banner14

banner69

STK'lardan Vali'ye destek: Mertlik değil, cahillik!

Şanlıurfa  Valisinin 'silahlanma' açıklamasına destek veren STK Temsilcileri, "Özel günlerde havaya silah sıkmak mertlik değil, cahillik" dedi. 

Gündem 25.06.2019, 13:09 25.06.2019, 13:18
868
STK'lardan Vali'ye destek: Mertlik değil, cahillik!
banner37

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kente Şanlı unvanının verilmesinin 35. yıldönümünde yaptığı açıklamada, 'Silahlanmaya dur diyoruz' çağrısında bulundu. 

Vali Erin'in bu açıklamasının ardından birçok destek gelirken, Şanlıurfa'da görev alan Sivil Toplum Kuruluşları da bu çağrıyı destekledi. Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinde bir araya gelen STK Temsilcileri, ortak bir basın açıklaması ile 'Vali Erin'in yanındayız' dedi.   

 STK'lar adına açıklamayı yapan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa İl Başkanı Fevzi Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Gün geçmiyor ki silahlarla cinayetler işlenmesin, yaralanmalar olmasın. Türkiye’de ortalama her 65 kişiden biri silah taşımakta ya da bulundurmaktadır. Ülkelere göre, silaha sahip olma sıralamasında Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20. sıradadır. Ülkemizde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kat artmıştır. Halen Türkiye'de 2,5 milyon’un üzerinde ruhsatlı, bu sayının iki katından daha fazlası da ruhsatsız silah olduğu tahmin edilmektedir.

banner8
Bireysel silahlanmada ilk sırayı mesleği gereği risk alanlar, ikinci sırayı bireysel korunma, üçüncü sırayı yeterli gerekçe göstermeden 'evde bulunsun' isteğiyle silah edinenler oluşturmaktadır. Dördüncü sırada ise merak, hobi veya hatıra gerekçesiyle silah edinenler bulunmaktadır. Avcılık ve atıcılık ayrı bir kategori olup ateşli silahların 2/3’ü bu amaçla ruhsatlandırılmaktadır.
Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmekte, 12 binden fazla insanımız da yaralanmaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçların yaklaşık üçte ikisi ruhsatsız, üçte biri ruhsatlı silahlarla işlenmektedir. Evde silah bulunması, aile içi şiddet olaylarında ciddi yaralanma ve ölümlere yola açabilmekte, intiharları kolaylaştırmakta, çocukların kaza ile ölüm ve yaralanmalarına neden olabilmektedir.
Özel günlerde havaya ateş edilmesi sonucu ölen ve yaralananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olmakla beraber, çocuklar üzerinde olumsuz ve derin tesirler bırakmaktadır.
Şanlıurfa STK’ları olarak, güvenlik elemanları ve can güvenliği ciddi manada tehdit edilenler dışında, silah taşınmasına veya bulundurulmasına karşıyız. Özel günlerde havaya silah sıkmanın mertlik değil, cahillik olduğu kanaatindeyiz. Silahların toplatılması konusunda, Valimiz Sayın Abdullah Erin beyi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

BİHA


 

banner53
Yorumlar (1)
hak 6 ay önce
siverek olayın saldıranların hepsinin tutuklanması halen ellini kolunu sallayan özellikle saldıran kişilerin çocukları oğulları suçlu kimler varsa.
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?