banner14

banner69

banner78

Cuma namazında Urfa için kritik uyarı!

Şanlıurfa'da son günlerde gündem olan 'yeşil alan arttırma ve ağaçlandırma', kentteki camilerde de hutbe konusu oldu. Cami hocası, Urfa'nın ağaçlandırılması için vatandaşlara "Zeytin, çam ve badem fidanı dikin" dedi.

Gündem 04.10.2019, 13:19 05.10.2019, 11:24
8368
Cuma namazında Urfa için kritik uyarı!
banner37

Şanlıurfa Valiliği himayesinde başlatılan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, kamu kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da desteklenen 'Zeytin Temalı Ağaçlandırma Kampanyası', her platformda dile getiriliyor.

CAMİ HOCASINDAN ÇAĞRI

Şanlıurfa'nın ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesi için başlatılan kampanya için bu kez, cami hocası çağrıda bulundu.

Kentte bugün Cuma namazı için camilere giden vatandaşlar, Şanlıurfa'nın kanayan yaralarından biri olan 'yeşil' sorunu ile karşılaştı. Müftülük bugünkü hutbenin konusunu, toplantıların, kampanyaların peş peşe yapıldığı #YemyeşilUrfa olarak belirledi.

ZEYTİN, BADEM VE ÇAM AĞACI

Cami hocası Cuma namazı öncesi cemaate seslenerek, "Şanlıurfa'yı ağaçlandıralım" çağrısında bulundu. Şanlıurfa'nın yeşillendirilmesi için uyarılarda ve önerilerde bulunulurken, özellikle zeytin, badem ve çam ağacının ekilmesi gerektiği kaydedildi. İslamiyet'te ağaca verilen öneme de değinilen hutbede, ağaçlandırmanın ülkemize faydaları da anlatıldı.

'TABİATA ZARAR VERMEK...'

'Allah’ın koyduğu kanunlara aykırı davranarak tabiata zarar vermek ise Cenâb-ı Hakk’a karşı sorumluluğumuzu ihmal etmek demektir' denilen hutbede, şu ifadelere yer verildi:

"Devasa gezegenlere kadar etrafımızdaki bütün varlıklar Cenâb-ı Hakk’ın eseridir. Rabbimiz, eşsiz gücü ve benzersiz sanatıyla kâinatta bin bir çeşit canlı yaratmıştır. Bunların her biri nimettir ve her nimet emanettir. Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede, bu gerçek şöyle ifade edilmektedir: 'Allah, göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından bir nimet olarak sizin hizmetinize vermiştir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır.'

Şu halde, çevremize karşı olan sorumluluğumuz, Rabbimizin eserine ve mülküne olan saygımızın gereğidir. Allah’ın koyduğu kanunlara aykırı davranarak tabiata zarar vermek ise, Cenâb-ı Hakk’a karşı sorumluluğumuzu ihmal etmek demektir."

'KIYAMET KOPSA DAHİ ELİNDE FİDANI DİKSİN'

Peygamberimizin fidan üzerine söylediği bir sözün de hatırlatıldığı hutbede, "Bizler, bir dağa bile muhabbet nazarıyla bakan, “Uhud bizi sever, biz de onu severiz” buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. “Birinizin elinde bir fidan varken kıyamet kopuyor olsa bile derhâl onu diksin" buyuran Sevgili Peygamberimizi rehber ediniriz. Bütün hayvanların haklarını gözetmeleri hususunda ashabını sürekli uyaran Peygamberimizi örnek alırız.

Bir taraftan tonlarca ekmeğin çöpe atıldığı diğer taraftan açlık sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği acı bir çağı yaşıyoruz. Ne yazıktır ki günümüzde dünyevî hırslarının esiri olan insanoğlu, çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı. Bütün canlılara nefes kaynağı olan ormanları yaktı, karnımızı doyurduğumuz toprakları çölleştirdi, suya kandığımız nehirleri kirletti" sözlerine yer verildi.

'ZARAR GÖREN TABİAT DEĞİL, İNSANOĞLU'

Çevreye gerekli önemin verilmediğini ve yine zararın insanoğlunun gördüğünü kaydeden hutbede, "Oysa çevremize sevgi ve şefkatle davrandığımız ölçüde bizler de huzur ve sağlık içinde yaşayacağız. Aksi halde zarar görecek olan sadece tabiat değil, bizatihi bizler olacağız. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de insanoğlu şöyle uyarılır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah, hata ve yanlışlarından vazgeçsinler diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.”

Bizler, engin bir merhamet sahibi olan Allah’ın yeryüzündeki halifeleriyiz. Halife olmak, sorumluluğun adıdır; yeryüzünün efendisi değil koruyucusu olmaktır. Halife olmak, yeryüzünü Allah’ın rızasına uygun bir şekilde kullanmaktır. İfsat etmemek, zarar vermemektir. O halde, yaratan ve yöneten Rabbimizin bizlere emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım. Gün gelip emanetin sahibi olan Rabbimize hesap vereceğimizi aklımızdan çıkarmayalım. Yeryüzünün sadece insanların değil bütün canlıların hayat alanı olduğunu bilerek yaşayalım" ifadeleri kullanıldı.

FİDAN DİKİMİ GERÇEKLEŞECEK

Öte yandan, hutbe sonunda cemaate seslenen cami hocası, Pazar günü sabah namazı sonrası Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle fidan dağıtılacağını duyurdu. 

Özlem DİKMEN-BİHA

banner53
Yorumlar (12)
Sinan Göktürk 2 ay önce
Müteahhitler yeşillik alanda bina yaparken aklınız neredeydi her yerde ağaçları kesip binaları dikerken aklınız neredeydi
Kadir NUROGLUKADİR63@GMAİL.COM 2 ay önce
YA İNSANLARIN BİR İŞ YAPABİLMESİ İÇİN BİR YERLERDEN TALİMATMI ALMASIMI GERKİYOR? 30 SENEDİR URFAYA GELDİ AGAÇ DİKMENİN BİR. İNSANLIK GÖREVİ OLDUGUNU YÖNETİME SÖYLEMEMİZE RAGMEN BİRİLERİ KALE ALMADI BU KADAR GÜZEL AGAÇLAR KESİLİRKEN İNSANLIK VE DİNİN VECİBELERİ HİÇMİ AKLINIZA GELMEDİ?
Mehmet 2 ay önce
Ağaç ekmek kadar güzel bir şey yok, ama gelin görünki dikilen ağaçları belediye bir marifetmiş gibi keserek yok ediyor. Atatürk caddesinde bahçelievlerde, karaköprü yol yapım çalısmasında yüzlerce ağaç yok edildi.
Hasan 2 ay önce
Şanlıurfa güzel illerimizden viri Ama agac yok orman yok .Peygamberler Şehrini yeşil görmek istiyoruz.
Celal 2 ay önce
PEYGAMBERLER ŞEHRİNI YEŞİL GÖRMEK İSTİYORUZ.
Necla 2 ay önce
HERYAN IN AGAC OLMASINI ISTERDİM. YEMYEŞİL BİR URFA ÇOK DAHA İYİ OLURDU
Şirin 2 ay önce
Orman ve ağaç istitouz bunaldik yemyeşil bir URFA İSTİYORUZ
Urfa adın batsın 2 ay önce
Çam ağacı dikmeyin laann mal kafalar çok çabuk yanar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?