banner114

banner87

Bakan Koca'dan önemli açıklamalar!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bayram, normalleşme, HES, 65 yaş üstüne seyahat izni ve salgınla ilgili bilgiler verdi.

banner100
Gündem 20.05.2020, 17:12 20.05.2020, 18:18
Bakan Koca'dan önemli açıklamalar!

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde: 

"Çilesiz tedbir olmaz. Umutsuz tek bir gün bile yaşamadık. Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyor.

Vaka sayısı binin altına düştüğünde başarının işaret fişeği olacaktır. 

Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz. Eski bayramlar gibi kutlarsak hastalık tırmanışa geçebilir.

BAYRAM UYARISI

Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyor. Hayatı yeniden planlıyoruz. Sokağa maskesiz çıkılmamalıdır.

Bayram günlerinde tedbirleri uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Bütün toplumdan istenildiği gibi evimizde kalalım. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. Bayramdan sonraki günler daha özgür olacak.

HES UYGULAMASI

banner85
Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak.

Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek. Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın uygulanması hayatımızı kolaylaştıracak. Sosyal hayatın, çalışma hayatın, insan etkinliğin birlikte gerçekleştiği hayata karşı tedbirler gereklidir. Ekonomiler, ticaret, eğitim de salgın karşısında zayıf düştü. Pandemi ile mücadelenin bir cephesi de kültürel hayattan ekonomiye bütün hayatın sağlık bulmasını amaçlayacaktır. Dünya bir gerçeği de idrak etti, her işin başı sağlık cümlesi salgın karşısında gerileyen herşeyi içerir. Ülkemizde sağlığa yapılan yatırımlar büyük bir işarettir. Sağlık yatırımları sosyal refahın şartıdır.
 

VİRÜSÜN BULAŞMA HIZI

Liseye geçiş ve üniversite sınavları için önlemler görüşüldü. Tüm öğrencilerimiz sınava gireceği sıraya maskeyle oturacak. Bilim Kurulu'nun önerisi; mesafe korunabilir bir sınıfsa sınav sırasında maske çıkabilir şeklindedir. Virüsün bulaşma hızı 1,56'dan 0,72'ye geriledi.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN SEYAHAT İZNİ

65 yaş ve üzeri vatandaşlar eğer memleketlerine gitme noktasında, sabit bir yere gittiğine eminsek, sağlık açısından problemleri yoksa, 1 aylık tek yönlü gidiş olmak kaydıyla izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.

İkinci dalga riski şu dönemde düşünmüyoruz. Restoranların nasıl açılması gerektiği, oturma düzeni dahil planlaması yapıldı, rehber hazırlandı."

AYRINTILAR GELİYOR...

banner53
Yorumlar (0)
banner123
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:18
Güneş 05:00
Öğle 12:27
İkindi 16:18
Akşam 19:45
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P