banner114

banner87

Türkiye ile ABD anlaştı

ABD Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan habere göre, Koalisyon ve Türkiye, Rakka'nın ele geçirilmesi, elde tutulması ve yönetilmesi için uzun vadeli bir plan üzerinde birlikte çalışacak.

banner100
Gündem 07.11.2016, 15:03 07.11.2016, 15:03
Türkiye ile ABD anlaştı
banner101

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford arasında dün Ankara'da gerçekleşen görüşmeye ilişkin Pentagon'dan açıklama geldi.

Pentagon internet sitesinde yer alan habere göre, iki genelkurmay başkanı, Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı yürütülecek işbirliğine dair uzun vadeli bir plan ele aldı.

 

UZUN VADELİ PLAN ÜZERİNDE KOALİSYON VE TÜRKİYE BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Haberde Dunford'un şu sözlerine yer verildi:

"Koalisyon ve Türkiye, Rakka'nın ele geçirilmesi, elde tutulması ve yönetilmesi için uzun vadeli bir plan üzerinde birlikte çalışacak."

 

"TÜRKLER, BUNU YAPACAK DOĞRU GÜÇLERİ BELİRLEMEDE YARDIMCI OLACAK"

banner85
"Görüşme, uluslararası koalisyonun, Rakka'nın ele geçirilmesi aşamasına Türkiye ve Türkiye'nin ABD'nin planları hakkındaki perspektifi dahil edilmeden ilerlenmeyeceği yönündeki uzun vadeli sözünü pekiştirdi" denilen haberde; Dunford'un, "Türkler, bunu yapacak doğru güçleri belirlemede yardımcı olacak" ifadesini kullandığı aktarıldı.

 

ANKARA'DA GÖREV YAPACAK

Söz konusu habere göre, görüşmede ayrıca, Ankara'daki Genelkurmay Kararaghı'nda ABD'li üst düzey bir subayın görevlendirilmesi kararlaştırıldı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'e rapor verecek olan bu subayın, IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar için sağlanacak irtibat konusunda rol alacağı açıklandı. Dunford'un, "Bu konuda Türk müttefiklerimizle tamamen şeffaf olmak istiyoruz" dediği de belirtildi.

 

ABD'Lİ HABER KANALI CNN DE SON DAKİKA OLARAK DUYURDU

CNN'nin son dakika olarak geçtiği ABD savunma bakanlığına dayandırılan haberde şöyle dendi: "ABD ve Türkiyeli askeri yöneticiler, uzun vadede IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'nın IŞİD'den temizlenmesi, elde tutulması ve yönetilmesi konusunda Ankara'da yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya vardı."

Dün Türkiye'ye sürpriz bir ziyarette bulunan Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Türkiyeli Hulubi Akar ile altı saat süren bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantının detayları basına açıklanmazken, yalnızca Suriye ve Irak'ta yürütülen IŞİD karşıtı operasyonlarla ilgili olduğu belirtilmişti. (Kaynak: Haberler.Com)

banner53
Yorumlar (0)
banner123