ŞURKAV kiracılarına tebligat yolladı: Boşaltın!

ŞURKAV Yönetim Kurulu, Dergah-Balıklıgöl Kent Platosu’nda bulunan işyerlerinin kira bedellerini güncelledi. Aralarında Manici Otel ve 200 araçlık otoparkın da bulunduğu 17 işyerine, işyerlerini boşaltmaları için tebligat gönderildi. Vakfın menfaatlerini korumak için böyle bir girişimde bulunulduğu açıklanırken, önümüzdeki süreçte 6 işyerine daha tebligat gönderileceği kaydedildi. Ayrıca 9 işyeri için de kira tespit davasının açıldığı ve dava sürecinin devam ettiği belirtildi.

Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından inşa edilen Dergah-Balıklıgöl Kent Platosu’nda bulunan işyerlerinin kiraları yeniden güncellendi. ŞURKAV Çarşısı olarak da bilinen ve alışveriş merkezi olarak faaliyet gösteren, yüzde 50’si Vakıflar Genel Müdürlüğüne, yüzde 48’si ŞURKAV’a, yüzde 1’i Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine, yüzde 1’i ise şahsa ait olan işyerlerine ilişkin ŞURKAV’ın yeni Yönetim Kurulunca 01 Ocak 2019 tarihinde tüm işyerleri kiralarının güncellenmesi kararı alındı. Ancak bu tarihten sonra vakfın isteği yönünde talep gelmeyince aralarında Manici Otel ve 200 araçlık otoparkın da bulunduğu 17 işyerine, işyerlerini boşaltmaları için tebligat gönderildi. Vakfın menfaatlerini korumak için böyle bir girişimde bulunulduğu açıklanırken, önümüzdeki süreçte 6 işyerine daha tebligat gönderileceği kaydedildi. 9 işyeri için de kira tespit davasının açıldığı ve dava sürecinin devam ettiği belirtildi.

KİRALARIN DÜŞÜK OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

ŞURKAV tarafından yapılan açıklamada, vakıf gayrimenkullerinin kiralarının düşük olduğu bu konuyla ilgili 17 işyerine, işyerlerini boşaltmaları yönünde tebligat gönderildiği vurgulandı. Önümüzdeki süreçte kira süreleri dolacak olan 6 işyerine daha tebligat gönderileceği belirtilen açıklamada 9 işyerine de kira tespit davasının açıldığı ve dava sürecinin devam ettiği belirtildi. Temel amacın vakfın menfaatini korumak olduğunun altı çizilirken yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ŞURKAV’ın yeni Yönetim Kurulunca 01 Ocak 2019 tarihinde mülkiyetimizde bulunan tüm işyerleri kiralarının güncellenmesi kararı alınmıştır. Resmi ekspertiz raporu ve Vakfımızca yapılan çalışma sonucunda genel olarak vakıf gayrimenkullerinin kiralarının düşük olduğu tespit edilmiş ve Türk Ticaret Kanunu ile Borçlar Kanunu’nun mülk sahibine vermiş olduğu haklar kullanılarak, 17 kiracıya işyerlerini boşaltmaları için tebligat gönderilmiştir. Temel amacımız kimseyi mağdur etmeden Vakfın menfaatini de koruyarak kiraları rayiç değerlere çekmektir. Gönderilen tebligat üzerine kiracılarımızla yapılan karşılıklı anlaşmalar neticesinde düşük olan kiraların tamamı güncellenmiştir. Önümüzdeki süreçte bu kapsamda kira müddetleri dolacak olan 6 işyerine daha tebligat gönderilecektir. Kanun kapsamı dışında kalan müstecirlerimizin de daha önce yapılan ekspertiz raporuna göre kiraların düşük olduğu tespit edilmiş olup, güncelleme yapılabilmesi için hukuki yola başvurulması gerektiğinden, 9 işyerine kira tespit davası açılmıştır. Dava süreci devam etmektedir. Son yıllarda kiraya verdiğimiz ŞURKAV Çarşısı dâhilinde ve dışında bulunan 18 mülkümüzün mevcut kiraları Vakfımızın menfaati gözetilerek güncel bedel üzerinden kiraya verilmiştir. Sadece güncelleme yapılan 17 iş yeri ile son yıllarda güncel değer üzerinden kiraya verilen ve devir işlemi yapılan 18 işyeri ile birlikte 2018 yılında yıllık kira gelirlerimiz 1.160.000.00 TL iken, 2019 yılında 1.714.834.00 TL’ye yükseltilmiştir. Yukarıda belirttiğimiz üzere 12 işyeri ile anlaşma sürecimiz devam etmekte olup, anlaşma sağlanması durumunda yıllık kira gelirlerimiz 1.855.300 TL olacaktır.”

OTEL VE 200 ARAÇLIK OTOPARK DA BULUNUYOR

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Vakıf arasında yapılan paylaşım protokolünde 2 dükkân şahsa, 2 büro Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine, 44 dükkân, 10 büro, 2 çay salonu, 1 adet lokanta Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olup, geriye kalan 36 dükkân, 1 lokanta, 7 büro ŞURKAV’a ait. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ortak yerler de mevcut. ŞURKAV çarşısında bulunan 200 araçlık kapalı otopark, 52 odalı otel ve konferans salonu, 2 WC ve 1 büronun yüzde 50’si Vakıflar Genel Müdürlüğüne, yüzde 50’si ŞURKAV’a aittir. 200 araçlık otoparkın kiraya verilmesi yetkisi Vakıf Yönetim Kurulunun 11.10.2002 tarih ve 81 sayılı kararıyla, 52 odalı otelin kiraya verilmesi yetkisi ise 06.05.2004 tarih ve 133 sayılı karar ile hissedar olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildi. Bu kararlara istinaden 200 araçlık kapalı otopark ve otel Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kiraya verildi. Otel ve Otoparkın Vakıfça kiraya verilmesi ve kiralarının güncellenmesi Yönetim Kurulunun 02.10.2019 tarih ve 484 sayılı toplantısında karara bağlanmış, Vakıflar Genel Müdürlüğüne talep yazısı gönderildi.

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

18 Kas 2019 - 11:09 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Urfa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Urfa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Urfa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Urfa değil haberi geçen ajanstır.


Şanliurfa Markaları

SİZDE BU ALANA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

+90 (505) 585 67 77
Reklam bilgi