banner114

banner87

Göç Zirvesi başladı! Bulvar üzerinde Suriyelilerin 38 işyeri var

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya, “Şanlıurfa’ya bakıldığında basın yayın anlamında 3 gazete Suriyeli sığınmacılarca çıkarılmaktadır. Bunun yanı sıra birçok ticari işletme de açılmış durumdadır. Abide ve Haşimiye arasındaki ana arterde toplam 413 işyerinden 38 işyeri Suriyelilerce işletilmektedir” dedi.

banner100
Gündem 07.11.2016, 09:59 07.11.2016, 09:59
Göç Zirvesi başladı! Bulvar üzerinde Suriyelilerin 38 işyeri var

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatınca (UCLG-MEWA), Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ve 4 gün sürecek Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi dün Nevali Otel’de başladı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapanlardan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, amaçlarının yerel düzey ve koordinasyonun güçlendirilmesi olduğunu kaydederken; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar ise, Şanlıurfa’da 110 bin sığınmacının kamplarda, geriye kalan 540 bininin ise kentin değişik yerlerinde yaşadığını belirtti. Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya da sığınmacıların artık yerleşik hayata ayak uydurmaya başladıklarını kastederek, “Nitekim sosyo-ekonomik bir statüye sahip olan göçmenler sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik anlamda ikinci kuşak hatlar denilen girişimcilik, örgütlenme, sosyal güvenlik, istihdam, basın yayın, vatandaşlık benzeri talepleri gündemleştirmiş durumdadırlar. Bu bağlamda Şanlıurfa’ya bakıldığında göçmenlerin kendi marketlerini kurdukları, ticari işletmeler açtığı, basın yayın faaliyetlerine başladığı, dernek kurdukları görülmektedir.” dedi.

 

Uluslar arası Göç Zirvesi’nde aynı zamanda, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Eş Başkanlığını yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin ev sahipliğini yapacağı buluşmada kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve göç üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları bir araya gelecek. Dün başlayan programda 'Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı' düzenlendi. Zirvenin ilk günü UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Çalıştayda, katılımcılara 'Şanlıurfa'da Göç Olgusu' konusu anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı ve Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Ümran Bilim'in 'Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Suriye Krizindeki Vizyonunu' aktarılacağı çalıştayın sonunda toparlanan öneriler raporlaştırılacak.

 

DUMAN: LÜBNAN VE ÜRDÜN GİBİ ÜLKELERDE MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİNİ YAPMAKTADIR

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Türkiye’de 3 milyon göçmenin yaşadığını ifade etti. Duman, “Göç ve göçün getirdiği sorunlarla mücadele ettiğimiz hassas bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu çalıştayı Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Kordinasyonu Güçlendirmesi adına önemli sonuçlar doğuracağını ifade ediyorum. Bildiğiniz üzere Suriye’de 6 yıldan bu yana süre gelen bu çatışma ortamı ile 12 milyon insan yaşadıkları yerleri her şekilde ortada bırakmıştır. Bu 12 milyon kişiden 3 milyonu şuan Türkiye’de yaşamaktadır. Bunun yanında Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde mültecilere ev sahipliğini yapmaktadır. Bugün dünyanın kayıtsız kaldığı küresel bir sorun ile başta Türkiye olmak üzere bölgedeki ülkeler baş etmeye çalışmaktadır. Özellikle yerel yönetimlerimiz konu ile ilgili oldukça özverili çalışma ortaya koymaktadırlar. Fakat ülkemizde ortak çalışma kültürünün henüz istenilen düzeye gelmediğini de söylemek zorundayız. Ve bunun için özellikle Kamu Kurumları ve yerel yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının kısa, orta ve uzun vadeli ortak çalışma planı hazırlaması gerekmektedir. Bugün gerçekleştireceğimiz göç zirvesinde yerel düzey ve koordinasyonun güçlendirilmesi çalıştayı ile göç yönetiminde kurulan yapılan çalışmaları ve yapılacak çalışmaları daha iyi bir hale getirebileceğiz onun üzerinde duracağız. Bir diğer önemli konumuz insani müdahaleye dayanıklılık getirmeye çok paydaşlı yerel yönetimde nasıl olacağıdır” diye konuştu.

 

banner85
AÇAR: AYRI DEĞİLLERDİ, ONLAR OSMANLIYDILAR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, göç edenlerin mülteci olmadığını ifade ederek, “Aslında yüzyıl öncesinde ayrı değillerdi, onlar Osmanlıydılar. Nasıl ki burada bir aradayız, birlikteyiz biriz beraberiz, oradan biri gelmiş ortaya bir tel çekmiş siz ayrısınız demiş. Ama ayrı değiliz, gönül olarak gönlümüz birdir. Biz biriz ayrı değiliz. Günümüzde olduğu gibi emperyal güçlerce birbirinden ayrılması sonucu oluşmuş ayrı kentler, ayrı yerlerde doğmuştur. Bir kardeş bu ülkede diğer kardeşte diğer ülkede kalmıştır. Tıpkı günümüzde olduğu gibi, göç edenler mülteci değillerdir. Göç edenler misafir kardeş, muhacir gözü ile bakıyoruz, görüyoruz ve o şekil kardeşlerimizi kucaklıyoruz. Çünkü onlar Osmanlının evlatlarıydı. Ve Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlının devamıdır. Bizim sorumlu olduğumuz coğrafya Osmanlının sorumlu olduğu coğrafyadan başlar. Bu sebeple Suriye’den gelen mazlum kardeşlerimizi misafir kardeşimiz olarak görüyoruz. Onlar muhacirler, bizler ise ensarız. Suriye ve Türkiye halkları dünyanın en zorlu coğrafyasında birçok sorunun üstesinden hep beraber gelecektir. 2011 yılının Mart ayında patlak veren olaylar son yıllardaki en büyük insani dramın ve krizin yaşanmasına sebep olmuştur. Türkiye’nin sıfır noktasında Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı 3 milyona aşkın Suriyeli Türkiye’ye sığınmış durumda. 3 milyon insanın yaklaşık 110 bini dünya standartlarının üzerindeki kamplarımızda kalmaktadır. Geriye kalan 540 bin kişi de Urfa’nın değişik yerlerinde Urfa halkı ile yaşamaktadır. Ancak bu kardeşlerimizin dünyada bulunan 540 bin Suriyeli kardeşimiz Urfa’da ikamet etmektedir. Arap, Kürt, Şii, Suni ve Hristiyan ayırt etmeden misafir etmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

KAYA: İSTANBUL’DAN SONRA ŞANLIURFA İKİNCİ MÜLTECİ BARINDIRAN BİR ŞEHİRDİR

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Kaya, şu anda mülteci barındırma anlamında Şanlıurfa’nın İstanbul’dan sonra ikinci sırada olduğunu belirterek, “Göç ve göçmenlik tecrübesi bu topraklarda köklü bir maziye sahiptir. Yine Osmanlı döneminden iskân politikaları nedeniyle Anadolu’ya yerleştirilen insanların büyük bir kısmı son zamanlarda, özelikle 80’li yıllarda Balkanlarda Rus tehdidine karşı Türkiye’ye yerleştirilmesiyle Şanlıurfa’da nasibini almıştır, Afganlılar yerleştirilmiştir. Yine yakın zamanda Van depremiyle birlikte göç eden depremzedelere Şanlıurfa kucak açmıştır, onları himaye etmiştir ve son olarak 2011 yılından beri Suriyeli sığınmacılara, mültecilere Şanlıurfa bağrını açmıştır. Onları himaye etmektedir. Türkiye’de 2 milyon 700 bin mülteci olduğunu görüyoruz. Bu mültecilerin 2 milyonu, Göç İdaresi verilere baktığımızda Suriyeli sığınmacılardan oluşmaktadır. Yine Suriyeli misafirlerin 260 bini, yüzde 10’na tekabül eden kısmı AFAD’ın 10 ilde kurduğu barınma merkezinde yaşamaktadır. Mültecilerin yüzde 90’ı ise kamp içinde yaşamaktadır. 2016 yılının Nisan ayı istatistiklerine baktığımızda Şanlıurfa’nın aslında göçün başkenti olduğunu görüyoruz. Diğer illere yerleştirilen birçok yerden daha fazla kişiyi Şanlıurfa barındırmıştır. En son 26 Ekim ayı istatistiklerine baktığımızda ise burada Suriyelilerin oranı 397 bin 38’e düşmüştür. İstanbul’dan sonra Şanlıurfa ikinci mülteci barındıran bir şehirdir. Şanlıurfa’daki Suriyeli sığınmacıların 109 bin 618’i kamplarda kalırken, 280 bini ise kamp dışında yaşamaktadır. Şanlıurfa’da 600 bin göçmenin barındığı düşünülmektedir. Şanlıurfa’ya gelen göçmenler Suriye’nin Afrin, Deyrizor, Haseke, Halep, Kobani ve Rakka gibi şehirlerden gelmişlerdir. Tabi savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan sığınmacılar hem sığındıkları yerlerde birçok sorunla karşılaşmakta hem de kendileri sosyal, ekonomik, demografik, kültürel, siyasal gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

 

‘GÖÇMEN İHTİYAÇLARININ FARKLILAŞTIĞINI DÜŞÜNEBİLİRİZ’

Mahmut Kaya, şehre yerleşen Suriyelilerin birçok işyeri açtığını ve sosyo-kültürel anlamda birçok faaliyet yaptığını ifade etti. Kaya, “2011 yılında göçen sığınmacıların temel problemleri güvenlik, barınma ve beslenmeydi. Ancak o günden bugüne göçmen ihtiyaçlarının farklılaştığını düşünebiliriz. Nitekim sosyo-ekonomik bir statüye sahip olan göçmenler sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik anlamda ikinci kuşak hatlar denilen girişimcilik, örgütlenme, sosyal güvenlik, istihdam, basın yayın, vatandaşlık benzeri talepleri gündemleştirmiş durumdadırlar. Bu bağlamda Şanlıurfa’ya bakıldığında göçmenlerin kendi marketlerini kurdukları, ticari işletmeler açtığı, basın yayın faaliyetlerine başladığı, dernek kurdukları görülmektedir. Örneğin, Şanlıurfa’da basın yayın anlamında 3 gazete Suriyeli sığınmacılarca çıkarılmaktadır. Çeşitli dergiler, internet yayıncılığı bulunmakta, yine yerel olmak üzere 60 dernek bulunmaktadır. Yine çeşitli eğitim kurumları Suriyeli sığınmacılarca açılmış durumdadır. Bunun yanı sıra birçok ticari işletme de açılmış durumdadır. Örneğin, şehrin en prestijli caddesi olan Abide ve Haşimiye arasındaki ana arterde toplam 413 işyerinden 38 işyeri Suriyelilerce işletilmektedir. Bu işletmeler kuyumculuk, malzemecilik, incicilik, lokantacılık, telefonculuk gibi birçok alanda ticari faaliyet yapmaktadır. Dolayısıyla kalış süresi uzadıkça ihtiyaçların değişeceği muhakkaktır. Sosyal durum ve çatışma, yabancı düşmanlık, istihdam ve emek sömürüsü, şehirlerin demografik değişimi, iç siyasetteki etnik gerilimler göçün etkisiyle Türkiye’de oluşan ana sosyolojik problemler arasındadır” dedi.

 

Ahmet CAN / AJANSURFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:14
Güneş 04:58
Öğle 12:28
İkindi 16:19
Akşam 19:49
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20