banner114

banner87

1. Yargı Paketi için kritik uyarı: Son tarih 7 Kasım!

Şanlıurfa Barosu Eski Başkanı Delebe, 1. Yargı Paketi’ni değerlendirdi ve “Vatandaşların dikkat etmesi gereken bir unsur şudur; bu yargı paketiyle birlikte kendiliğinden yürüyen bir sistem söz konusu değil. Yani kendiliğinden çalışan bir mekanizma yok. Vatandaşların, hükümlülerin ya da sanıkların dilekçeyle başvurması halinde ancak bu sistem çalışır” diye konuştu.

banner100
Gündem 31.10.2019, 09:38 31.10.2019, 09:44
1. Yargı Paketi için kritik uyarı: Son tarih 7 Kasım!

1.Yargı Paketi’ndeki değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdiğini anımsatan Şanlıurfa Barosu Eski Başkanı Hikmet Delebe, “Vatandaşların dikkat etmesi gereken bir unsur şudur; bu yargı paketiyle birlikte kendiliğinden yürüyen bir sistem söz konusu değil. Yani kendiliğinden çalışan bir mekanizma yok. Vatandaşların, hükümlülerin ya da sanıkların dilekçeyle başvurması halinde ancak bu sistem çalışır. Bu bakımdan altını çizmekte fayda gördüğüm bir nokta şu; önümüzdeki 7 Kasım tarihi son gün” dedi. Yapılan değişiklikleri Gazete İpekyol’a anlatan Delebe, önümüzdeki günlerde parlamentoya gelmesi beklenen 2. Yargı Paketi’nde ise örtülü bir affın olabileceğini ifade etti.

İŞTE 1. YARGI PAKETİ’NDE YER ALAN DEĞİŞİKLER VE DELEBE’NİN DEĞERLENDİRMESİ;

“24 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1. Yargı Paketi’ni şuanda mevzuatımıza eklemiş olduk.  Bununla birlikte Resmi Gazete’de yayımlanan tarihten bu yana başlamış oldu.  Nitekim buradaki hedef ilk etapta 24 bin kişinin sonuna kadar da 40 bin kişinin tahliyesini gerçekleştirmekti. Pek çok kişiye umut oldu ve yakından takip ediliyor. Şimdi bu yargı paketiyle ilgili bazı değerlendirmeler çıkan yasayı birkaç başlık altında incelemekte fayda olacak. 

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT VERİLECEK

Birincisi 15 yılını dolduran avukatlara yeşil pasaport yani hususi damgalı pasaport verilebilecek. Elbette avukat meslektaşlarımız belli bazı güvenlik soruşturmalarından sonra durumları el veriyorsa yeşil pasaport verilecek. Diğer bir nokta özellikle darbe teşebbüsünden sonra pek çok kişinin pasaportuna el konuldu. Bu mevcut yargı paketiyle birlikte mağdurların sesi yankı bulacak. Zira daha önce Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile pasaportları elinden alınan kişilere pasaport verilecek. Ancak bununla ilgili bazı şartlar düzenlendi. Örneğin pasaportuna el konulan kişilerin hakkında eğer açılmış bir ceza dosyası var ise bu ceza soruşturması neticesinde hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair Cumhuriyet Savcılıklarınca verilmiş olan bir kararın olması gerekiyor. Diğer taraftan soruşturma kamu davasına dönüştürülüp artık yargılama safhasına geçilmişse de mahkemeler tarafından ilgili kişi hakkında beraat kararının verilmiş olması gerekiyor. Bütün bu koşullar gerçekleştiğinden sonra daha önceden elinden pasaportları alınan vatandaşlara pasaportları geri verilecek. Ya da pasaportları olamayan kişiler de kamu davası yoksa da müracaatları doğrultusunda kendisine pasaport verilecek.

HUKUK MESLEKLERİNE SINAV GETİRİLDİ

Diğer bir nokta hukuk mesleklerine sınav getirildi. Hâkim ve savcılar yazılı ve mülakat olmak üzere iki türlü sınavdan geçerlerdi. Şuan bu sınav avukatlar ve noterciler için de getirilmiş oldu. ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavla birlikte avukatlar ve noterler de artık sınav sonucunda stajlarına ancak ulaşabilecekler. Dolayısıyla avukat ve baroların üzerinde durmuş olduğu sınav uygulaması bu paketle birlikte gelmiş oldu. Bu sınavı geçemeyenler staja da başlayamayacaklar. Öncelikle sınavda başarı sağladıktan sonra barolara stajyerlik için başvurularını yapabilecekler. Barolar zaten sınav koşulları gerçekleşmeden önce avukat stajyerlerini kabul etmeyecekler. Hatta burada önemli bir nokta daha,  hâkimlikte, savcılıkta mülakat varken noterlikte ve avukatlıkta mülakat yok sadece yazılı sınav olacak.  Test usulü ile öğrenci ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınavla birlikte bir eleme gerçekleştirilecek ve puanları yüksek olan adaylardan başlamak üzere staj kabulleri başlamış olacak.

BASİT VE SERİ YARGILAMA USULÜ

Hukuk yargılamasında önceden olan basit ve seri yargılama usulü ceza mahkemesine de eklenmiş oldu. Yargılamaların hızlı tecelli etmesi adına hukuk yargılamasında basit ve seri uygulama şekilleri vardı. Bu sefer ceza yargılamasına da eklenmiş oldu. Hakimler ve savcılar kapsam dahilinde olan suçlar için duruşma açmadan da karar verebilecekler. Bu şekilde adaletin hızlıca tecelli etmiş olması sağlanacak.

BAZI SUÇLAR İÇİN YARGITAY YOLU AÇILDI

Özellikle kamuoyunun yakından beklediği takip ettiği husus da bazı suç tiplerinde istinattan kesinleştikten sonra Yargıtay yoluyla temiz yolunun açılmış olması. Kapsam dahilindeki suçlar basit suçlar bu kapsama dahil edilmedi. Özellikle örgüt üyeliği, propaganda toplantı ve gösteri yürüyüş yapma yasasına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek, halkı askerlikten soğutma gibi siyasi nitelik taşıyan suç tiplerinde verilmiş olan ceza 5 yılın altında olmuş olsa bile buna karşın Yargıtay yolu açıldı. Vatandaşların dikkat etmesi gereken bir unsur şudur; bu yargı paketiyle birlikte kendiliğinden yürüyen bir sistem söz konusu değil. Yani kendiliğinden çalışan bir mekanizma yok. Vatandaşların, hükümlülerin ya da sanıkların dilekçeyle başvurması halinde ancak bu sistem çalışır. Bu bakımdan altını çizmekte fayda gördüğüm bir nokta şu; önümüzdeki 7 Kasım tarihi son gün. 7 Kasım tarihine kadar kişilerin cezaları 5 yılın altında olsa bile istinaflarda 10 almışsa, hükmü veren mahkeme bir dilekçeyle birlikte infazın durdulmasını isteyecek, hem de dosyasının Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderilmesi isteyebilecekler. Temiz hakkını kullanmış olacaklar. Bu bakımdan, kendiliğinden işleyen işleyen bir mekanizma yok. Vatandaşlara mutlaka bu paketin Resmi Gazetede çıktığı tarihten bu yana mahkemelere başvurmaları gerekmektedir.

MEDYAYI İLGİLENDİREN İLGİLİ DEĞİŞİKLİK

Yine medyayı yakından ilgilendiren erişim yasağını da haberin ihlal mevzuatını ihlal eden haberle ilgili olarak verilebilecek erişim yasağı ile sınırlandırıldı. Yani bir haber mevzuata göre aykırılık, bir ihlal oluşturuyorsa mahkemeler bütün yayın kuruluşunu etkileyecek şekilde erişim yasağı koyamayacak, sadece ilgililik ile olayla ilgili erişim yasağı koyabilecek. İlgili paketin 13. Maddesinde haber verme sınırlarını aşmayan, eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz diye bir madde söz konusu. Ben sosyal medya hesaplarımdan da açıkladım bu paketin bu maddesi çok komik duruyor. Çünkü zaten haber verme sınırını aşmayan bir haber suç niteliği taşımaz,  sadece eleştiri maksadıyla yapılan bir düşünce açıklaması da suç oluşturmaz. Bunu özellikle bir paket içine koyup vatandaşların önüne çıkarıp konulması gerçekten de yakışık durmamıştır. Anayasa Mahkemesinin bu konuya ilişkin önemli kararları var. Bir düşünceyi açıklamak suç teşkil etmez. Bunu bir başarıymış gibi takdim etmek de sağlıklı yaklaşım değildir.

2 YARGI PAKETİ

1. Yargı Paketinde bunlar var. 2. Yargı Paketinin yakın zamanda parlamentoya gelmesi düşünülmektedir. Onda da zannedersem infaz yasasıyla ilgili düzenlemeler söz konusu olacak. Şimdi siyasi partiler buna af adını koymuyorlar fakat örtülü af diye değerlendiriyor. Zira infaz yasasına konulacak olan bazı maddelerle birlikte infaz süreleri kısaltılmış olacak. Böylelikle cezaevinde olan pek çok kişinin de tahliyesi sağlanmış olacak ama siyasi partiler önemli ölçüde uyuşturucu madde ticareti ile ilgili olan mahkûmlar için uzlaşım sağlayamamaktadırlar. Çünkü şu anda 285 bin civarında hükümlü ve tutuklu var. Bunlardan 53 bin tanesi uyuşturucu madde ticareti ile ilgili yatmakta olan mahkûmlardır. Kimi siyasi partiler uyuşturucu madde ticaretini de af dâhiline alınmasını isterken, bazı siyasi partiler de buna karşı çıkmaktadır. Bu yüzden bu aşamaya kadar bir uzlaşma sağlanamadı.”

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123