banner114

banner87

18 Suriye askeriyle ilgili Urfa'da flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Urfa ziyareti sırasında Rasulayn'da alıkonulan 18 Suriye askerleri hakkında bilgi verdi. Bakan Akar askerlerin iadesi için Rusya'yla görüşmeler yapıldığını dile getirdi.

banner100
Gündem 01.11.2019, 13:22 21.11.2019, 20:49
18 Suriye askeriyle ilgili Urfa'da flaş açıklama
banner101

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile geldiği Şanlıurfa'da sınır birliklerindeki inceleme ve denetlemeleri kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekât Merkezi’ni de ziyaret etti.

Faaliyetlere ilişkin brifing alan, talimatlar veren Bakan Akar, “Barış Pınarı Harekatımız devam ediyor. El yapımı patlayıcıların aranması, o bölgeye huzurun, güvenin gelmesi, insani yardımların ulaşması için yoğun faaliyetlerimiz sürüyor” diye konuştu.

Rasulayn'ın güneydoğusunda arama, tarama, keşif ve emniyet faaliyeti sırasında ele geçirilen ve Rejim unsuru olduğunu anlaşılan 18 kişinin durumuna da değinen Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Yapılan faaliyetler sırasında ‘Rejim ordusuna mensup olduklarını’ söyleyen 18 kişi sağ olarak ele geçirildi. Arkadaşlarımız onlarla ilgilendi, konuştu. İki yaralı vardı, onların hastanedeki tedavileri yapıldı. Rejim ordusuna mensup olduğu anlaşılan 18 kişinin Ruslara teslim edilmesi konusu şu anda Ruslarla görüşülüyor, konuşuluyor. Bu konudaki gelişmeleri de Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik, talimatlarını aldık.” 


MEHMETÇİĞİ TEBRİK ETTİ

 

banner85
Barış Pınarı Harekâtındaki başarılardan dolayı Mehmetçiği tebrik eden Bakan Akar, tüm askerleri temsilen 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ve kolordu komutanı ile bir tugay komutanı, bir subay, bir astsubay, bir uzman çavuş ve bir sözleşmeli ere hediye verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar ile birlikte personeli tebrik eden Bakan Akar, şunları kaydetti: 

“Peygamber ocağı olarak da bilinen ve milletimizin gönlünde taht kurmuş Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensupları, sizler, büyük bir fedakârlık, kahramanlık göstererek kazasız, belasız planladığımız şekilde Barış Pınarı Harekâtı’nın birinci bölümünü tamamlandınız. Çalışmalar, faaliyetler devam ediyor. Her şey bitmiş değil, her an her şey olabilir. Bu konuda herkesin dikkatli, hassas şekilde görevine devam etmesini istiyoruz.” 


HAREKÂT MERKEZİNDE DİKKAT ÇEKEN PANO

 

Öte yandan Bakan Akar ve Komutanların inceleme ve denetlemeleri sırasında harekât merkezinde yer alan bir pano dikkati çekti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetleri sırasında çevreye, masum insanlara, dini ve tarihi yapılara gösterdiği hassasiyeti gösteren panoda şu ifadeler yer aldı:

"Atış yapmadan önce dikkat edilecek hususlar:  Havada uçak, İHA/SİHA ve helikopter var mı? Hedef yakınında dost birlik var mı? Hedef yakınında sivil yaşam var mı? Hedef yakınında cami, kilise, ibadethane ve tarihi yapı var mı? Bu hususlar kontrol edildikten sonra atış yapılacaktır."

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123