banner14

banner69

banner78

Işık: Günde 40 Suriyeli vatandaşlık almak için başvuruyor!

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık, kurumun çalışmalarını anlattı. Kurum olarak yaklaşık 430 bin civarında Suriyeli misafire hizmet etmeye çalıştıklarını belirten Işık, sorunları minimum düzeye indirmek için yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi.

Gündem 27.11.2019, 12:58 27.11.2019, 13:07
215
Işık: Günde 40 Suriyeli vatandaşlık almak için başvuruyor!
banner37

Geçtiğimiz Temmuz ayında Şanlıurfa İl Göç İdaresi’ne müdür olarak atanan Fatih Işık, Şanlıurfa’da görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplara ile bir araya geldi.

Cumhuriyet Tesisleri’nde düzenlenen tanışma ve bilgilendirme toplantısında Müdür Fatih Işık, kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Işık, Şanlıurfa’nın göçün yaşandığı en önemli iller arasında yer aldığını kaydetti. Kurum olarak yaklaşık 430 bin civarında Suriyeli misafire hizmet etmeye çalıştıklarını belirten Işık, sorunları minimum düzeye indirmek için yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi.

Sırrın ve Karaköprü’deki İl Göç İdaresine bağlı birimlerde yığılmaları önlemek ve oraya gelen misafirlerin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamak için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını kaydeden Işık gündemdeki birçok konuya da açıklık getirdi.


Günlük 40 civarında Suriyeli uyruklu vatandaştan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için başvuru aldıklarını vurgulayan Işık, şu ana kadar 3 bin civarında Suriye uyruklu vatandaşın, vatandaşlık hakkını elde ettiğini söyledi. Kamuoyunda Suriye uyruklu vatandaşlarla ilgili yanlış algılamaların olduğunu dile getiren Işık bu konuda basın mensuplarına yoğun iş düştüğünü kaydetti. Bu olumsuz ve yanlış algıların önüne geçebilmek için basın mensupları ile İl Göç İdaresinin diyalog halinde olması gerektiğinin altını çizen Işık bundan sonraki süreçte basın mensuplarıyla bir araya geleceklerini ve kurumun kapısının basın mensuplarına her zaman açık olduğunu kaydetti.

PROJE GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla da Suriyeli misafirlerle ilgili ortak projeler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Işık, kurum olarak yeni hizmet binasının eski havalimanın yerine inşa etmeyi planladıklarını da belirtti.

HÜSEYİN ÖZEKAN/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (3)
özel 2 hafta önce
işsizlik başını almış gidiyor.millet evine ekmek götüremiyor.iş yapamıyor.bu suriyelilere para yardımı birde gidip işte çalışıyor arada eşit olmuyor.Gençler işsiz üniversite mezunları boş geziyor.
Karaköprülü 2 hafta önce
Toplumsal huzur barış istihdam topraktan gelir türkiyenin tarım ve hayvancılık ambarı olan şanlıurfa harran ovasında adam gibi karali örneği gibi seracılık büyükbaş küçükbaş ve kümes hayvancılığı adam gibi yapılsa değil 40 suriyeli suriyelinin alayı vatandaş olsun urfa da işsizlik denen bir kelime kalmaz.ayrıca şu fidan dikim mevsiminde olduğumuz günleri iyi değerlendirip zeytin ormanı,incir ormanı, fıstık ormanı oluşturulup gelecekte bu ürünlere dayalı zeytin yağı fabrikaları zeytin yağlı sabun fabrikaları, incir reçeli kuru incir paketleme fabrikaları fıstık işletme fabrikaları kurulsa ne urfalı işsiz kalır ne suriyeli kalır.yeterki tarım bakanlığı bu projeyi kendisi üstlensin.adam gibi yapılsın.
misafir 2 hafta önce
bu soğuk kış günlerinde savaş mağduru kadınlara yetimlere el uzatan hayırseverlere teşekkürler
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?