banner14

banner69

banner84

banner87

banner89

Şanlıurfa’da bunlar yaşanırken gülmek bize haram!

Şanlıurfa’nın lüks semtleri ile varoş mahallelerindeki insanların arasındaki uçurum her geçen gün büyüyor. Bir tarafta daire fiyatı 1,5 milyonu bulan siteler peş peşe inşa edilirken, bir tarafta da madde bağımlısı üvey bir babanın yaşadığı evde küçük kız çocukları kapısı dahi bulunmayan tuvalet ve odalı evlerde yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle Dedeosman Mahallesi’nde kadına şiddet, açlık, sefalet, cinayet, hakaret, alkol ve uyuşturucu belası ne ararsanız var. Ve tüm bunların ortasında bulunan karayazılı ‘çocuk hayatlar’… 32 yaşındaki Z.Y., 17 yaşında kaçarak evlendiği kocasından yıllarca şiddet gördü. Şiddetin dozu yüksekti; defalarca dövüldü, bıçaklandı, elektrik verildi, boynuna tasma takıp havlatıldı, düşük yapması için karnına tüp ile vuruldu, çocuk doğunca yakılmak istendi. Daha neler neler… 2 Çocuk annesi kadın, ailesi de sahip çıkmayınca 3 kez intihara teşebbüs etti. Derken kocası cinayetten hapse girdi. Yoksulluktan kurtulmak için ikinci kez evlendi, bu kocası da madde bağımlısı çıktı. Talihsiz kadının dramını anlatmakla bitmez. Şimdi tek isteği çocuklarının kurtulması…

Kadınca 02.02.2018, 08:05 02.02.2018, 08:05
Şanlıurfa’da bunlar yaşanırken gülmek bize haram!
banner37

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesinde bulunan özellikle Dedeosman Mahallesi’nde neredeyse her evde bir acı dolu hikaye var. Bunların bazıları ise filmlerde bile görülmemiş türden. Yakubiye Mahallesi’nde aylık kirası 250 liraya başını sokacak bir ev bulan 2 çocuğuyla yaşayan 32 yaşındaki Z.Y. de bunlardan birisi. Kadının başına gelenleri ve bulunduğu durumu anlatmaya kelimeler yetmiyor. 17 yaşındayken ailesinin onaylamadığı birisi ile evleniyor. Hayatının kabusu da işte o andan itibaren başlıyor. Kocası tam bir uyuşturucu ve alkol bağımlısı birisi çıkıyor. Çocuk yaşta kadına her türlü şiddeti uyguluyor. Yıllar geçtikçe şiddetin dozu da artıyor. Dayakla yetinmeyen cani koca, kadını bacağından bıçaklıyor. Boynuna tasma takıp havlatıyor. Hamile kaldıktan sonra düşük yapması için tüple karnına vuruyor. Vücuduna elektrik veriyor. Kızını yakmaya çalışıyor. Kadın tüm bunları anlatırken “acı” kelimesi bile anlamsız kalıyor. Cani koca bir cinayetten cezaevine giriyor ama hem o hem ikinci kocası yine hayatını zehir etmeye devam ediyor. Mersin’de köprü altlarında yatıp çöplerden ekmek topluyor. Yurtlarda kalıyor çocuğuyla. Zaten bu hayattan kurtulmak için ikinci kez evleniyor. İkinci koca da şiddet yok ama madde bağımlısı çıkıyor. Yaşadıkları ev korkunç… Yatıp kalktıkları odanın kapısı çok eski ve rüzgar geçiriyor. Buna önlem olarak perde asmış. 11 yaşında kız çocuğunun da yaşadığı evde madde bağımlısı üvey baba var ve tuvaletin kapısı yok. Cardon çıkmasın diye deliklere taş tıkamış…


‘KAÇTIĞIM İÇİN AİLEME SIĞINAMADIM’
Kızı 11, oğlu ise 2 yaşında olan talihsiz kadın yaşadıklarını Ajans Urfa’ya anlattı. Eşini severek evlendiğini ancak hep şiddet gördüğünü aktaran Z.Y., “Eşimi severek aldım ancak evlendikten sonra eşimin şiddetleri başladı bana. Şiddet uyguladı, ayağıma bıçak attı. Kızıma hamileyken karnıma tüpü vurdu, çocuğumun ölmesi için. Dedi illa bu çocuğu düşüreceksin, ben dedim eşimdir bir şey olmaz. Kaçtığım için gidip aileme sığınamadım. Sığınırsam, sen kendin kaçtın git çek derler diye hep ben çektim. Hep dedim düzelir” dedi.


‘KIZIMI YAKMAYA ÇALIŞTI’
Eşinin kendisine elektrikle işkence ettiğini, boynuna tasma taktığını kaydeden Z.Y., “Bir gün eve geldi, yine içmişti hap atmıştı, kalktı kabloyu söküp elektrik verdi. Beni sürekli elektriğe veriyordu. Sürekli şiddet uyguluyordu. Yine başka bir gün beni vuracağını söyledi, kalktı dövdü. Bana dedi ki köpek tasmasını boynuna takacağım, üç sefer havlayacaksın ki ben seni bırakacağım. Beni vurmasın diye kalktım tasmayı boynuma taktım, 3 sefer havladım, beni bıraktı. Yine başka bir gün işten döndüm beni vuracağını söyledi. Kalktı yine dövdü, şiş ile sopa ile vurdu. Başka bir zaman kızımı evin ortasına indirdi, dedi ki ben ateş bırakacağım, sen bu çocuğu kaldırmayacaksın. Korkudan, şiddet uyguluyor diye alamam çocuğu elinden. Ben kaçtım, kızım kaldı. Ben gittim komşulara haber verdim, kocam evi yandırıyor, dedim o çocuğu elinden alın. Komşular atıldı ve çocuğu elinden aldılar. Sürekli bu şiddeti gördüm” sözlerini kullandı.


‘İÇİNCE KENDİNİ KAYBEDİYORDU’
Kocasının uyuşturucu veya alkol alınca kendisini kaybettiğini aktaran talihsiz kadın, “İçince kendini kaybediyordu. Bira içiyordu, hap atıyordu. Akıl dengesini kaybediyordu. Niye böyle yapıyordu ben de bilmiyorum. Bir gün halam kızına gidip orada banyo yapacağımı söyledim dedi git. İzin aldım çıktım gittim yıkandım. Eve geldim dedi sana ne yaptılar ki sen yıkandın? Yine eline hortumu aldı beni vurdu, hamileydim o zaman baya karnım vardı. Köpeğim vardı, büyütmüştüm, köpek kocama saldırdı. Ona saldırana kadar köpeği kaldırdı boynuna bıçağı attı ve dedi ki sen de onun gibi kesileceksin. Korktum beni mi kesecek diye. Yine de isyan etmedim hep dedim düzelir. Kimse bana sahip çıkmadı” ifadelerine yer verdi.  


‘İKİNCİ KEZ EVLENDİM, MADDE BAĞIMLISI ÇIKTI’

 

Kocasının cinayet suçundan hapse girmesinin ardından bir daha evlendiğini ancak ikinci eşinin de madde bağımlısı olduğunu anlatan Z.Y., “Kocam 12 senedir cinayetten yatıyor. Ailem sahip çıkmadı, onun ailesi sahip çıkmadı. İkinci evliliğimi yaptım. 2. evliliğimde de eşim madde bağımlısı çıktı, ondan da hiçbir hayır görmedim. Ondan da bir oğlum oldu. Bu eşimin şiddeti yok ama madde içtiği zaman evi bilmiyor” diye konuştu.

banner85

‘SESİMİN DUYULMASINI İSTİYORUM’
Sesinin duyulmasını isteyen Z.Y., ailesine de eşinin korkusundan dolayı gitmediğini belirterek, “Ben sadece sesimin duyulmasını istiyorum. Bilsinler ki ben bu kadar çektim. Ailem de eşimden korkuyordu. Eşim bıçakla evimize saldırdığı için ailem korkuyordu, ben de aileme zarar gelmesin diye oraya gitmiyordum. Şu anda da kimsem yok. Çocuklarımla kalıyorum. Aileme de fazla gidip gelmiyorum, kendi çabamla böyle kalıyorum. Bir tane abla tanıdım, kalktı bana sosyal yardımlaşmadan maaş bağladı. Aydan aya 650 lira alıyorum, 250 lira kira veriyorum. Aldığım para da yetmiyor. Kızım da okula gidiyor, ben okumadım o okuma yazma bilsin istiyorum” sözlerine yer verdi.


‘3 KEZ KENDİMİ ZEHİRLEDİM’
Şiddet gördüğü için psikolojisinin bozulduğunu ve 3 kez intihar girişiminde bulunduğunu vurgulayan Z.Y., şunları kaydetti: “Hep şiddet gördüğüm için psikolojim de bozuldu, 3 kere kendimi zehirledim. Bıktım artık dedim ölüp kurtulayım, ben bu dünyaya neden gelmişim dedim. Sevgi bir yere kadarmış, eşim elimi masaya koyardı, bıçakla tek tek gidip gelirdi parmaklarımın arasında. Elini çekersen seni öldürürüm derdi, çekmezdim. Bir gün elmayı kafama koydu, dedi karşıya geç bıçağı atıp elmayı vuracağım dedi. Dururdum korkudan.”


‘AİLEM DESTEK ÇIKAMIYOR’

Ailesinin de maddi imkanlarının kısıtlı olduğuna değinen Z.Y., eşine boşanma davası da açtığını söyleyerek, “2. evliliğimi yaptım diye halen diyor ki ben çıkarsam seni öldüreceğim. Resmi nikâhım da var, boşanma davası açtım, kurtulmak istiyordum bundan. Boşanmam burada bitti, babası kızımı istediği için Yargıtay’da sürüyor hala. Şu an oğlumun kimliğini çıkaramıyorum, doktorlara gidip yalvarıyorum. Ailem destek çıkamıyor, babam da kalp rahatsızlığı var. Kardeşlerim de her biri bir tarafta evli. Babamlar da fakir, çok zengin değil ki bana yardım etsinler, bu şekilde geçinmeye çalışıyorum”  dedi.


‘KIZIMLA KÖPRÜ ALTINA KALDIM, ÇÖPTEN EKMEK TOPLADIM’
Eşi hapse girdikten sonra çocuğuyla beraber kaynanası tarafından sokağa atıldığını dile getiren Z.Y., son olarak şunları anlattı: “Eşim hapse girdikten sonra kaynanam elbiselerimi topladı, bana yürü git dedi, ben sana bakmam dedi, oğlum hüküm giymiş ben sana bakmam dedi. Eşyalarımı topladı, kızım bana verdi dışarı attı. Dışarı atınca gidecek bir kapım yoktu, kızımla bir hafta boyunca köprü altında kaldım. Çöpteki ekmeklerle karnımı doyurdum. Sonra kaynım bana sahip çıktı, eşim onu tehdit etti. Kaynım bundan korktu dedi ben sana sahip çıkamam. Ben çıkarım dedim, çocuğumu aldım çıktım. 1 sene Mersin’de kaldım yurtta, 3 ay Urfa’da kaldım, 2 ay Adana’da yurtlarda kaldım. Sonrada ev tuttum ve geçinmeye çalıştım.”

Talihsiz kadın tam olarak yetkililerden ve hayırseverlerden ne talep edeceğini de bilmiyor. Ama hem daha iyi bir eve taşınması hem de çocuklarıyla birlikte daha iyi bir yaşam sürmesi için biran önce girişimde bulunulması gerekiyor.

Mustafa ARISÜT-Mustafa PAYIK/Özel HAber-AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?