banner114

banner87

Urfa'da şok denetimler yapıldı!

Son dönemde yabancı menşeli fıstıkların kaçak yollarla getirildiği ve bazı fıstık işletmelerinin fiyat artacağı beklentisiyle yüksek oranda stoklama yaptığı iddiasıyla hem Şanlıurfa’da hem de Gaziantep’te denetimler yapıldı.

banner100
Ekonomi 22.01.2020, 15:29 22.01.2020, 15:50
Urfa'da şok denetimler yapıldı!
banner101

Son zamanlarda fıstık fiyatlarında artış olduğu ve bu fiyat artışının ‘stok’ kaynaklı ve yurt dışından kaçak yollarla getirilen fıstıkların depolandığı iddiasıyla hem Şanlıurfa’da hem de Gaziantep’te denetimler yapıldı. Denetimin, fıstık fiyatlarının, fıstık işletmeleri tarafından stoklandığı için piyasaya sürülmediği ve kaçak yollarla ülkeye sokulan yabancı menşeli fıstığın piyasaya sürüleceği iddiasıyla yapıldığı kaydedildi.

TİCARET BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİ KATILDI

Söz konusu iddiaları yerinde incelemek için Ticaret Bakanlığı, Ticaret Başmüfettişini görevlendirerek hem Şanlıurfa’ya hem de Gaziantep’e gönderdi. Şanlıurfa Gelir İdaresi’nden gelir uzmanları, gelir uzman yardımcıları, vergi denetmenlerinin de bulunduğu yaklaşık 60 kişilik ekip şıra pazarındaki, organize sanayi bölgesindeki ve kentin farklı yerlerinde bulunan fıstık işletmelerine ait depolarda denetim yaptı. Yapılan denetimlerde bulunan depolarda bulunan fıstıklara ilişkin gerekil evrak kontrollerinin yapıldığı belirtildi.

AYNI DENETİMLER KOMŞUDA DA YAPILDI

Şanlıurfa’da bu denetimler yapılırken, aynı denetimlerin komşu kent olan Gaziantep ve ilçelerinde de yapıldığı belirtildi.

ZAMAN ZAMAN ŞİKAYETLER GELİYOR

Geçtiğimiz yıllarda da fıstıkla ilgili benzer şikayetler baklavacılar tarafından öne sürülmüştü. Baklavacılar, fıstık fiyatlarının aşırı stok nedeniyle arttığını dile getirmiş, baklava fiyatlarının da bu nedenle arttığını ifade etmişti. Yine buna benzer bir şikayet ise, yurt dışından getirilen fıstığın iç piyasaya sürüldüğü ve ithal ürünlerin kaliteyi düşürdüğü vurgulanmıştı.

FAKIBABA YAKIN TAKİBE ALMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, fıstık ticaretiyle uğraşan esnafa yaptığı ziyarette kente kaçak yollarla hastalıklı fıstıklarını getirildiği şeklindeki iddialarla ilgili olarak, "Fıstığın esas üretiminin olduğu yer Şanlıurfa. Türkiye’de yüzde ellisinden fazlasını biz üretiyoruz. Tereyağı da bizim. Fıstıkçı arkadaşlar diyorlar ki, kaçak fıstık geliyor. Büyük şirketler tarafından giriyormuş. Fıstık kabuğu olarak getiriyorlar, içinde fıstık var. Bizim işimizi allak bullak etti. Girmesi önemli değil ama hastalıklı fıstıklar. Sayın Valimize bunu arz edeceğim. Sayın Valim bunu Allah'ın izniyle önleyecektir diye düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123