banner114

banner87

banner168

Şanlıurfa'da 2018 yılında neler oldu?

Şanlıurfa'da 2018 yılında olan bitenleri ve Ajans Urfa'ya önemli konularda yapılan açıklamaları derledik.

banner100
Gündem 04.01.2019, 12:38 04.01.2019, 12:38
Şanlıurfa'da 2018 yılında neler oldu?

 

 

 

 

 

 

 

 

**OCAK**

PROJE DE, PARA DA ‘HARAM’ OLDU! (3 OCAK)


Kale Eteği Projesi, 6 yıldır bir türlü tamamlanamazken Özel İdare döneminde 26 milyon lira harcanarak yapılan düzenlemeler patır patır dökülmeye başlandı. Projenin devam eden kısmında ise dünyanın en değerli eserleri güvenlik olmadan öylece bekletiliyor. Bazı yerlerde de ziyaretçilerin can güvenliği tehlikede. Önceki gün bir kişi hayatını kaybetti.   

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

YOK ÖYLE GÖZÜ AÇIKLIK! (7 OCAK)


Bakan Fakıbaba, tarım alanlarının korunmasına yönelik, “Burası muz cumhuriyeti değil kardeşim, herkes kafasına göre gelir, burayı zapt ettim. Edemezsin kardeşim. Öyle göz açıklık yapacaksın, geleceksin kapacaksın. Yok öyle bir şey. Bu dinen de uygun olan bir olay değildir. Yeri geliyor namazımızı kılıyoruz, yeri geliyor bardağı cebimize alıp gidiyoruz.” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

BİR AY YAĞIŞ YOK İNŞALLAH YANILIRIZ! (9 OCAK)


Şanlıurfa Meteoroloji İl Müdürü Necati Kızıler, kentte 2017 yılında ortalama yağışın yarısı kadar yağmur yağdığını belirterek, “Hava böyle devam ederse kuraklık noktasında Urfa’yı da etkileyecek, Türkiye’yi de etkileyecek. En çok da çiftçilerimizi etkileyecek. Bir aylık tahminlere baktım, şu anki baktığımıza göre kurak yani bir yağış gözükmüyor. Değerlendirmem bu yönde, inşallah yanılırız” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

PROGRAM İPTAL, YATIRIMLAR AZALACAK! (10 OCAK)


TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, Cazibe Merkezleri Programı’nın iptal edileceğini belirterek, “Son aldığımız duyumlara göre Cazibe Merkezleri Programı’na devletin ayırdığı paranın 40 katı müracaat olduğundan dolayı Cazibe Merkezleri Projesi iptal edilecek ve 23 tane il 6. Bölge teşvik programı kapsamına alınacak. Tabi takdir edersiniz ki bu bölgeler teşvik kapsamına alındığı zaman, Urfa’ya insanların ilgili alakası azalacaktır” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

REKTÖR EYYÜBİYE KAMPÜSÜNDE NEDEN YEŞİLE KARŞI ÇIKTIĞINI AÇIKLADI (15 OCAK)


Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, Eyyübiye Kampüsünün yerini neden TOKİ’ye vermek istediklerini, “Yeşil alan diyenin niyeti yeşil alan değil ki, hedefleri şu açık konuşayım; bu rektörü değiştirene kadar oyalayalım, rektör değişip kendi istediğimiz rektör gelirse orayı da güzelce parselleyelim, yiyelim, özeti bu. Ben de diyorum ki ben ne yapayım direneceğim, başka çarem yok” şeklinde açıkladı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

MECLİS ÜYELERİNDEN REKTÖR TAŞALTIN’A TEPKİ:  HADDİ OLMAMALI! (16 OCAK)

Rektör Ramazan Taşaltın’ın “Eyyübiye’yi parselleyip yemek istiyorlar” açıklamasına, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Yusuf Aktaşoğlu, “Büyükşehir meclis üyesinin, bu memleketin seçilmişlerinin asil kararını, vatandaşların nezdinde şaibeli bir duruma düşürmek hiçbir şekilde hiçbir kurumun rektörü de olsa, başkanı da olsa haddi olmamalı” sözleriyle tepki gösterdi. Meclis Üyesi Ahmet Kaytan ise “Rektörlük seçimi ne zaman bilmiyorum ancak şu anda Ziraat Fakültesi’nin yerinin yapılacak olan rektörlük seçimine malzeme olması bizi fevkalade üzmüştür” dedi.

 HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

‘HAYALİMDEKİ CAMİNİN AÇILIŞINI YAPIYORUM’ (26 OCAK)

Mevlana Celaleddin-i Rumi Camii'nin ibadete açılışında konuşan Bakan Fakıbaba, “Bu caminin yapımına benim Şanlıurfa'da belediye başkanlığı yaptığım dönemde başlandı. Hakikaten böyle bir rüyam vardı, hayalimdeki bir caminin açılışını yapıyorum, Allah'a çok şükür.” dedi.

HABERİN DEVAMINI İÇİN TIKLAYINIZ

 

**ŞUBAT**

URFA’DA BUNLAR YAŞANIRKEN GÜLMEK BİZE HARAM!
Kadına tasma takılıp havlatıldı… (2 ŞUBAT)

Şanlıurfa’nın lüks semtleri ile varoş mahallelerindeki insanların arasındaki uçurum her geçen gün büyüyor. Bir tarafta daire fiyatı 1,5 milyonu bulan siteler peş peşe inşa edilirken, bir tarafta da madde bağımlısı üvey bir babanın yaşadığı evde küçük kız çocukları kapısı dahi bulunmayan tuvalet ve odalı evlerde yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle Dedeosman Mahallesi’nde kadına şiddet, açlık, sefalet, cinayet, hakaret, alkol ve uyuşturucu belası ne ararsanız var. Ve tüm bunların ortasında bulunan karayazılı ‘çocuk hayatlar’…

32 yaşındaki Z.Y., 17 yaşında kaçarak evlendiği kocasından yıllarca şiddet gördü. Şiddetin dozu yüksekti; defalarca dövüldü, bıçaklandı, elektrik verildi, boynuna tasma takıp havlatıldı, düşük yapması için karnına tüp ile vuruldu, çocuk doğunca yakılmak istendi. Daha neler neler… 2 Çocuk annesi kadın, ailesi de sahip çıkmayınca 3 kez intihara teşebbüs etti. Derken kocası cinayetten hapse girdi. Yoksulluktan kurtulmak için ikinci kez evlendi, bu kocası da madde bağımlısı çıktı. Talihsiz kadının dramını anlatmakla bitmez. Şimdi tek isteği çocuklarının kurtulması…

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

‘BANKAMATİK’ PERSONELLERİ BULUNMADIĞINI KAYDEDEN BAŞKAN ÇİFTÇİ:
Personelleri ben denetledim (8 ŞUBAT)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kendi döneminde “bankamatik personeli” bulunmadığını personellerin evlerine giderek tespit ettiğini belirtti. Çiftçi, “Şikâyetler aldım, ‘personeliniz çalışmıyor, evde’ dediler böyle bir şey olamaz dedim. Sonra baktım ki öyle değil o parkta veya tesiste gece çalışıyor, diğer arkadaşı gündüz görevli. Bizzat evine giderek, parka giderek, görev yerine giderek tespit ettim” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

YANMAZ’DAN FARUK ÇELİK’İ KARŞILAYANLARA AĞIR ELEŞTİRİ: ETEK KISA MI GELDİ? (8 ŞUBAT)

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, uzun aradan sonra Şanlıurfa’ya gelen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’in ziyaretini değerlendirdi ve karşılayanlara yönelik olarak, “Faruk Çelik Beyi karşılayan kardeşlerimiz hangi bir ruh haliyle kuyruklar oluşturdular, çiçekler götürdüler? Yani etek konusunu unuttular mı acaba veya etek kısa mı geldi bilmiyorum. Onu artık kamuoyunun tercihine sunuyorum” dedi.

 

AKŞAMA YEMEKTE NE VAR? (16 ŞUBAT)


Gazete İpekyol kurulduğundan bu yana yapılan soruşturma ve açılan davaların sayısını unuttuk artık. Tarım alanlarının betonlaşması, mera ve hazine arazilerinin yağmalanmak istenmesi, görevine gitmeden maaş alan doktorlar gibi haberler hep dava açılmasına sebep oldu.

Öyle ki “hazine arazileri üzerinde hak iddia etmekle” ünlenen Mustafa Göktaş bile ele geçirmek istediği arazi konusunda haber yaptık diye aradan 8 ay geçmesine rağmen adliyeye koştu. Ve ne yazık ki hazine arazisi kollanarak yapılan “ödüllük haber” bile bizi gözaltılık etti.

Biz de bir günlüğüne, “madem hiçbir hakaret ve iftira bulunmadığı halde kamu yararına yapılan haberler dahi şikayete ve gözaltına sebep oluyor, akşama ne yemek var, tepsi kebabı nasıl yapılır gibi konuları ele alalım” dedik. Şimdi akşama Tepsi Kebabı nasıl yapılır konusunu ele alıyoruz…

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

GÖBEKLİTEPE’YE 1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ! (22 ŞUBAT)

Göbeklitepe’nin uzun aradan sonra ziyarete açılmasının kent turizmine büyük katkı sağlayacağını dile getiren ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, “Göbeklitepe’nin açılması için insanlar sırada bekliyorlardı. O bakımdan Göbeklitepe’nin açılması Urfa turizmine en az yüzde 30-40 bir ivme kazandıracaktır. 2017 yılında sezon iyi geçti. İstatistiklere göre şu anda 800 bin kişi geldi, 2018 yılında Göbeklitepe’nin açılmasıyla bu rakamın 1 milyona ulaşacağını rahatlıkla ifade ediyoruz” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**MART**

ALTIPARMAK ‘SEÇİM İTTİFAKI’NI YAZDI (2 MART)


Seçim öncesinde partilerin ittifakı nasıl olacak? Türkiye kamuoyunda merak edilen bu sorunun yanıtına Şanlıurfalı avukat Cüneyd Altıparmak "Seçimlerde İttifakın Hukuku” başlıklı yazısında yer verdi. Seçim öncesinde partilerin ittifakı nasıl olacak? Türkiye kamuoyunda merak edilen bu sorunun yanıtına Şanlıurfalı avukat Cüneyd Altıparmak "Seçimlerde İttifakın Hukuku” başlıklı yazısında yer verdi. Yayımlanmış birçok kitabı ve makalesi bulunan hukukçu yazısında; seçim ittifakı hukuku ve yeni dönem hakkında siyasal öngörüler ile mevcut durumu aktardı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BELEDİYELER YANIT VERMEYİNCE GOOGLE’A BİR SORU:
Sinekle nasıl mücadele edilir? (13 MART)

Şanlıurfa’da son yıllarda vatandaşları oldukça rahatsız eden sinekler konusunda bu sene de geç kalındı. Geçtiğimiz yıl ilçelerin genelinde ve kent merkezinde yaşanan sorun, havaların biraz da olsa ısınmasıyla tekrar baş gösterdi. Büyükşehir Belediyesinin üstlenmek istediği sinekle mücadele işini, ilçe belediyeleri yaptıkları siyasi baskı ile geri aldı. Ancak Mart ayı geldi ve ortada ne ilaçlama var ne de bu yönde bir çalışma… Yani meydan sineklere kaldı. Hal böyle olunca Şanlıurfalıların Google’a en çok sorduğu soru şu oluyor: “Sinekle nasıl mücadele edilir?”

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

‘BÜYÜKŞEHİR İLÇELERİ DE HAREKETE GEÇİRİYOR!’ (18 MART)


Şanlıurfa Yerel Gazeteler Platformu ile 2'nci buluşmasını gerçekleştiren Nihat Çiftçi, hizmet noktasında ilçe belediyelerle uyum içerisinde olduklarına dikkat çekerek ilçelerde bazı sorunların da Büyükşehir tarafından adım adım çözüldüğünü belirtti. Çiftçi "Uyum noktasında bir problem yok. Büyükşehir’in hareketlenmesi beraberinde ilçeleri de hareketlendiriyor ve hareketlendirecek" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

1 milyon 300 bin kişi uyuşturucu kullanıyor!
‘MÜCADELEYE HERKES KATILMALI’ (22 MART)

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan “1 milyon 300 bin vatandaşımız Türkiye’de uyuşturucu kullanmaktadır. 2007 ile 2016 yılları arasında yapılan araştırmada sadece uyuşturucu kullanımı nedeniyle ülkemizde 2 bin 148 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir” diyerek uyuşturucu ile mücadele noktasında devletin, kişilerin uyuşturucuya kolayca ulaşmasının önüne geçmesi gerektiğini ve toplumun her katmanının mücadeleye katılmasının önemli olduğunu söyledi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BETON SÖZ KONUSU DEĞİL! (23 MART)

Göbeklitepe'de sürdürülen yol ve ziyaretçi yürüyüş alanındaki çalışmalarda beton kullanıldığı iddiaları üzerine Bakanlık'tan yetkili bir isim Göbeklitepe'ye gelerek incelemelerde bulundu ve iddiaları yalanladı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

GÖMÜLMESİ GEREKEN ŞANLIURFALI SİYASETÇİLER..! (25 MART)

Şanlıurfa’ya gelen Faruk Çelik, ‘Atış serbest’ diye adlandırdığı toplantıda önemli ve özel açıklamalarda bulunurken, kendisi ile ilgili olarak yapılan eleştirile ve yazılanlar konusunda “Ne ithamlar yapıyor adamlar ya, bunları aslında iflas etmiş, gömülmesi gereken Şanlıurfalı siyasetçilerinin biz nebzesinin yaptığı inancındayım. Modası geçmiş siyasetçilerin nasıl oraları karartabiliriz gibi garip şeyler duyuyordum ben, bunları hiç dikkate almadım zaten. Hesap veremeyeceğimiz hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İŞTE TARIMDA ACI TABLO:
Harran’da 50 bin dekar arazi betonlaştı! (28 MART)


Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Harran ve Suruç’a su verilmesi konusunda çiftçileri uyararak tarım arazilerinin betonlaşması konusunda önemli bilgiler verdi: “2006’da yapılan araştırmaya göre Harran Ovası’nda yaklaşık olarak 20 bin dekar alan betonlaşmıştı. Fakat bugüne geldiğimizde yapılan çalışmada bu betonlaşmanın 50 bin dekara çıktığını görüyoruz ki, bu oldukça üzücü. Bugün insanlar, bizim bu kaybolan topraklarımız kadar yerde tarım yaparak dünya ekonomilerinde liderlik yarışına giriyorlar.”

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**NİSAN**

Nihat Çiftçi'den algı operasyonu isyanı:
HODRİ MEYDAN (2 NİSAN)


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yürütülmekte olan alt ve üst yapı projeleriyle ilgili algı operasyonları yapıldığına dikkat çekerek adeta isyan etti. “Hodri meydan’ diyen Çiftçi tramvay çalışmalarına başlayacağını duyurarak "Bu şehir artık algıyla yönetilemez. Projeler yarışsın" dedi.

 

SAHİBİNDEN SATILIK BALIKLIGÖL! (4 NİSAN)


Tarihi Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan sit alanı satılığa çıkarıldı. Takas önerisi de yapılan ilana "Dünyevi değil uhrevi değeri çok daha fazladır" notu düşüldü. Şanlıurfa'nın simgelerinden, Dünya inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olan Balıklıgöl'deki Halil-ürrahman Medresesi'nin bulunduğu alanın 62 metrekaresi 'arsa' adı altında satışa sunuldu. İlan ve online bir alışveriş sitesinde görenleri şaşkına uğratan bir ilan yayımlandı. 29 Mart 2018 tarihinde "Şanlıurfa Balıklıgöldeki hissemiz satılıktır" başlığıyla ilan verildi. Arsa kategorisindeki ilanda sit alanı olarak belirtilen Halil-ürrahman Medresesi'nin 62 metrekaresi 9 milyon TL karşılığında satışa sunuldu. Medresenin yüzde 9 hissesini elinde bulunduğunu belirten satıcı ve hisse sahibi olduğunu söyleyen Mustafa N., tapuyu da alıcılarla paylaştı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Döner 560 yemek çeşidine tercih ediliyor! (10 NİSAN)

ŞURO tarafından düzenlenen turizm toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Mehmet Emin Özçınar, turizme yönelik işletmelerin sıkı bir şekilde denetlenmeye başlanacağını kaydetti. Özçınar, Şanlıurfa’da 560 yemek çeşidinin de bulunduğunu ancak buna rağmen işletmelerde döner satışının ön planda tutulduğunu belirtti.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**MAYIS**

YİNE ÜNİVERSİTE YİNE SKANDAL! (7 MAYIS)


Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde bir sağlık skandalı daha. Üniversitede 4 yıldır görev yapan su altı hekimi bugüne kadar en önemli ekipmanı olan basınç odasını bekledi. Basınç odası geldi ancak hem küçük hem de bir türlü hizmete konulmadı. Hekim, yönetimin hiçbir şey başaramayacağını anladı veistifa ederek Urfa’dan gitmek istedi. İstifa etmek isteyen böyle onlarca hoca var ve üniversite yönetimi şimdilik OHAL’i bahane ederek istifaları kabul etmiyor.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

DÖŞEME CAMİİ NEDEN HALA AÇILAMIYOR? (10 MAYIS)


Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, 2015 yılında çalışmalarına başlanan, uzun zamandır restorasyonu süren ve hala bitirilemeyen Döşeme Camii konusunda yaptığı açıklamada, “Sürecin bu kadar uzamasındaki temel sebep; İtalya'dan gelen bir ekibi beklemek durumundayız. Önümüzdeki hafta İtalyan ekip gerekli incelemeler yaptıktan sonra restorasyon bitiş tarihi tam olarak ortaya çıkacak” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KUBBENİN SİMETRİĞİ BOZUK İDDİASI! (14 MAYIS)


Temeli yaklaşık bir yıl önce atılan 11 Nisan Camii’nin kubbesinde büyük bir gürültü ile göçük meydana geldi. 2'si ağır 6 işçinin yaralandığı olayda işçilerin çoğunun Suriyeli olduğu öğrenildi. Göçüğün öğle yemeği saatine denk gelmesi daha büyük bir faciayı da önledi. Caminin kubbesinin simetriği bozuk oluşunun ise daha önce çoğu insanın dikkatini çektiği ortaya çıktı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

TARIM ARAZİSİNİN BETONLAŞMASINA SEYİRCİ KALMIYORLAR! (18 MAYIS)


Tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da tarım arazileri büyük bir hızla betonlaşırken, Akçakale yolu üzerindeki Külünçe Mahallesinde de 1. sınıf tarım arazisine fabrika yapılmak isteniyor. Bu duruma vatandaşlar büyük tepki gösterirken, Mahalle Muhtarı Halil Kılıç fabrikanın yapılmasına izin vermeyeceklerini, bu durumun hem tarım arazilerinin yok olmasına emsal teşkil edeceğini hem de çevre kirliliği nedeniyle mahalleliyi rahatsız edeceğini söyledi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

REKLAM VARSA YARDIM ÇOK! (24 MAYIS)

Zeynep Yılmaz’ın akıllara durgunluk verecek işkence ve kötü muamele dolu evlilik hikayesi 3 ay önce Gazete İpekyol tarafından gündeme getirilmişti. Haberin ardından kurumlar yoksullukla mücadele eden ailenin yardımına koştuklarını aktarmıştı. Ancak Sosyal Yardımlaşma Vakfı mağdur kadına aylık dediği maaşı ilerleyen zaman içerisinde 6 ayda 200 lira olarak değiştirdi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İmdat Urfa’nın ciğerleri kuruyor:
SEBEBİ GERÇEKTEN KURAKLIK MI? (28 MAYIS)


Yeşile hasret olan Şanlıurfa’da çam ağaçları geçen yıldan bu yana bir bir kuruyor. Bu yıl çınar ağaçları da bu tehlikeli kervana dahil oldu. Kentin birçok noktasındaki ağacın yaprak kısımlarından itibaren kuruduğu, özellikle çam ağaçlarının büyük oranda azalmaya başladığı görüldü.

Vatandaşlar ağaçların bu şekilde yok olmasına tepki gösterip önlem almadığı için yetkilileri suçlarken, yetkililer de ilaçlama yaptıklarını ancak hem nem hem de kuraklıktan dolayı kurumanın önüne geçilemediğini öne sürdü. Oysa kuraklık ortada yokken yani baharda da kuruma oldu. 

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**HAZİRAN**

DÖŞEME CAMİİNİN KÜÇÜK ODALARI KALDI ( 1 HAZİRAN)

Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Palalı, uzun süredir tadilatta olan Döşeme Camii ile ilgili olarak, “Artık bir su sızıntısı ve kayma kalmadı. Sadece bu cami ile Balıklıgöl arasındaki iki küçük odanın ileriki yıllarda yıkımına karşı önlem alma aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Sürekli ölçüm ve çözüm bulma halindeyiz. Bugüne kadar yaptığımız bütün işlemlerin doğruluğu test sonuçlarından ortaya çıkmıştır. İşin uzamasının sebebi olan ortaya çıkan problemleri an be an basamak basamak giderme yolundayız.” dedi.

İŞTE FİLİSTİN GERÇEĞİ…
YILLIK SADECE 112 GRAM ET, 37 LİTRE SU! (6 HAZİRAN)


İlim Yayma Cemiyeti’nin Kudüs Çadırı’nda düzenlediği programda konuşan Mithat Arman Karasu, Filistinlilerin yıllık sadece 112 gram et ve 37 litre su bulabildiğini, ulaşım, eğitim, yerleşim gibi birçok konularda büyük sorunlar yaşadığını belirterek İslam Dünyasının kendine çeki düzen vermesi gerektiğini söyledi. Gazete İpekyol Yazarı Vedat Akıllı ise, bu acının bitebilmesi için Müslümanların topyekün birliğine ve beraberliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İSLAMİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİNİ ŞANLIURFA'YA KURACAĞIZ (6 HAZİRAN)

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, “Burada ilk kez söylüyorum. Allah'ın izni, milletin isteğiyle dünyanın en büyük İslami Bilimler Üniversitesi'ni Şanlıurfa'ya kuracağız. Ilımlı İslam değil, radikal İslam değil, ilimli İslam” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

TUGAY KESİNLİKLE YEŞİL ALAN OLACAK (7 HAZİRAN)


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi, kendisinden önceki belediye başkanının proje vaadi olan Tugay ile ilgili yeni gelişmeler yaşandığını kaydederek, “Milli savunma bakanımız, müsteşar, genel müdür ve komutanlarla görüştüm. Yeni Tugay ile ilgili yer planlıyorum. Şu an çalışmayı başlatmış durumdayım, çünkü mevcut yer Şanlıurfa için önemli. Bir botanik bahçe, bir sosyal alan, yeşil alan olmalı.” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Suruç olayına ilişkin Urfa’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan:

SUÇLULAR ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEK (20 HAZİRAN)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suruç'ta yaşanan elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Milletvekilimize ve ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hadise, güvenlik güçleri ve savcılık tarafından ayrıca soruşturuluyor. Her şey ortaya çıkartılacak ve suçlular adalet önünde hesap verecek” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

STK'LARDAN SEÇİMDE SÜKUNETE ÇAĞRI (23 HAZİRAN)


 24 Haziran seçimlerine bir gün kala Gazete İpekyol’a konuşan kentteki STK temsilcileri, vatandaşları sükunete ve birbirlerine saygı göstermeye davet etti. Yapılacak olan seçimin önemli olduğunu ancak insan hayatından daha kıymetli olmadığını hatırlatan STK’lar, özellikle siyasilere de ortamı yumuşatma konusunda çağrıda bulundu. 

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KÖLE PAZARI GİBİ ALINIP SATILMIŞ İŞÇİLER (30 HAZİRAN)


TÜMİŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Türkiye’deki sendikacılık maalesef işçileri bir özgür irade sahibi olarak görmüyor. Bir köle olarak görüyor. ‘Sendikaya üye olur musunuz’, ‘sendikalı olmak ister misiniz’ ya da ‘hangi sendikayı tercih edersiniz’ sorusundan çok, ‘Şu sendikaya üye olunacak’. Yani köle pazarı gibi alınıp, satılmış işçiler. İşçilere bu şekildeki bir bakış açısının olmasını biz kabullenemiyoruz.” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**TEMMUZ**

HDP'Lİ VEKİLLER MAZBATALARINI ALDI:  UMUDUMUZ BARIŞ OLACAK (2 TEMMUZ)

Mazbatasını alan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, “O bize verilen 250 bin oyun, her bir tanesine de sahip çıkacağız. Umudumuz barış olacak, umudumuz demokrasi olacak. Bu noktada ve çalışmalarımızı mecliste de sürdüreceğiz. Halkımızın içinde sahada da olacağız” ifadelerini kullandı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

HASTA VE YAKINLARI  ÇARESİZ KALDI YİNE! (4 TEMMUZ)

Şanlıurfa'da yüzlerce hastaya bakan çocuk hematoloji doktorunun tayini başka bir şehre çıktı. Bakanlık yerine atama yapmadığı için yüzlerce çocuk hasta kaderlerine terk edildi. İmkanı olan aileler çocuklarını şehir dışına götürürken, ekonomik olarak güçlük yaşayan aileler çareyi isyan etmekte buldu. Doktor ataması yapılmadan mevcut doktorun tayin edilmesine tepki gösteren bir baba "Tek bir talebimiz var. Lüften bize doktor gönderin" dedi. Öte yandan mağdur baba, trambosit cihazıyla ilgili taleplerine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nin verdiği yanıtı öfkeyle anlattı. İşte bir babanın doktor mağduriyeti...

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İMAR BARIŞI VAR AMA İNSANLARIN HABERİ YOK! (20 TEMMUZ)


Yüksek Harita Kadastro Mühendisi Ömer Faruk Şahin, İmar Barışı konusunda vatandaşların yeterince bilgisinin olmadığını belirterek, “Bayramdan bu yana bize gelen talep şu anda 100 civarı. Fakat insanların çoğunun bundan zaten haberi yok. Telefonla insanlar arıyorlar, söylüyorlar biz girişlerimizi yaptık. Ölçtünüz mü? Yok. Hesap ettiniz mi? Yok. Biz girişimizi yaptık, tamam da girişi yaparken devlet sizden fotoğraf istiyor, ölçü istiyor, birim istiyor, bunların girilmesi gerekiyor. Vatandaşların buna çok dikkat etmesini istiyoruz” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

HALFETİ VE BİRECİK’E BÜYÜKŞEHİR ÇIKARMASI! (28 TEMMUZ)

Geçtiğimiz günlerde Antep’e bağlanma tartışmalarıyla gündeme gelen Halfeti ve Birecik ilçelerine kurmaylarıyla adeta çıkarma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Sınırlar mı karıştı ne oldu? Teşekküre geldiler. Büyütmenin bir anlamı yok" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

"İSTENMEZSEM GİDERİM" (30 TEMMUZ)


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaklaşan yerel seçimlerde adaylık konusunda nasıl bir tavır sergileyeceğine ilişkin yaptığı değerlendirme, partisinin yanı sıra vatandaşın da tutumunun kendisi için önemli olduğunu söyledi. Çiftçi, “Vatandaşım isterse ben varım. İstemezlerse çok güzel bir şekilde, bir kardeşimize ‘buyurun’ derim. Ben açık söyleyeyim. Bir yarışma içerisinde, bir zorlama içerisinde kesinlikle olmam.” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**AĞUSTOS**

SICAKLAR TURİZMİ VURDU UMUT GURBETÇİLER! (6 AĞUSTOS)

Turizmci Kamil Türkmen, Kurban Bayramı öncesinde doluluk oranlarının yüzde 40-50’lilerde olduğunu belirterek, “Temmuz ve Ağustos ayları malumunuz sıcak havalar bölgeye gelmesini etkiliyor. Bu dönemde bizim için bir şans gurbetçi ailelerimizin, yurtdışında çalışan gurbetçi ailelerimizin gelmiş olması, münferit gelmiş olması önemli. Son dönemde Göbeklitepe’nin UNESCO Kültürel Miras Listesine dahil edilmesiyle konaklama sayılarını bir gün artırarak, burada kalmaları bizler için son derece ümit verici bir durum” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KRİZDEN ÇIKMANIN YOLU: YASTIK ALTI

ŞUTEM Başkanı Selahattin Tokmak, son dönemlerde inşaat ve emlak piyasasında yaşanan durgunluk ile ilgili olarak, “Krediler yüksek, altın yüksek, dolar yüksek. Dolayısıyla yatırımcı güvenli limanı seçtiği için insanlar bu kredi oranlarıyla daire almıyor. İnsanlar ne yapacak; yastık altındaki dolarını, avrosunu bozacak, altınını bozacak. Belki piyasaya o şekilde kan gelir. Başka türlü yastık altındaki para çıkmayıncaya kadar piyasaların açılması söz konusu ile değil” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KURUMLAR YANLI İŞÇİ ALIYOR! (8 AĞUSTOS)

banner85
MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz yaptığı açıklamada, "İşsizlikle ilgili sıkıntılara bir de özellikle kurumların memur ve işçi alımındaki yanlı davranışları da, adaletsiz davranışları da büyük bir sıkıntı yaşatmakta. Gönül isterdi ki iktidar partisine sürekli en fazla oyu veren Şanlıurfa halkının adil bir şekilde özellikle bu kurumlarda değerlendirip, burada işsiz gezen gençlerimizin bir an önce işe kavuşturulmasıdır" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ACININ MEŞAKKATLİ YOLCULUĞU BAŞLADI (13 AĞUSTOS)

Şanlıurfa’nın en önemli lezzetlerinden biri olan isotun sofralara yolculuğu başladı. Hemen her yemekte kullanılan, rengi, tadı ve kokusu ile damaklarda özel bir tat bırakan isotun bu meşakkatli yolculuğunu Urfalı genç isotçu Emrah Polat Ajans Urfa’ya anlattı.

 

TUGAYIN YERİ MİLLET BAHÇESİ OLACAK! (13 AĞUSTOS)

Büyükşehir Belediye Meclisi önemli bir karara imza atarak 20. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınması için büyükşehir belediye başkanlığına protokol yapma yetkisi verdi. Başkan Nihat Çiftçi, “Taşındıktan sonra yeni yer Botanik Bahçesi olarak ve son şeklini Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği şekilde Milletin Bahçesi olarak planlanacak" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KRİZDE "FIRSATÇILARA" YER VERMEYİN! (15 AĞUSTOS)


Dolarda son zamanlarda yaşanan hareketlilik piyasaları etkilerken, dolar ile alınan bazı ürünler zamlandı ve Şanlıurfalıların vazgeçilmez içeceği olan kaçak çay da 75-80 liraya kadar yükseldi. Esnaf, dolar nedeniyle bazı ürünlerde mecburen fiyat artırdıklarını ifade ederken, özellikle bu durumu fırsata çevirmek isteyenlere karşı mücadele verilmesi gerektiğini belirtti.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÇEKİÇLE GELEN HAYAT TEHDİT ALTINDA! (16 AĞUSTOS)


Çekiç darbeleriyle şekillenen ve farklı kimliklere bürünen bakır, Şanlıurfalı ustaların ellerinden geçtikten sonra adeta yeniden hayat buluyor. Bakırın çeşitli suretlerde satıldığı kentteki Bakırcılar Çarşısında ustalar, el emeği ve alın teri ile çok özel değerleri ortaya çıkarıyor. Uzun uğraşlar sonunda elde edilen ürünler alıcısını beklerken, hem ustaların sayısının az olması hem de çırak yetişmemesi ise mesleği açıkça tehdit ediyor.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BU KEZ SİSTEM ‘HASTA’ EDİYOR! (30 AĞUSTOS)


Şanlıurfa’da hastanelerde yaşanan hekim, personel ve poliklinik sorunları sürekli olarak gündeme gelirken, bu kez ise bayram tatilinden sonra hastaneye giden Şanlıurfalılar, 3 gündür sistem sorunları ile karşılaşıyor. Sorunun yaşandığı hastanelerden birisi olan Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine özellikle ilçelerden gelen vatandaşlar sistemin olamamasından dolayı mağduriyet yaşadıklarını kaydetti. Hastane başhekimi ise diğer hastanelerde de aynı sıkıntının yaşandığı gerekçesiyle suskun kalmayı tercih etti.

 

‘RİSK ALARAK GELDİM ÖNYARGILARIM KIRILDI’ (31 AĞUSTOS)


Karaköprü Belediyespor Teknik Direktörü Mehmet Yozgatlı, “13. hafta 13 puanla, 14 veya 15. sıradaydı. Düşmeyle 1 puan fark vardı. Aslında hoca olarak bende çok büyük bir risk aldım, Karaköprü Belediyespor da çok büyük risk aldı. İlk zamanlar korkuyordum, ilk defa Şanlıurfa’ya geldim. Maalesef terör olayı var, Suriye olayı var. İnsanlar Suriye’ye yakın, Doğu tarafı diye düşünebilir ama burası çok apayrı bir yer. Urfa şehri, insanları, kültürü çok farklı. Bütün ön yargılarım ilk haftada kırıldı, çok güzel bir ortam, çok iyi, misafirperver insanlarla karşılaştım. Pişmanlık içimde yok” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**EYLÜL**

PAZARDA HERKES DERTLİ! Biri alamıyor, diğeri satamıyor (5 EYLÜL)


Bahçelievler’de kurulan Çarşamba pazarında konuşan esnaf ve vatandaşlar, fiyatlardan şikayetçi oldu. Sebze ve meyve fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla yüksek olduğuna değinen esnaf ürün satamamaktan, vatandaş ise evine gerekli sebze-meyveyi alamamaktan dert yandı.

 

BAŞKANDAN İSOTÇULARA MÜJDE (10 EYLÜL)


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentin en kıymetli tarım ürünlerinden birisi olan isot konusunda önemli bir çalışma aşamasında. İsot imalatçılarına 960 dönüm arsa tahsis edileceğini müjdeleyen Başkan Çiftçi, "Bugüne kadar mahalle aralarında, damlarda, kaldırımlarda, arsalarda isot kurutma alanları oluşturuldu. Şanlıurfa gibi turizm şehri olan bir şehre bu görüntüler yakışmıyor" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

MERA DAVASINI ‘DOĞA’ KAZANDI! (14 EYLÜL)


Urfa Çalışma Grubu, Limak Çimento’nun ele geçirmek istediği Kırkpınar ve Korukezen meraları hakkındaki ÇED olumlu raporunu iptal ettirmeyi başardı. Rapor iptal edilmeseydi bölgenin en iyi ve sayıları 5 milyonu bulan fıstık ve zeytin ağaçları zarar görecekti.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

HASTANE KABUL ETMEZSE KOLU KESİLECEK! (18 EYLÜL)


Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde geçirdiği iş kazası sonucunda kolunda büyük hasar oluşan hastanın, şehir dışında 4 farklı bölümün bir arada olduğu hastanelerin birine sevk edilmesi gerekiyor. Ancak şehir dışındaki hiçbir hastane, en az 6 ile 8 arasında ameliyat daha geçirmesi gereken ve kolunu kaybetme tehlikesi yaşayan hastayı 40 gündür kabul etmiyor.

 

EL İŞLERİ TARİHE KARIŞIYOR! (22 EYLÜL)

Şanlıurfa’da Halıcı Pazarındaki esnaf eski günlerini arıyor.  Uzun yıllardır pazarda esnaf olan Necdet Şansal, çarşı olarak zor günler geçirdiklerini, özellikle sanayileşmeyle birlikte işlerinin azaldığını belirterek, “Türkiye'nin her tarafından gelen el işleri burada satılırdı. Burası büyük bir pazardı. Fakat şu anda eski özelliğini kaybetmiş durumda. Sanayileşmeyle birlikte el işleri de artık tarihe karışma sürecine girmiştir. Şu anda karma halılar var. Artık el işleri azalmakla birlikte, yeni halılar var” dedi.

 

GÖBEKLİTEPE SİNERJİ YARATACAK! (22 EYLÜL)

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 4 ili kapsayan yeni bir tanıtım programı hazırlandığını belirterek, "Göbeklitepe de buna sebep olan en önemli noktalardan biri. Bu dörtlünün yarattığı sinerji ile buraya yeni bir turizm hareketinin başlayacağını düşünüyoruz. Turizm yatırımcılarının da dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Biz zaten bakanlık olarak yatırım ve planlara öncü olacağız. Geleceği çok açık bir bölge olarak görüyorum" dedi.

‘TOKİ'YE VAR DA BİZE YOK MU’ DEDİLER (28 EYLÜL)

Karaköprü ilçesinde artan TOKİ yapılarının kat sayısı olarak, eski yapılara nazaran fazla olmasının şehir plancılığına aykırı olduğunu söyleyen Urfalı vatandaşlar, dertlerine derman bulamadıklarını söyleyerek belediye binası önünde açıklama yaptı.

 HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**EKİM**

VALİ ERİN'DEN İDARECİLERE UYARI! (1 EKİM)


Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte önemli sorunlardan birisi olan idareci atamasına ilişkin, “Biz şunu alalım, bunu alalım, şu sendikanın adamı, bu sendikanın adamı anlayışıyla devam edersek, bugün şikayet ettiğimiz konuların hiçbirinden şikayet etme hakkımızın olmadığını söylemek lazım. Bizim kendini yetiştirmiş, o işin hakkını ve sorumluluğunu yapabilecek insanları bulmamız lazım. Anlayışı, fikri, zikri bizi ilgilendirmez” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

"URFA'NIN HAK ETTİĞİ YERİ ALMASI LAZIM" (3 EKİM)

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Şanlıurfa’nın inanç turizminde hak ettiği yeri alması gerektiğini söyleyerek, “Burada İslam’ın tarihi çok eskilere dayanıyor. Anadolu’nun fethinden önce İslam bu topraklarla buluşmuş. Harran civarında büyük alimlerin yapmış olduğu el yazması eserlerden görebiliyoruz. Gönlümüz arzu ediyor ki bu el yazması eserler kataloglansın, Türkiye’ye kazandırılsın, bunun üzerine akademik ve doktora çalışmaları yapılsın” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KARAKOYUN'UN KARA BAHTI! KADERİNE TERK EDİLDİ (6 EKİM)

Urfa Çalışma Grubu ve Usta-Der, Karakoyun deresinin kaderine terk edildiğini ifade ederek, " Yapılan proje ile cazibe merkezi olacağı iddia edilen tarihi alan; demir yığınlarla ucube halini almış, madde bağımlılarının mekânı haline gelmiş ve atıl bir durumda kaderine terk edilmiştir. Güneydoğu'nun Venedik'i olacağı vaat edilen bu alanın kente kazandırılmasını bekliyoruz" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

GÖZLER BU KARARDAYDI! KAŞMER İMARA AÇILDI...

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısının ilk birleşiminde, meclise sunulan 'Uydu Kent' uygulaması oy birliği ile kabul edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Çiftçi, "2 yıldır teknik olarak incelemeler yapılıyor. Türkiye'de 1 numara olabilecek planı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi dünkü kararla onaylayıp, yürürlüğe koydu." dedi. Uydu kent, Balıklıgöl’ü besleyen su havzasına da denk gelen Kaşmer Dağı’nda kurulacak.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

 

ŞEHİR PLANCILARI ODASI "KAŞMER" İÇİN ÇEKİNCE KOYDU! (9 EKİM)

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Kaşmer Dağı’nın imara açılması hakkındaki kararına Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar’dan tepki geldi. Alınan karara usul yönünden çekinceli yaklaştıklarını kaydeden Açar, “Halkın ve ilgili STK’ların görüşleri alınarak bu fikirlerin plana dahil edilmesi gerekirken yapılan plan halktan saklanmış katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri göz ardı edilmiştir” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

BAŞKAN VEKİLİ KILIÇ KAŞMER DAĞI’YLA İLGİLİ PROJEYİ SAVUNDU

Siyasi hayatımıza sebep olsa da... (10 EKİM)

Kaşmer Dağı'nın imara açılması sonrası gelen tepkilere yönelik açıklama yapan Meclis Başkan Vekili Kılıç, "Bu bizim siyasi hayatımıza da sebep olsa, biz arsa baronlarının algı operasyonlarına kurban gitmeyeceğiz. Bu projeye o kadar sevinçle baktık ki İmar Komisyonundaki arkadaşlarla, meclis üyesi arkadaşlarla bizi takdir edecekler dedik ama linç edildik. Bize sosyal medyadan edilmedik küfür bırakılmadı. Küfür bize yakışmaz, edenlere iade edilir" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

 

KONKORDATO "NİYETE" GÖRE UYGULANIR (17 EKİM)


Hukukçular Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Ömer Avcı, “Konkordato sadece ‘dürüst’ borçluyu iflastan koruyan, iyi niyetli borçlular için öngörülmüştür. Borçlunun dürüst olmadığı, hileli işlemelere başvurduğu anlaşılırsa, konkordato tasdik kararı fesih edilir. Ve sonunda borçlunun iflasına karar verilir” dedi.  

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

"MUTFAĞIMIZI DÜNYAYA TANITACAĞIZ" (18 EKİM)


Şanlıurfa’da kurulan ‘Yerel Gazeteciler Platformu’yla bir buluşma gerçekleştiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, spordan turizme ekonomiden siyasete önemli açıklamalarda bulundu. İsot Festivali ile ilgili "Türkiye Urfa'yı konuşuyor" diyerek tanıtım çalışmalarını sürdüreceklerine vurgu yapan Çiftçi "Mutfağımızı dünyaya tanıtabilecek, gastronomi şehri yapabilecek bir çalışma hazırlanıyor. Planlı bir şekilde ilerliyoruz. Siverek Belediye Başkanımız Resul Yılmaz, Takoran Vadisinde Kültür Festivali yaptı ve ben çok güzel buldum. Desteğe ihtiyacı olduğu anda yanında olacağımı da bildirdim. Harran Belediye Başkanı, Harran evleri ile ilgili bir şey yapsa onlara da destek olurum. Şehir için bir yerden başlamak ve zenginleştirmemiz lazım" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**KASIM**

BAŞKAN ÇİFTÇİ ADAYLIĞINA İLİŞKİN İLK KEZ NET KONUŞTU:

‘Cumhurbaşkanımdan müsaade istedim!’ (1 KASIM)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yerel seçimlerdeki adaylığı konusunda ilk kez net konuştu: “Şimdi genel merkezin çağırıp aday değilsin gibi bir durum söz konusu değil kesinlikle yanlış bilgi. Benim şahsi kendi sebeplerimi, Sayın Cumhurbaşkanına arzım söz konusu, kendisinden affım söz konusu. Fakat Cumhurbaşkanım beklememi, çalışmalarımdan çok memnun olduğunu söyledi ve ben şu an Cumhurbaşkanımın kararını bekliyorum.”

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

STK'LAR GÖRÜŞMEYE KENDİ AÇILARINDAN BAKTI! (5 KASIM)

Geçtiğimiz günlerde kentte faaliyet gösteren 52 STK temsilcisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ile bir araya geldi. Toplantının Çiftçi’ye destek toplantısı olduğu yönünde birçok paylaşım ve haber yapılırken, Türkmenler Birliği Dernek Başkanı Hasan Çay, işin aslının farklı olduğunu öne sürdü. Yine toplantıya katılan ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş toplantının 2 yönlü olduğuna dikkat çekerken, Gıda İmalatçıları Kooperatifi Başkanı Kureyşi Çelik ise moral desteği vermek amaçlı yapıldığını söyledi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ET VE CİĞERE YENİ ORTAK GELDİ: BALIK (7 KASIM)

Kentte havaların soğumasıyla birlikte, Şanlıurfa’da sofraların vazgeçilmezi olan et ve ciğerin yanı sıra balık da sıkça tüketilmeye başlandı. Sağlık açısından çok önemli faydaları olan balığın yoğun olarak sofralara konuk olduğunu aktaran balıkçılar, özellikle hamsi, palamut ve ton balığının ilgi gördüğünü söyledi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ADAY ADAYLARINA ÇAĞRI: ATLAMA TAHTASI OLARAK GÖRMEYİN! (13 KASIM)


Şanlıurfa’da seçim atmosferi aday adaylarının başvuruları ile kendini iyice hissettirmeye başladı. Yüzlerce aday adayı partilere adeta koştururken, kentteki STK’lar yaşanan bu durum karşısında kaygılarını dile getirdi. Ortak fikir, aday adaylarının büyük çoğunluğunun; başvuruları atlama tahtası olarak gördüğü, aday yapılmazsa bile başka bir makama yükselme yolu olarak gördüğü yönünde oldu.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖZBEK’TEN EZBER BOZAN AÇIKLAMA:

‘Sıra gecesi, Urfa müziği değildir!’ (15 KASIM)

'Müzik Şehri' olan Urfa'da 4 gün sürecek olan sempozyum başladı. Sempozyumun açılış konuşmasında Dr. Mehmet Özbek, " Bugün sıra gecesi altında sunulan müzik, Urfa müziği değildir. 'Hele niye, niye' diye bir türkü söylüyorlar. Nerede bizim türkülerimiz, klasiklerimiz nerede? Onları da Urfalılar tanımazlar, dost acı söyler" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Tarihi Gümrük Hanı'nda tespihe ilgi artıyor (23 KASIM)


​Şanlıurfa’nın önemli tarihi değerlerinden olan Gümrük Hanı’nda tespihe olan ilgi her geçen gün artıyor. Genç-yaşlı demeden hemen herkesin sevdiği aksesuarların başında gelen tespihler yerli turistler tarafından da ilgi görürken, ürünlerin fiyatları ise 50 liradan başlayıp 5 bin liralara kadar yükselebiliyor.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

‘Domates satar gibi odun, kömür satıyorlar!’ (27 KASIM)

Şanlıurfa Oduncu Pazarı esnafı, son dönemde artan ve çözüm bulunamayan kaçak satıcılardan şikayetçi oldu. Esnaf, bu durumun işlerini sekteye uğrattığını, zarar ettiklerini söyledi. Şanlıurfa Oduncular ve Kömürcüler Odası Başkanı Hadi Öge ise, “Vatandaş getirip 20 bin liralık kamyonu şehrin içinde domates satar gibi odun, kömür satıyor. Haksız rekabet oluyor, haksız kazanç oluyor. Esnaf zor durumda kalıyor” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Sulama, Urfa zeytinini bozuyor! (29 KASIM)

Şanlıurfa'nın önemli tarım kaynaklarından olan 'Urfa zeytini' son yıllarda rağbet görmeye başladı. Sofraların vazgeçilmezi olan zeytinin, Urfa'da da verimli olduğunu söyleyen esnaf sulamadan şikayetçi. Urfa zeytininin hazırlanma aşamasında bozulduğunu belirten esnaf, "Bizim Urfa'nın gemliği Nizip'in gemliğine benzer, aynısı. Ama adamların zeytini bozulmuyor. Bizimkileri suladıkları için bozulur" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

**ARALIK**

"Bizi hor görmeyin! Pozitif yaklaşın..." (3 ARALIK)

İşaret Dili Eğitmeni Sevil Sancar, engelli vatandaşların gündelik yaşamda büyük 'engeller' yaşadıklarına, kendilerini ifade edemediklerine değindi. Eğitmen Sancar, "Bazı insanların engellilere karşı negatif düşünceleri olduğu için, engelliler engelleniyor. Engellileri hor görmeyin, onlar hepimizin kardeşi. Onlar için daha pozitif olmanızı istiyorum" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Belediye hesap verebilir olmalıdır!


Türkiye Kent Konseyleri Birliği Hukuk Müşaviri Av. Cüneyd Altıparmak, “Yönetişim için meşruluk yetmez. Bir şart da hesap verilebilir olmaktır. Bir karar verdi belediye, bunun tüm süreçlerini ortaya koyabilmelidir. Özellikle harcamalarının neler olduğunu bir hesap olarak ortaya istenmeden koymalıdır. Denetime açık olmalıdır. Vatandaş harcamaları sorduğu zaman sizden cevap alamıyorsa bu ilke yok demektir.” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

‘Buğday tarımı Göbeklitepe’de başladı’ (5 ARALIK)

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Rıza Öztürkmen, 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Göbeklitepe 12 bin yıl önce inşa edilmiş bir toplu yerleşim alanı. Böyle bir alandaki yapım işleminin başlaması için gıdaya ihtiyacı olan insanlarla tarım burada başlamış. Karacadağ yöresinde ve burada buğday tarımı başlamıştır. Dünyanın en eski buğday başakları Karacadağ'da bulundu” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ŞANLIURFA ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI AÇAR:

Kentin geleceğini bu gasptan kurtarmış olacağız (7 ARALIK)

Şanlıurfa’da hastane, dini tesis, pazar alanı ve sosyo-kültürel alanlarının konut alanlarına dönüştürülmesi talebine ilişkin bilirkişi heyeti dün inceleme yaptı. Yargıya güvenlerinin tam olduğunu belirten Şanlıurfa Şehir Plancılara Odası Başkanı Selim Açar, “İnşallah kentin geleceğini bu gasptan kurtarmış olacağız” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Talep var ama nakit yok! (10 ARALIK)

Şanlıurfalı kuyumcular son dönemde altının fiyatının düşmesinin ekonomiye olumlu etkilerinin olduğunu ancak piyasada nakit sıkıntısı yaşandığını söyledi. Vatandaşın ilgisinden memnun olduklarını kaydeden kuyumcular özellikle çiftçilerin 11 ve 12. ayda ürünlerini satması nedeniyle piyasalarda hareketlenme yaşandığını bildirdi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

 

GERMUŞ KİLİSESİ YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA (12 ARALIK)

Definecilerin meskeni oldu!

ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, atıl durumda olan Germuş Kilisesi’nin turizme mutlaka kazandırılması gerektiğini söyledi. Kilisenin definecilerin yuvası konumuna düştüğünü aktaran Çoban, “Özellikle Germuş Kilisesi tarihteki yeri önemli bir merkez. Eğer müdahale edilmezse Germuş Kilisesi de yıkılmak üzere. Çünkü gidip gördüğünüzde hem kilisenin içinde hem de çevresinde kaçak kazılardan dolayı yapıya zarar verecek çukurlar oluşmuş” diyerek uyarılarda bulundu. 

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BİR BABANIN FERYADI! (16 ARALIK)


Şanlıurfa'da oğlu uyuşturucu bağımlısı olan bir baba, çaresiz ve perişanlık içinde olduklarını belirterek devlete sitem etti. Uyuşturucu ile mücadelede yeteri kadar çalışma yürütülmediğini savunan ve oğlunun polisler tarafından darp edildiğini iddia eden baba "Ben bir babayım, ben oğlumu istiyorum, Bizler evlatlarımızı istiyoruz. Devletimizi severiz, hain olmayız. Ancak uyuşturucu konusunda da devletten şikayetçiyiz" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


 

"SURİYELİLERE BİLE VERDİLER! HANİ 2 DEVLET 1 MİLLET" (17 ARALIK)


Şanlıurfalı eşinin vefatının ardından Azerbaycan vatandaşı olan Nigar Guliyeva vatandaşlık alamadığını belirterek, "Suriyelilere bile vatandaşlık veriyorlar. Ben Türk ile evlendim, 3 tane de Türk çocuğum var. 2 devlet 1 millet diyorlar, kardeş ülke Azerbaycan diyorlar ona vermiyorlar. Adım kötüye çıkmamış, hırsızlık yapmamışım, cinayet işlememişim. Ne yapayım?" diye sitem etti.

 

Kış turizminde ‘Göbeklitepe’ bereketi (17 ARALIK)

Şanlıurfa’nın önemli ekonomik değerlerinden biri olan turizmde, bu yıl yaşanan olumlu gelişmeler kış aylarında da kendisini gösteriyor. Gazete İpekyol’a konuşan turizmciler, geçtiğimiz yıllarda Eylül-Ekim gibi biten turizm sezonunun bu sene özellikle de Göbeklitepe’nin de etkisiyle Kasım-Aralık aylarına da sarktığını aktardı.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Et yüksek olunca vatandaş balığa yöneldi! (18 ARALIK)

Şanlıurfa’da soğukların kendini iyice hissettirmesiyle birlikte balık tezgahları da şenlendi. Fiyatı 15 liradan başlayıp çeşidine göre değişen balıklara vatandaşın da ilgisi arttı. Balığın hem sağlığa hem de cebe dost olduğunu belirten esnaf, et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle balığa rağbetin arttığını dile getirdi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

AYLARDIR İŞSİZ OLAN BABA: Çocukları yurda vermeyi düşünüyorum! (25 ARALIK)

Yaklaşık bir yıldır iş aradığını belirten 5 çocuk babası Hasan Akdağ, "Bir haftadır evde çok huzursuzuz. Eşimle ayrılma derecesine geldik. Ben bazı günler çocukları yurda vermeyi düşünüyorum. Gelir yok, maddi durum yok. Psikolojimiz bozulmuş artık. Bana yardım vermeyin, bana iş verin. Ben sakat değilim, topal değilim, kör değilim" dedi.

 

Urfa Müftüsü: Yılbaşı kutlanabilir! (26 ARALIK)

Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan, yılbaşı ve Milli Piyango bileti ile ilgili yaptığı açıklamada, “Miladi yılbaşı kutlanacaksa İslami ölçülere uyarak kutlanabilir. Yani kutlayanlar en azından bu şekilde kutlasınlar. Ama biz Hristiyanlar gibi ağaç keserek, hindi keserek değil hatta ağaç dikerek kutlayabiliriz. Yılbaşı bileti İslami açıdan doğru bulmadığımız, ayet-i kerimeye göre de haram olarak kabul edilen, bir şans biletidir. Almak mümin için çok doğru bir hareket değildir” dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Balıkçı esnafı dertli:  Ah, vah dedik ama boş!

Şanlıurfa'da 3 milyonluk yatırım bedeli ile kurulan 'balık hali' esnafın sorunlarına cevap veremedi. Balık halinin yetersiz olduğunu söyleyen esnaf, "Balık pazarındaki seyyar kan ağlıyor, niye? Çünkü kimse gitmiyor, seyyar ayağına kadar getiriyor. Kimse doğru dürüst satış yapamıyor. Gelsinler balık pazarının durumunu görsünler. Ah, vah dedik ama boş" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 AJANS URFA

 

banner53
Yorumlar (0)
banner123
38°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:18
Güneş 05:03
Öğle 12:34
İkindi 16:26
Akşam 19:56
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 30 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24