıştan dönecektir.kültürel miraslara farklı inanç gruplarına saygı göstermek iyi insan olmanın temelinde vardır. zenginliğimiz farklılığımzdan kaynaklanır.dünyanın en gelişmiş toplumları farklı kimliklerin renklerin inaçların bir arada yaşadığı toplumlardır.
YETER ARTIK URFA İÇİN KAFA YORUN BİRAZ 6 ay önce
YETER ARTIK VALİLİK BÜYÜKŞEHİR İLÇE BELEDİYELERİ KAFA YORUN URFA TURİZMİ İÇİN YILLARDIR GERMUŞ KİLİSESİ MİLLET HANI TARİHİ KÖPRÜBAŞINDAKİ KÖPRÜ HAN MEVLEVİHANE CAMİ ETRAFI HEPSİ ATIL DURUMDA TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLIYOR NEDEN TURİZM MASTER PLANI ÇIKARTILIP HAREKETE GEÇİLMİYOR URFANIN DEĞERLERİ URFAYA BÖLGE HALKINA TÜRKİYEYE KAZANDIRILMIYOR DAHA NE ZAMANA KADAR BÖYLE DEVAM EDECE YETER YETKİLİLER HAREKETE GEÇİN ARTIK !
Dönme avcısı 6 ay önce
Evett. Uzun bir süredir tezim olan içimizdeki ermeni ve Yahudi dönmeleri ses vermeye başlamış. VAllahi de Urfa ya dair olumsuzlar da bu oruspu çocuğu dönmelerin payları yadsınamaz. Pandoranın kutusu açıldı bir kere. Adeti, huyu, suyu, şekli, şemali bizden olmayanları herkes görecek, bilecek. Haydi bakalım.
ELÇİ 6 ay önce
urfayı hz ömer fethetmiştir.urfa yüzyıllardır islam ile yönetilen bir yer olmuştur.ne hz ömer ne osmanlı ne de başkası bu kültürel mirasa zarar vermemiştir.şimdi siz kakmış saçma sapan nefret duyguları saçıyorsunuz etrafa.mardinde süryani kilisesi aktif kime ne zararı var.istanbulda azınlıklar var kime ne zararı var.bir insan ermeni asıllı urfalı olamaz mı yahudi olup urfalı olamazmı.arap ama urfalı olamazmı her urfalı tek bir ırktan mı gelmelidir.saygı göstermezsen saygı görmezssin.ermeni diye hor gördüğünüz hemşehrilerinizin patlijan kebabını yiyorsun agzı açık agzı yumuk vs bir sürü yemek çeşidi.en güzel ermeni mimarisyle urfa dolu. bunlardan yararlanırken Allah razı olsun dedin mi hiç.urfa kalesini inşa edenler çevresinde bir sürü kiliseden camiye dönüştürülmüş devasa yapılarda ibadet yapıyorsun.bir toplum farklılıklarıyla zengindir.dini dili rengiyle ilgilenmek niye.saygı duymazsan saygı görmezsin.
Ulan Zirtolar 6 ay önce
Bu ülke ermeniden hristiyandan ortodokstan rumdan neler çekti biliyor musunuz!
Ermenilerin bu topraklarda kaç insanı katlettiğini biliyor musunuz?
Varsa açılacak kilisede ayin yapacak hristiyan, o çıksın kilise istiyorum desin.
Sizin kiliseye ihtiyacınız varsa siz söyleyin bari.
ELÇİ 6 ay önce
tarihe ilginiz varsa çok iyi sizi dinlemek isterim. sadece doğup büyüdüğünüz urfanın son 200 yılını anlatırsanız bilgi sahibi olmuş olurum. varsa bir katliam onu da konuşuruz. bunun yanında islamı bilip yaşayan bilgili bir müslüman iseniz daha çok sevinirim. en azından bilginizden istifade etmiş olurum
Elci 6 ay önce
Efendim siz iletisim numaranizi yazin ben size gerek tarihle gerek kilisenin urfanin neden faydasina oldugunu aciklayalim
banner123
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?