Coşkun’dan açıklama! “Düzenleme, memur memnuniyeti çemberini genişletmeli”

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, memur maaşları ile ilgili Meclise gelmesi beklenen düzenleme ile memurlara refah payının verilmesi, yapılacağı söylenen kira yardımı ve 3600 ek gösterge husularının çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

ŞANLIURFA  - Memur-Sen ve Eğitim- Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, kamu görevlilerinin maaşı ve onlara yapılacak maddi yardımlarla ilgili düzenlemelere ilişkin bir açıklamada bulundu.

Açıklamasında, Haziran ayı enflasyon verilerine dair yapılacak açıklamanın 5 Temmuz’a ertelendiğini hatırlatan Coşkun, “Yılbaşından itibaren 5 aylık süreçte enflasyon %15,26 ve enflasyon farkı ise %6,72 olarak gerçekleşmişti. 5 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamları ile 6 aylık enflasyon farkı netleşmiş olacak” dedi.

COŞKUN: KİRA YARDIMI HUSUSU VE 3600 EK GÖSTERGE KONUSU ÇÖZÜLMELİ

Meclis’e gelmesi beklenen “en düşük memur maaşını 22.000 TL”ye çıkaracak düzenlemeye değinen Coşkun, memur maaşları ile ilgili Meclis’e gelmesi beklenen düzenleme ile kamu görevlilerin memnuniyet çemberinin genişletilmesi gerektiğine dikkat çektiği açıklamasında şunları söyledi: “Meclis’e gelmesi beklenen “en düşük memur maaşını 22.000 TL”ye çıkaracak düzenleme dışında tutulması gereken 6. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm atlına altığımız %6 artış ve enflasyon farkı, çalışanlar arası ücret adaleti konusunda yeni tartışmaların önüne geçmede önemli katkı sunacaktır. Aynı zamanda yapılacak düzenleme; Ocak ayında olduğu gibi refah payı olarak verilmeli, enflasyon farkında dikkate alınmamalı, siyasi irade tarafından da ifade edilen “kamu görevlilerine kira yardımı” hususu ve “1. Dereceye 3600 Ek Gösterge” konusu da çözüme kavuşturmalıdır.”

2023 YILI; ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEK, GELİR DAĞILIMINDA ADALETİ SAĞLAYACAK, EKSİKLİKLERİ GİDERECEK İLAVE TEDBİRLER VE İYİLEŞTİRMELERLE...”

Coşkun, 2023 yılında maaş/ücret artışları, muafiyet ve ilave düzenleme gibi önemli adımların atıldığının ve farklı başlıklar üzerinden birçok kesimi ve alanı ilgilendiren uygulamaların hayata geçirildiğinin altını çizerek, “2023 yılı; alım gücünü yükseltecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, eksiklikleri giderecek ilave tedbirler ve iyileştirmelerle Türkiye Yüzyılına yakışır şekilde tamamlanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ, MAĞDURİYETLERİN BİTMESİ, TEKLİFLERİN KAZANIMA DÖNÜŞMESİ VE BEKLENTİLERIN HAYATA GEÇMESİ GEREKİR

Coşkun, “önümüzde önemli bir süreç var” dediği açıklamasında, bu süreçte yapılması gerekenlere ilişkin olarak da şunları dile getirdi:
“Türkiye Yüzyılını; ortak akılla, paydaşlıkla, sorunlara aynı pencerelerden bakarak ve adil kararlar alarak birlikte inşa edebileceğimiz önümüzde önemli bir süreç var. Fiilen Temmuz ayında, hukuken 1 Ağustos tarihinde başlayacak 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri; mağduriyetlerin bitmesi, tekliflerin kazanıma dönüşmesi ve beklentilerin hayata geçmesi halinde Türkiye Yüzyılına yakışır bir şekilde tamamlanmış olacaktır.”

“7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNE ÖZEL İHTİMAM GÖSTERMELİ”

Kamu İşvereninin de 4688 sayılı Kanunun süre yönünden zaaflarını ve kapsam yönünden eksikliklerini dikkate alması gerektiğini kaydeden Coşkun, açıklamasında son olarak şu ifadelere yere verdi:

“Kamu İşvereni de 4688 sayılı Kanunun süre yönünden zaaflarını ve kapsam yönünden eksikliklerini dikkate alarak; 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecine özel ihtimam göstermeli, pazarlığı kolaylaştıracak, süreyi tasarruflu kullanacak şekilde masaya teklifle gelmelidir. Mühendis, müfettiş, şube müdürü, akademik personel başta olmak üzere kamu görevlilerinin ücret skalasındaki bozukluğun giderilmesi, alım gücünün yükseltilmesi, çarpıklığın düzeltilmesi, kamu personel sisteminin onarılması ve emeğin, birikimin, kariyerin hak ettiği konuma gelmesi için mücadelemiz sürecektir”.

BİHA

03 Tem 2023 - 18:42 Şanliurfa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Urfa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Urfa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Urfa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Urfa değil haberi geçen ajanstır.


Şanliurfa Markaları

SİZDE BU ALANA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

+90 (505) 585 67 77
Reklam bilgi