banner14

banner69

Erdoğan yayımladı! Tüm kurumlarda uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 'Bilgi ve iletişim tedbirleri' genelgesi yayımlandı.Genelgeye göre, yerli ve milli kripto sistemlerinin geliştirilmesi teşvik edilerek, kurumlara ait gizlilik dereceli haberleşmenin bu sistemler üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacak.Kamu kurum ve kuruluşlarına ait veriler, kurumların kendi özel sistemleri veya kurum kontrolündeki yerli hizmet sağlayıcılar hariç bulut depolama hizmetlerinde saklanmayacak.

Gündem 06.07.2019, 15:14
661
Erdoğan yayımladı! Tüm kurumlarda uygulanacak
banner37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli  güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik  türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla "Bilgi ve İletişim Güvenliği  Tedbirleri"ne ilişkin genelge yayımladı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan  genelgede, bilginin dijital ortamlara taşınması, bilgiye erişimin kolaylaşması,  altyapıların dijital hale gelmesi ve bilgi yönetim sistemlerinin yaygın olarak  kullanılmasının ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği belirtildi.

Bu kapsamda karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması, etkisiz  kılınması ve özellikle gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda  milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek  kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla alınacak tedbirler  belirlendi.

banner64
Genelgeye göre, 21 maddeden oluşan tedbirler şöyle: "Nüfus, sağlık ve iletişim kayıt bilgileri ile genetik ve biyometrik  veriler gibi kritik bilgi ve veriler, yurt içinde güvenli bir şekilde  depolanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kritik veriler, internete kapalı  ve fiziksel güvenliği sağlanmış bir ortamda bulunan güvenli bir ağda tutulacak.  Bu ağda kullanılacak cihazlara erişim kontrollü olarak sağlanacak ve log  kayıtları değiştirilmeye karşı önlem alınarak saklanacak.

İŞTE GENELGENİN TAM METNİ:

(VATAN)

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?