Urfa'da da sağlıkçılar iş bıraktı

Konya'da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesiyle doruğa tırmanan hekimlere yönelik şiddet, başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçileri tarafından ülke genelinde infiale yol açarken, Şanlıurfa’da da sağlık çalışanları meslektaşlarının katledilmesini iş bırakarak protesto etti.

ŞANLIURFA- Konya’da Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesiyle doruğa tırmanan hekimlere yönelik şiddet, başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçileri tarafından ülke genelinde infiale yol açarken, Türkiye genelinde protesto eylemleri düzenlendi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından 2 gün boyunca iş bırakma kararı almıştı.

Şanlıurfa’da da sağlıkçılar, bugün öğle saatlerinde Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanarak meslektaşlarının katledilmesine tepki gösterdi.

Müdürlük önündeki basın açıklamasına Türk Tabipleri Birliği (TTB), Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve   Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Hekim Birliği), Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED), Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (TABİP-SEN), Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) üyesi sağlık çalışanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Grup adına açıklamayı Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Fırat Erkmen yaptı.

Erkmen, şiddet karşısındaki taleplerine kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden hesap soracaklarını kaydetti.

ERKMEN: KINAMA DIŞINDA BİR ADIM ATILMADI

Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içinde olduklarını belirten Erkmen, şunları söyledi:

“Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı ‘Beyaz Kod’ verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır”

“ŞİDDET, ÖLÜM, ÇARESİZLİK VE UMUTSUZLUK OLARAK GERİ DÖNMEKTEDİR”

Tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğunun hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkıldığını ve bu durumun kendilerini hedef haline getirmekte olduğunu ifade eden Erkmen, “Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.

Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir” dedi.

“SİYASAL İKTİDARIN SORUMLULUĞUNDADIR”

“Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir” diyen Erkmen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz! Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

Gökyüzüne siyah balon bırakan grup, 15 dakikalık sessiz oturma eylemi ve saygı duruşu sonrası olaysız şekilde dağıldı.

BİHA

07 Tem 2022 - 14:42 Şanliurfa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Urfa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Urfa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ajans Urfa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ajans Urfa değil haberi geçen ajanstır.

01

Önce Kendini Düzelt - Biraz insanlara düzgün dawranıp aldıkları parayı hak etseler tüm mesele çözülecek onu bunu suçlayıp durmayıp önce kendinize bakın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Temmuz 08:01

Şanliurfa Markaları

SİZDE BU ALANA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

+90 (505) 585 67 77
Reklam bilgi