banner14

banner69

Bölge İş adamları ve STK'lardan ortak bildiri

"Kürt meselesinin çözümü için diyalog ve işbirliğine davet ediyoruz"

Gündem 23.08.2016, 10:29 23.08.2016, 10:29
572
Bölge İş adamları ve STK'lardan ortak bildiri
banner37

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyen, avukat, iş adamlarının da aralarında bulunduğu 61 kişi, ortak bir bildiri yayımlayarak, PKK'ya "şiddet yöntemlerinden vazgeçmesi ve eylemlerine son vermesi" çağrısında bulundu.

Aralarında, Türk Girişim ve İş Dünyası Kongederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Şırnak Barosu BaşkanıNurşirevan Elçi, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Alican Ebedinoğlu, Doğu Güneydoğu Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, Diyarbakır Sur İlçesi'ndeki Dört Ayaklı Minare yakınında yaptığı basın açıklamasından sonra silahlı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'nin yanı sıra, avukat, işadamı, kanaat önderi ve siyasetçilerden oluşan 61 kişinin imzaladığı bildiride, "15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin, demokratik siyasi zeminin inşaası için büyük fırsat olarak görüldüğü" vurgusu yapılarak, şöyle denildi:

"Son günlerde peş peşe gelen bombalama eylemleri toplumu derinden sarsıyor,  hepimizi üzüntüye sevk ediyor ve aynı zamanda endişeye kapılmamıza neden oluyor. Çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan bu eylemleri kınıyoruz.

Her bombalama eylemi demokratik siyaset alanlarını daraltıyor. Her ölüm bizi çözümden biraz daha uzaklaştırıyor. Şiddeti, bir bütün olarak, reddediyoruz. Bu bağlamda PKK’yi şiddet yöntemlerini terk etmeye ve şiddet eylemlerine bir an önce son vermeye çağırıyoruz.

Hepimizi rahatlatacak olan sivil siyaset sahasının genişletilmesidir. 15 Temmuz’daki meş’um darbe girişiminin püskürtülmesini, demokratik siyasi zeminin inşası için büyük bir fırsat olarak görüyoruz.

Bu çerçevede başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan’ı, muhalefet liderlerini, Meclis’i ve sorumluluk sahibi her kişi ve kurumu Kürt meselesinin çözümü için diyalog ve işbirliğini ilerletecek adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bizler aşağıda imzası bulunanlar;

Toplumsal uzlaşmayı pekiştirmeyi, demokratik ölçütleri yukarıya taşımayı ve sorunları barış içinde çözmeyi hedefleyen bütün çabalara destek olmaya ve her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…"

Bildiriye imza atanlar isimleri şöyle:

Abdulbaki ERDOĞMUŞ

Abdullah ALAKUŞ

Abdurrahim AY

Ahmet GÜNEŞTEKİN

Ahmet ÖZMEN

Ahmet SAYAR

Ahmet SEVİM

Alaattin EPÖZDEMİR

Ali ARTUK

Alican EBEDİNOĞLU

Bayram AYAZ

Bedrettin KARABOĞA

Çelebi ARAZ

Ekrem BİLEK

Emin AKTAR

Emine Filiz BEDİRHANOĞLU

Engin YEŞİL

Enis GÜL

Erkan AZİZOĞLU

Fazıl Hüsnü ERDEM

Fehim IŞIK

Ferda CEMİLOĞLU

Feridun TAŞ

Heşyar HAŞİMOĞLU

Hikmet DELEBE

banner64
Hüseyin KALKAN

İbrahim ŞAHİN

M. Rauf ÇİÇEK

M. Kemal BİLİM

Mehmet Cemal ACAR

Mehmet KAYA

Mehmet VURAL

Mesut ÖZTÜRK

Mesut YEĞEN

Murat TİMUR

Mücahit BİLİCİ

Naif BEZVAN

Nasır DUYAN

Nazım EKİNCİ

Necdet İPEKYÜZ

Necdet TAKVA

Nuşirevan ELÇİ

Osman GELİŞ

Raif TÜRK

Reyhan AKTAR

Rojbin TUGAN

Sabahattin KORKMAZ

Salih YILDIRIM

Savaş TANIŞ

Selahattin ÇOBAN

Serdar IŞIK

Seyfettin KIZILKAN

Süleyman ÇAĞLI

Şah İsmail BEDİRHANOĞLU

Talat İNANÇ

Tarık Ziya EKİNCİ

Tarkan KADOĞLU

Türkan ELÇİ

Vahap ÇOŞKUN

Zeki TUTAL

Zozan ÖZGÖKÇE

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?