banner114

banner87

Şanlıurfa Barosu'ndan HDP açıklaması

Şanlıurfa Barosu, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yönelik gerçekleşen ve tutuklanmalarına yol açan operasyonlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Milletvekiline yönelik tutuklamanın, onun temsil ettiği kitlenin iradesinin yasama faaliyetinden dışlanması olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir" dedi.

banner100
Gündem 07.11.2016, 14:30 07.11.2016, 14:30
Şanlıurfa Barosu'ndan HDP açıklaması
banner101

Şanlıurfa Barosu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş başkanları ile birlikte 9 milletvekilinin tutuklanması ve sonrasında yaşananlara dair yazılı açıklama yaptı.

4 Kasım'da Diyarbakır, Bingöl, Şırnak ve Hakkari Cumhuriyet Başsavcılıklarınca eş zamanlı olarak başlatılan HDP operasyonu ile 12 HDP milletvekili gözaltına alındı ve 9'u hakkında tutuklama kararı verildi. Parti Eş Genel Başkanlarının tutuklanmasının ardından TBMM'de 59 milletvekili ile temsil edilen HDP, meclisteki yasama faaliyetlerinden çekilme kararı aldığını açıkladı.

banner85
Tüm gelişmelerin üzerine basın açıklaması yapan Şanlıurfa Barosu  "9 milletvekilinin tutuklanması ve sonrasında yaşananlar; Türkiye'yi siyasal temsil krizine sebep olacak gelişmelere açık hale getirmiştir. Bu yaşananlar, sorunların çözüm zemini olan siyasal alanı daraltıp etkisizleştirmekte; haliyle şiddetin tırmandırılmasına yönelik endişeleri arttırmaktadır. Milletvekililerine yönelik soruşturma ve kovuşturmaların da başta “yargı bağımsızlığı” ilkesi olmak üzere Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu Uluslar arası hukuk normlarına uygun yürütülmesi; “adil yargılanma hakkı” başta olmak üzere temel insan haklarını ihlal eden uygulamalardan kaçınılması gerekir" dedi. 

Yargı mercilerine seslenen Baro tarafından " Tutuklama tedbirine ilişkin kararlarda milletvekillerinin özel durumunun gözönünde bulundurulması; “seçilme hakkı”, “temsil niteliği” ve “yasama görevi” çerçevesinde değerlendirme yapılması zorunludur. Son üç yıl içerisinde Anayasa Mahkemesi tarafından verilen Mehmet HABERAL, Mustafa BALBAY ve Selma IRMAK kararlarında belirtildiği üzere “seçilme ve milletvekili olarak siyasi faaliyette bulunma hakkına yönelik müdahalenin ölçülü ve demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olması” gerekir. Milletvekiline yönelik tutuklamanın, onun temsil ettiği kitlenin iradesinin yasama faaliyetinden dışlanması olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir. Dolayısıyla yargı mercilerince milletvekillerine ilişkin tutuklama kararları değerlendirilirken veya itirazlarla ilgili verilecek kararlarda bu hususlarda gerekli özenin gösterileceğini umuyoruz " ifadeleri kullanıldı. 

Baro ayrıca Diyarbakır'da bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve 11 vatandaşın ölümü, yüzden fazla kişinin yaralanmasına sebep olan saldırıyı da kınayarak, ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. 

 

banner53
Yorumlar (0)
banner123