Vali Şıldak ihale konusunda uyardı: Doğrudan temin tercih edilmemeli

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ihale konusunda uyardı. Şıldak imzasıyla kamu kurumlarına gönderilen genelgede, “Kurumların doğrudan temin yöntemini çok sık kullandıkları yönünde bilgiler ulaşmakta olup ihalelerde tercih edilecek birinci yöntem, açık ihale usulüdür. Kanun yararının zaruri kıldığı istisnai durumlar hariç diğer yöntemler kullanılmayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, imzasıyla ‘Doğrudan Temin’ usulü ile yapılan alımlarla ilgili olarak kurumlara bir genelge gönderildi.

Kurumların doğrudan temin yöntemini çok sık kullandıkları yönünde bilgilenin ulaştığı Vali Hasan Şıldak, kamu kurumlarına gönderdiği genelgede ihale ve alımlar konusunda şu uyarılarda bulundu:

“4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 5’nci maddesi ile İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde, saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur. Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri bir arada ihale edilemez. Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal ve hizmet alımları ile yapım işleri kısımlara bölünemez.

Kanunun 18’nci maddesi ile ihale usulleri belirlenmiş olup, Bunlar; Açık İhale Usulü, Belirli İstekliler Arasında İhale Usulü, Pazarlık Usulüdür. Bu kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir. Kanunun 22‘nci maddesi ile öngörülen, Doğrudan Temin bir ihale usulü olmayıp, kanunda belirtilen işlerin ve eşik değerin altında kalan işlerdir. Kanunun 62’nci maddesi (ı) bendinde; bu kanunun 21 ve 22'nci maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10’nu aşamaz denilmektedir.

Açık ihale usulü ile temini gereken ihtiyacın, Kanunun 22’nci maddesinin (d) bendi için öngörülen parasal sınırlar altında kalacak şekilde, adet bazında veya aynı ihale konusu içinde yer alabilecek nitelikteki mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin, kalemlere ve gruplara bölünmek suretiyle, Kanunun 22’nci maddesinin (d) bendine göre temini, 4734sayılı Kanunun temel ilkelerine aykırılık teşkil ettiğinden, bu yönde uygulamaların sorumluluk doğuracağı hususuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kurumların doğrudan temin yöntemini çok sık kullandıkları yönünde bilgiler ulaşmakta olup ihalelerde tercih edilecek birinci yöntem, Açık İhale usulüdür. Kanun yararının zaruri kıldığı istisnai durumlar hariç diğer yöntemler kullanılmayacaktır. Mevzuat izin vermiş olsa dahi, zaruri durumlar müstesna doğrudan temin yöntemi ilk tercih olarak uygulanmamalıdır.

Kanunun belirlediği %10’luk sınır, işin kalemler, adet ve gruplara bölmek suretiyle doğrudan temin yöntemi tercih edilmeyecektir.

Kurum amirleri, harcama yetkilileri ve gerçekleştirme görevlilerinin gerekli dikkat ve özeni göstermeleri, mal ve hizmet alımı ile yapım işlerinde işlemleri birebir takip ve kontrol etmeleri, mevzuata aykırı uygulamaların sorumluluk doğuracağı hususunda;

Bilgilerini ve gereğini rica ederim”.

BİHA

03 Eki 2023 - 14:44 Şanliurfa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Urfa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Urfa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Urfa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Urfa değil haberi geçen ajanstır.


Şanliurfa Markaları

SİZDE BU ALANA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

+90 (505) 585 67 77
Reklam bilgi