banner14

banner69

Almanya, Göbeklitepe'nin tanıtımı için ekip gönderecek!

Türkiye'den giden yerel gazetecileri ağırlayan Berlin Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Refik Soğukoğlu, Göbeklitepe'ye önem verdiklerini ve tanıtım için Şanlıurfa'ya ekip göndereceklerini söyledi.

Kültür & Sanat 28.11.2019, 12:15 03.12.2019, 08:45
131
Almanya, Göbeklitepe'nin tanıtımı için ekip gönderecek!
banner37

Alman Dış İşleri Bakanlığı ve Ankara'daki Alman Büyükelçiliği tarafından Türkiye'deki yerel gazeteciler için 'Yerel Gazetecilik' konulu seyahat programı düzenlendi.

ŞANLIURFA'DAN ARISÜT YER ALDI

Berlin ve Hamburg'da düzenlenen 1 haftalık programa, Türkiye'nin çeşitli kentlerinden yerel gazeteciler katıldı. 8 gazetecinin bulunduğu programa Şanlıurfa'dan da Ajans Urfa ve Gazete İpekyol Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arısüt davet edildi.
 Bir hafta süren program yoğun şekilde devam ederken, gazeteciler Berlin ve Hamburg'da bazı resmi kurumları, ulusal ve yerel gazeteleri dolaştı. Daha sonra Berlin Türk Büyükelçiliğindeki resepsiyona katılan gazeteciler, basın çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı.

 BASIN ÇALIŞMALARI ANLATILDI

Gazetecilere Büyükelçi Ali Kemal Aydın eşlik ederken, görüşmede Elçilik Müsteşarı Umut Topçuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Berlin Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Refik Soğukoğlu ve Müsteşar Emre Gençtuğ yer aldı.

Basın Müsteşarı Soğukoğlu, Almanya'daki çalışmalara yönelik sunum yaptı. Türk Büyükelçiliğinin ilk defa yerel gazetecileri ağırladığını kaydeden Soğukoğlu, iletişim ağı kurup yerel basın ile daha yakından görüşeceklerini ifade etti.

banner64

Soğukoğlu, "Almanya-Türkiye İlişkileri denince önemli hususlardan bir tanesi basın ilişkileri, dolayısıyla Almanya’da basının rolü çok büyük, kamuoyunun en fazla basın ve medyadan etkilendiği ülkelerden bir tanesi de Almanya’dır. Alman basınının Türkiye’ye yönelik haberleri burada ki toplumda da ziyadesiyle karşılık buluyor.  Burada ki toplumun Türkiye algısını şekillendirme noktasında etkin bir rol üstleniyor. Almanya’da bizim Türk yerel medyamızda oldukça etkili. Yaklaşık olarak Almanya’da faaliyet gösteren, 130 civarında Türk gazetecimiz var. Bunlar sadece Türkçe yayın yapan, gazete ve internet haberciği yapan gazeteciler. Yayın organı olarak ta 65’e yakın yayın organı var. Dolaysıyla burada medya oldukça güçlü,  yerel medyanın doğmasının ve güçlenmesinin en önemli etkilerinden bir tanesi de Ülkemizden haber alma eksikliğinin zamanında olmuş olmasıdır. Buradaki yerel medyamızın da sorunları var, bir denge unsuru olmak durumundalar, verimli desteklerden istifade edemiyorlar, reklamlarla ayakta kalmak zorundalar. Reklamlarda siyasi ilişkiler dağılımda farklılık gösteriyor. Bizlerde buradaki yerel medyanın güçlenmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.  Bunun yanı sıra önemli çalışmalarımızdan bir tanesi de Alman medyası ile ilişkilerimiz geliştirmek,  bu bağlamda da bazı ortak çalışmalar yürütüyoruz.   Alman kamuoyu medyadan çok etkileniyor.  Ve dolayısıyla kamuoyun bilgilendirme çok büyük önem arz etmektedir. Alman medyası çok güçlü, bu bağlamda kamuoyundaki Türkiye algısını pozitif hale çevirmek mümkün değil ama en azında farklı bir pencereden bakmalarını sağlamak için çalışıyoruz" diye konuştu.
  BÜYÜKELÇİLİK: GÖBEKLİTEPE'Yİ ÖNEMSİYORUZ

12 bin yıllık geçmişi ile tüm dikkatleri üzerine çeken Göbeklitepe'ye büyük önem verdiklerini de belirten Soğukoğlu, tarihi mabedin tanıtımı için çalışacaklarını söyledi. Almanya'daki belgesel yapımcısı ve fotoğraf sanatçıları, düzenlenecek başka bir program ile 'Tarihin Sıfır Noktası'na gelecek. Belirlenen 14 kişilik ekip, 2 haftalık program ile Şanlıurfa'yı dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalar yapacak. Programın Nisan ayında düzenlenmesi beklenirken, kentin tanıtımına da büyük katkı sunacağı tahmin ediliyor.

Programa ilişkin açıklama yapan Soğukoğlu, "Çeşitli etkinliklerle bu algıyı yıkmaya çalışıyoruz bunlardan bir tanesi Şanlıurfa’da olacak. Nisan ayında Göbeklitepe ile ilgili bir heyet gönderiyoruz. Yunus Emre Endüstrisi ve Yurtdışı Türkler Vakfı başkanlığı öncülüğünde Almanya’nın çok önemli isimli Ressam, Fotoğraf Sanatçısı, Fotoğraf Belgeselcisi, Opera Şefi, Gazeteci ve Yönetmen olmak üzere toplam 14 kişiyi bir programla Göbeklitepe’ye gönderiyoruz. Bu program bir haftalık programdı ve bunu iki haftaya çıkardık, burada davetlilerin hepsi kendi alanlarıyla ilgili bir şeyler yaparak bunu Almanya’da sergilediklerinde,  gösterime sunduklarında Almanların kafalarındaki algılar yıkılacak" sözlerine yer verdi.BÜYÜKELÇİLİKTE GÖBEKLİTEPE RÜZGARI

Öte yandan, Berlin'deki Türkiye Büyükelçiliğinde açılan Göbeklitepe fotoğraf sergisi de dikkatlerden kaçmadı. Göbeklitepe'ye önem verdiğini kaydeden Büyükelçilik, tarihi yerin fotoğraflarına boy boy yer verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?