banner301

banner69

banner84

banner300

banner278

banner168

Kent Konseyi neden bu kadar önemli hale geldi?

Büyükşehir statüsüne geçildiğinden bu yana genel kurulu yapılmayan Kent Konseyi bir anda Şanlıurfa’nın en çok tartışılan konusu oldu. Bunun iki sebebi var. Birincisi Erkan Sözen’in Yusuf Eğilmez’e yakın olması, ikincisi de Yusuf Sabri Dişli’nin aday olmaması.

Gündem 08.11.2017, 08:19 08.11.2017, 08:19
Kent Konseyi neden bu kadar önemli hale geldi?

Şanlıurfa Kent Konseyi, büyükşehir statüsüne geçildiği 2014 yılından bu yana genel kurul toplantısı için bir araya gelmedi. İlk büyükşehir belediye başkanı Celalettin Güvenç, birkaç kez kendisine yakın olan isimlerle başkanlık konusunu görüştüyse de herhangi bir girişimde bulunmadı. Daha sonra başkanlığa gelen Nihat Çiftçi de 2 yılı aşkın bir süre boyunca Kent Konseyi dosyasını açmadı. Ta ki, Erkan Sözen ismi ortaya atılıncaya kadar... Bir anda AK Parti Eski İl Başkanı Yusuf Eğilmez’in döneminde başkan yardımcılığı yapan Erkan Sözen’i desteklediği ve Nihat Çiftçi’yi de ikna ettikleri yönünde bilgiler dolaşmaya başladı. Eğilmez, başkanlık yaptığı dönemde sevilen ve şaibeye karışmayan bir isimdi. Ancak şuan aktif bir görevi olmadan bu kadar etkili olması tartışmayı tetikleyen birinci unsurdu.

İkincisi de Şanlıurfa’nın hemen hemen her konusuna hakim olan ve adeta kentin hafızası haline gelen mevcut başkan Yusuf Sabri Dişli’nin yok sayılması, bu durum karşısında kendisinin de aday olmayacağını açıklaması. Dişli’nin yerinin Sözen’le dolmayacağına inananlarla Sözen’i destekleyenler sosyal medyada karşılıklı suçlamalara varacak düzeyde tartışmalara girdi.

 

AÇAR DA ADAY OLABİLİR

Başkan adaylığı için başka isimler de dolaşmaya başladı. Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar, İl Genel Meclisi Eski Başkanı Uğur Beyazgül, Belediye Eski Başkan Yardımcıları Gülender Açanal, Habib Arslan, ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş gibi isimler bunlardan birkaçıydı. Açar hariç, hepsi aday olmayacaklarını açıkladı. Hatta Açanal ve Arslan, Dişli’ye destek verirken, Akbaş da Sözen’e desteğini açıklamıştı. Birkaç kişinin kulisi sonucu Sözen isminin getirildiğine inananlar Açar’a aday olması için baskı yapıyor. Bugüne kadar sessizliğini koruyan Açar’ın desteklerin artması halinde adaylığını açıklayabileceği tahmin ediliyor.

 

SOSYAL MEDYADA İLK PAYLAŞIMLAR NASIL BAŞLAMIŞTI?

Yusuf Eğilmez:

Kent Konseyi Başkanlığı için aday olan; gerçek Aydın, Münevver ve Yazar olan Erkan Sözen ağabeyimi tebrik eder; başarılar dilerim.

 

Abdulkadir Açar‏:

@Erkam90Erkan adlı kullanıcıya yanıt olarak

Her kesimden herkesi kucaklayacak ve herkesimce kabul görecek “Beyefendi” ifadesinin ete kemiğe bürünmüş hali Hocama başarılar diliyorum.

 

Habib Aslan:

Sabri Başkan tarafsız, ilkeli ve yürekli duruşu ile Kent Konseyi Başkanlığında URFA’ ya çok şey kazandırdı. Bence tam verimli olacağı zaman!

Kent Konseyi Seçimi tekrar gözden geçirilmeli. 4 yıldır yapılmayan seçim, seçimlere 1 yıl kala yapılarak,küskünlüklere meydan verilmemelidir.

Kaldı ki seçimlere 1 yıl kala bu seçimin yapılması etik de değildir. Yeni seçilecek BŞBB buna karar vermelidir.

 

Mehmet Cafer‏:

@isakizildemir @Erkam90Erkan adlı kullanıcılara yanıt olarak

Kent konseyi şehrin Sorunlarını objektif olarak Söyleyecek dik duruşlu olmalı Belediye Tarafsız olmalı yanlış kişiyle doğru işler yapılamaz.

 

Eyüp Tarımak:

Kent konseyi başkanını tartışmaktan çok, bu konseyin etkinliğini ve belediye başkanlarının bu konseye atfettiği kıymeti tartışmalıyız.

Kent konseyi tavsiye niteliğinde karar alabiliyor, yaptırım gücü yok. Şehrin kaderinde fikir teatisi ile yer alabilme şansına sahip bir kurul.

Hayatı boyunca kent konseyi kurul ve toplantısına katılmamış belediye başkanlarının olduğu bir kentte her zaman ki gibi seçimi tartışıyoruz.

 

Uğur Beyazgül‏:

Özerk olmayan, kanuni alt yapısı oturmamış özgürce konuşamayacağım (kent konseyi dahil), hiç bir STK da aday olmayı düşünmedim.

 

Mehmet Sarmış:

Kent konseyi yarı sivil bir oluşum. Amacı kente hizmet etmek. Yaptırım gücü yok. Çalışma grupları oluşturup görüş ve düşüncelerini yetkililere sunuyor. Başkan dahil kimse bunun karşılığında ücret almıyor. Gönüllülük esas.

Mahalli seçimlerden sonraki üç ay içinde kurulması gerekirken bizde son seçimlerin üzerinden 3,5 yıl geçtiği halde kurulamadı. Sebep, uzlaşmak yerine ben, sen deyip didişmek.

Şimdi yeni bir girişim var. 26 Kasımda genel kurulun toplanması için çalışılıyor. Hayda, gene bir curcuna! Sosyal medyaya taşan dedikodular; hakarete varan ithamlar, iftiraya varan iddialar... Ayıp ya hu!

Genel Kurulu toplamak üzere harekete geçen Erkan Sözen, 90'ların başından itibaren çok yakından tanıdığım, sevdiğim, saydığım bir abimiz. Emekli öğretmen, idareci. İki dönem AK Parti yönetiminde bulundu. İktidar partisinden olduğu halde adı hiçbir şaibeye karışmadı. Tanıyan herkesin efendiliğine, dürüstlüğüne şahit olduğu, okuyan, araştıran, derdi olan biri. Kent Konseyi başkanı olmanın ona kazandıracağı hiçbir rant yok. Şu yaştan sonra rahatını bozup bu şehre hizmet edeyim diyor, elini taşın altına koymuş hazırlık yapıyor.

Başkan ve yürütme kurulu, genel kurulda seçilecek.

İsteyen her üye seçime girebilir; destek bulursa da seçilir.

Eğer kurulursa konseyin ömrü en fazla 1,5 yıl olacak.

Karar verelim, olması mı, olmaması mı daha iyi?

 

Faruk Akbaş:

Ziyaretimize gelen, sn. Erkan Sözen hocama, takım ruhu gözeterek, her kesimden uzman arkadaşlarla, KONSEYİ aktifleştirmesini tavsiye ettik.

KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA....

Seçim aşamasında olan KENT KONSEYİ için, hem bu dönemde, hem önceki dönemde; Başta sn. NİHAT TAŞ, sn. MEHMET KAYA ve acizane ŞAHSIMA Bu onurlu görev teklif edilmiş, lakin özel işlerimizin yoğunluğundan dolayı, KENT KONSEYİNDE VERİMLİ OLAMAYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜP, TEŞEKKÜR ETMİŞİZDİR.

Yeni dönemde sn. ERKAN SÖZEN hocamızın güzel bir ekip kurarak,tekrar konseyi aktif hale getireceğine, her kesimden, konusunda uzman arkadaşlarımızı değerlendireceğine inanıyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

NİHAT TAŞ: Bağımsız denetimciler dernek başkanı

MEHMET KAYA: Şanlıurfa Ticaret Borsası başkanı

FARUK AKBAŞ. :Sivil toplum izleme platform başkanı

 

Cumali Yılmaz:

Tarsus'ta kent konseyi yürütme kurulunda uzun süre görev almış biri olarak önerim siyasi şapkası olmayan STK larda uzun süre görev almış derdi şehrine hizmet etmek olan birisinin başkan olması çok daha faydalı olur. Diğer türlü iyi niyetli çalışmalar hep şüpheyle ve ön yargılı karşılanıyor toplumsal destek azalıyor. Ayırt etmeden söylüyorum belediyeler kendi güdümünde olsun istiyor ve Kent konseyleri belediye başkanlarının politikalarının tekrarından öteye gidemiyor.

 

Abdurrahman Kırıkçı‏:

Kent konseyi başkanlığına aday olan kim olursa olsun. Her aday Urfa için bir değerdir. Adaylara medyada linç ve hakaret asla etik değildir.

Kent konseyi başkanlık yarışına her gurup kendi adayını belirleyerek katılır. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Biz bu şehrinin çocuklarıyız.

Kent konseyi yarışında elbetteki her kesin bir tercihi vardır. Bu gayet doğaldır. Ama tüm adayların adaylık cesaretine saygı duyalım.

 

Ahmet Serkan Arıcı‏:

1) Bu nasıl bir kent konseyiymiş arkadaş urfanın başka sorunumu kalmadı bu kent konseyine takıldınız.

2) 1.5 yıldır tic. Odasının seçimi yapılamıyor başkanı yok kim nerde ne yapıyor tic. Odası kimlerin elinde belli değil bunu dillendirin.

3) kent konseyi bir tic. Odası kadar önemli olamaz heralde urfanın en büyük ve en önemli stk'sı hiçbir faaliyette bulanamıyor

4) şuan sn valimiz @Abdullah_Erin47  sayesinde organize sanayi bölgesine yatırımcılar getiriliyor yoksa tic. Odası diye bir kuruluş yok şuan

 

Bedih Satoğlu‏:

Şanliurfamizda kentsel planından anlayan Planlamaci ve görüşlere açık siyasete kurban etmeyecek adayları Kent Konseyi'ne bekliyoruz

 

Ahin Güneş‏:

Urfa var olan bütünüyle, bütün dinamikleri ile hiç bir zaman KENT olmadı, olamadı ki, hasreti çekilen liyakatlı bir Konseyi de olsun...

 

Emre Kaya‏:

Kent konseyi adayını tartışmaktansa kent konseyinin kente ne kattığını ve  konseyin ne derece önemsendiğini tartışmak gerek kanımca...

 

Murat Aydeniz‏:

Kent konseyi seçimi, Urfa’nın elektrik sorununu ortadan kaldırır mı? Bu gün yine elektrikler kesikti.

Mustafa ARISÜT/Kulis Haber-AJANS URFA

banner213
Yorumlar (0)
38°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:21
Öğle 12:36
İkindi 16:25
Akşam 19:42
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0