Eğitim-Bir-Sen Bakanlık'tan "düzeltme" talebinde bulundu

MEB 2017 yönetici atama yönetmeliği yayımlanmasından sonra Eğitim-Bir-Sen Bakanlığa yazılı başvuruda bulunup "Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'ndeki adaletsizlikler giderilmelidir" diyerek iki konunun değiştirilmesini talep etti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ardından 2017 yılı yönetici atama kılavuzunu ve atama takvimini yayımladı.

Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre müdür yardımcılığı için sınav şartı kaldırılmış ve tüm yöneticilikler için sadece mülakat şartı getirilmişti.

Yine eğitim kurumlarında hala yönetici olan öğretmenlerin görev süreleri dolmadan 2017 yılında gerçekleştirecek olan yönetici atamalarına başvuramayacakları da kılavuzda geçen önemli maddelerden birisi oldu.

Yönetmeliğe tepki ve eleştiriler gelirken Eğitim-Bir-Sen, söz konusu yönetmelik hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunarak iki hususun yeniden değerlendirilip gerekli düzeltmelerin yapılmasının istedi.

"İZAHI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Konuya dair yazılı açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, "Herhangi bir eğitim kurumunda yöneticilik görevi devam etmekteyken kendi istek ve iradeleri dışında Bakanlık uhdesindeki bir görevi yürütmek üzere yurt içinde veya yurt dışında başka bir göreve bir yıl veya daha fazla süreyle geçici veya sürekli olarak görevlendirilenlerin, yöneticilik görevlerinin sona erdirilmesinin izahı mümkün değildir. Söz konusu yöneticiler, Bakanlık uhdesindeki görevlendirilecekleri öngörselerdi, yöneticiliğin sona ermesinin hukuki sonuçları karşısında yöneticilik görevi üstlenmezlerdi. Yine Bakanlık uhdesindeki bir görevi yürütmek üzere görevlendirilmelerinin kendi istek ve iradelerine bağlı olmaması karşısında başarı puanı esasına göre görevlendirildikleri yöneticilik görevinin sona ermesinin de hukuka aykırı olduğuna şüphe yoktur. Örneğin boş bulunan bir eğitim kurumu müdürlüğüne 6 ay süreyle görevlendirilen bir müdür yardımcısının, müdür yardımcılığı görevi salt bu altı aylık görevlendirme nedeniyle sona erecektir.

Yine kurumsal bilgi ve tecrübe birikiminden istifade edilmesi ekseninde mevcut eğitim kurumu yöneticilerinin mevcut görevlerinden daha üst bir göreve görevlendirilmek üzere başvuramamalarının da bir izahı yoktur. Eğitim kurumları yöneticiliği görevlendirme sürecinin müdür yardımcılığı/başyardımcılığından müdürlüğe doğru idari hiyerarşi içinde dikey uzanan bir süreç olduğu göz önüne alındığında görev süresi sona ermiş yöneticiler ile dört yıllık hizmeti bulunan öğretmenlere tanınan bir hakkın, yöneticilikte tecrübe sahibi mevcut yöneticilere tanınmaması eşitlik ve adalete aykırıdır.

Bu itibarla Bakanlıktan bu iki konu hakkında yönetmelik ve/veya kılavuzda düzenleme yapılmasını istedik" dedi.

AJANS URFA

27 Nis 2017 - 13:13 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Urfa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Urfa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Urfa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Urfa değil haberi geçen ajanstır.


Şanliurfa Markaları

SİZDE BU ALANA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

+90 (505) 585 67 77
Reklam bilgi