banner114

banner87

Suruç katliamı 'olay yerinde' anıldı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde hayatını kaybeden 33 kişi, saldırının 4'üncü yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı.

banner100
Gündem 20.07.2019, 17:29
Suruç katliamı 'olay yerinde' anıldı
banner101

Tarihin en acı olaylarından Suruç saldırısı, 20 Temmuz 2015'te saat 12:00'da Suruç ilçesinde bombalı intihar saldırısı meydana geldi.

Saldırıda 33 kişi hayatını kaybederken 100'den fazla kişi yaralandı. Saldırı; aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)'nin gençlik kolu Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin de bulunduğu 300 kişinin Amara Kültür Merkezi bahçesinde Irak ve Şam İslam Devleti'nin Kobani Kuşatması sonrası, Kobani'nin yeniden inşa çalışmaları konusunda basın açıklaması yaptığı sırada yaşandı. Canlı bombanın IŞİD ile ilişkisi olan Şeyh Abdurrahman Alagöz olduğu belirlendi.

banner85

Saldırının 4'üncü yıl dönümü için bugün olayın yaşandığı Amara Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Etrafı barikatlarla çevrilen ve polisin yoğun önlem aldığı anma törenine, aralarında HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Nimetullah Erdoğmuş ile çeşitli siyasi parti ve STK temsilcileri ile saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar katıldı.

Patlamanın olduğu noktaya karanfil bırakan ölen kişilerin yakınları gözyaşı dökerek, saldırıyı kınadı. Buradaki törenin ardından kalabalık, patlamada yaşamını yitiren ve Suruç'a defnedilen Osman Çiçek ile Kasım Deprem'in mezarlarına da karanfil bıraktı.

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123