banner14

banner69

Urfa'dan başkanlık sistemine gönderme

Memur-Sen genel Başkanı Ali Yalçın, başkanlık sistemin için “Hızlı karar alabilen, ani karar verebilen, hızlı ve aktif bir hükümet modeliyle, yönetim modeliyle bu ülkenin buluşturulması gerekiyor. Yoksa yaşadığımız sorun devam eder. Bu ülkede parlamenter sistem bugüne kadar krizlerden bir türlü kurtulamadı” dedi.

Gündem 15.05.2016, 11:51 15.05.2016, 11:51
990
Urfa'dan başkanlık sistemine gönderme
banner37

 

 

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in ortaklaşa düzenlendiği ‘Üniversiteler ve Sendikal Örgütlenmeler’ adlı programa katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunu (DİSK) eleştirdi ve başkanlık sistemine gönderme yaptı.

Harran Üniversitesi Düğün ve Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen İl Şube Başkanı İbrahim Coşkun, üniversite dekanları ve vatandaşlar katıldı.

COŞKUN: KURUŞ DEĞİL DURUŞ SENDİKACILIĞI YAPIYORUZ

Toplantıda konuşan Eğitim-Bir-Sen İl Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Urfa’da örgütlenme anlamında tarih yazdıklarını belirterek, “11 iş kolumuzun 11’inde de yetkili sendika olarak Urfa’mızda tarih yazmaya devam ediyoruz. Memur-Sen olarak kuruş değil duruş sendikacılığı yapıyoruz. Örgütlenmenin en iyisini de Urfa genelde de yerine getiriyor” dedi.

 

YALÇIN: GEÇİCİ SERAPLAR HİÇBİRİMİZİ ALDATMASIN

banner64
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’nin bir tıkanma yaşadığını söyleyerek yeni anayasa vurgusu yaptı. Yalçın, “Geldiğimiz nokta olmak istediğimiz nokta değil. Alınacak hesaplar var. Daha bu ülkede kurulu tuzakların, kurulu düzeneklerin, vesayetin tahkimatı noktasında ortaya çıkarılmış olan barikatların temizlenmemiş olanları var. YÖK diye bir hadise var. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ deyip ama fakat lakin denilip bu egemenlik, millet iradesi boyutunu milletin iradesinin yansıması olan meclisin dışına taşıran Anayasa Mahkemesi, YÖK gibi bazı kurumlar eliyle yönetilir diyerek millet iradesinin dışına taşıran ve vesayetin tahkimatı noktasında onları birer aygıt olarak kullanan, zamanı geldiğinde sırasıyla devreye sokan bu düzenek anayasa sorunu çözülmeden çözülmez. Geçici seraplar hiçbirimizi aldatmasın. Bu ülkede 82 model vesayet anayasası değişmeden millete yaslanan, milletten beslenen bir anayasa ortaya çıkarılmadan bu yaşadıklarımız sadece bir düdük ile son bulabilir. Onun için anayasa önemli. Türkiye bir tıkanma yaşıyor. Bu tıkanmanın önünün açılması gerekiyor” diye konuştu.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNE GÖNDERME

Yalçın, tek partili dönemlerde ülkenin krizlerle boğuştuğunu belirterek, "Hızlı karar alabilen, ani karar verebilen, hızlı ve aktif bir hükümet modeliyle, yönetim modeliyle bu ülkenin buluşturulması gerekiyor. Yoksa yaşadığımız sorun devam eder. Bu ülkede parlamenter sistem bugüne kadar krizlerden bir türlü kurtulamadı. Parlamenter sistem bu ülkede yolu açmadı, bu ülkede hep krizlere vesile oldu. Demokrasi lafta kaldı. Ülkenin seçilmiş başbakanı idam ettirildi ve o gün bize demokrasi bayramı diye kutlattırıldı” diye konuştu.

 

‘DİSK, BİZİM KİTABIMIZDA ÖZGÜR BİR HAREKET OLAMAZ’

Başkan Yalçın DİSK'i eleştirerek, “60’da darbe yapıldığında, darbeyi destekliyoruz diye bildiri yayınlayan DİSK, bizim kitabımızda özgür bir hareket olamaz. Darbeyi destekleyen bir yapı bizim sendikacılığımıza uymaz. 80’de darbe yapıldığında darbeyi destekliyoruz diyen Türkiye’deki en büyük işçi konfederasyonu var. Daha sonra o konfederasyondan bir kişi darbenin oluşturduğu hükümete bakan yolluyor. 28 Şubat’a geliyorsunuz, ülkedeki emek örgütlerine darbe yaptırılıyor. Adı beş çete diye tarihe geçen örgütlü yapılar bu ülkede darbeye hizmet ettiği için bu ülke toparlanamıyor. Her defasında birisini kullanıyor. Biz onun içerisinde de yer almadık” şeklinde konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?