banner114

banner87

İstiklal Marşı’nın 98. yıldönümü kutlandı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıldönümü kutlamaları ve Mehmet Akif Ersoy’u anma törenleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

banner100
Gündem 13.03.2019, 09:54
İstiklal Marşı’nın 98. yıldönümü kutlandı
banner101

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, 20.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Tevfik Koçer, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, gaziler, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Şehit Onur Kılıç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayıp Kur-an’ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Şehit Onur Kılıç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden Ahmet Çekin tarafından yapıldı.

banner85
Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu, “Dünyada şartlar o kadar çabuk değişiyor ki biz kalemde ilim tahsis ediyoruz. Kalem öyle önemli bir silah ki milli şairimizin kaleme almış olduğu bu milli şiir bizim yegane güçlerimizden bir tanesidir. 1921 yılında yazılmış o çağda kalmış demek çok büyük bir hezeyan olur, yıkımın başlangıcı olur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu ilk mecliste kabul edilen bu marşımız Anayasamızla güvence altına alınmıştır. Burada bir ifadesi var ‘bu ezanlar ki şahadetlerin dini temeli ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ buradan anlıyoruz ki bugün bu çağda bu yakın zamanlarda bu kutsallarımıza kendi içimizden çıkacak tehditlere izin vermememiz gerekiyor. Bakın ‘siper et gövdeni’ demiş, 15 Temmuzda siper etmiş ecdadı gibi kendini tankın altına hiç tereddüt etmeden tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi. Bu vesile ile komutanlarımızın nezdinde emniyet güçlerimizin nezdindebu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum.Sözlerimi noktalarken bütün şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Vatan sevgisini İstiklal Marşımızın dizelerine nakış nakış işleyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” sözlerine yer verdi.

Yapılan protokol konuşmaları sonrası program, yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, şiirlerin okunması, 12 Mart İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Belgeseli, “Ya İstiklal Ya Ölüm” adlı oratoryonun sunumu ve “Bir Gazinin Verdiği Ders” adlı piyesin sunumu ile son buldu.

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123