banner114

banner87

Urfa'da hasat zamanı: Görmek isteyeni bekleriz!

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Şanlıurfa Lezzetleri ve İsot Festivali fıstık hasadı ile başladı.

banner100
Ekonomi 21.09.2019, 12:14
Urfa'da hasat zamanı: Görmek isteyeni bekleriz!
banner101

Türkiye’de 100 bin tonu aşkın fıstık üretimi ile birinci sırada yer alan Şanlıurfa’da, Urfa Fıstığı hasadı başladı. Karaköprü ilçesine bağlı Kırkıpınar Mahallesinde başlayan Urfa Fıstığı hasadına katılan Büyükşehir Belediye Başkan Beyazgül, Keten Köyneği Fıstığı olarak bilinen Urfa Fıstığını topladı.
 

banner85

Beyazgül, bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Şanlıurfa Lezzetleri, İsot Festivaline ve fıstığın kalbinin attığı kente herkesi davet etti.

'Fıstığın anavatanı Şanlıurfa’dayız' diyen Beyazgül, “Esas olarak fıstık Şanlıurfa’da tek tek dağlarında doğmuştur. Başlayan fıstık hasadına katılarak ağaçlardan fıstık topladık. Urfa Fıstığı Keten Köyneği fıstığı diye bilinir ve bu fıstıklar daha olgun, çatlağı daha fazla dışı ipek gibidir. Urfa’nın Bozova, Birecik ve Halfeti ilçeleri bir orman şeklinde fıstık ağaçları ile doludur. Türkiye’de en çok fıstık üreten şehir Şanlıurfa’dır. Bu nedenle fıstık sanayiimiz ve fıstık paketlememiz gelişmiştir. Fıstığı ağacında görmek ve toplamak isteyenleri Şanlıurfa’ya davet ediyoruz” diye konuştu.

BİHA

banner53
Yorumlar (30)
NİHAL HİÇDURMAZ 5 ay önce
EN AZINDAN İSOT FESTİVALİNİ KAPTIRMAYIN
Mahmut KÜÇÜK 5 ay önce
Dünyanın Antep fıstığı diye tanıdığı fıstık ne zamandan beri Urfa fıstığı oldu yahu. Daha neler, siz yoğurun çi köftenizi çalın davulunuzu bakın keyfinize.
mustafa kökler 5 ay önce
heyy ahmut küçük sen nerelisin bilmiyorum biraz arastir gaziantebin kapasitesi ne kadar sanliurfanin uretim kapasitesi ne kadar sonra adam gibi yorum yap .
Akif 5 ay önce
Mahmut bey dilinizden davul düşnediğine göre tecrubelisiniz anlaşılan...
Mustafa.mustafa.. 5 ay önce
Bir.urfalı.olarak.utaniyorum.fıstık.çok.tesis.yok.fistiğı.topla.antbe.yolla.al.sana.anteb.fıstiğı.nerde.urfa.fıstığı...
Teyfik 5 ay önce
Hep gösteriş pesindeler bir fakir fukaraya yardım etmezler yazık ahiretinizi de düşünün
muhsinpolat1979@gmail.com 5 ay önce
Ya bu millet nasıl millet ya Gaziantep fıstığı olduğunu tüm dünya kabul etti bizim millet kabul etmiyor kardeşim bu fıstık Gaziantep fıstığı okadar İbrahim Tatlıses ben Gaziantep liyim diyormu yok demiyor neden çünkü dünya biliyor siz kicinizida yirtsaniz fıstık tek fıstık Gaziantep fiztigidir.
Koray küçük 5 ay önce
Kardeşim fıstık urfada roplanır fakat yeterli imkan bulnmaduğı için antepte işlenir ha ordada fıstık ağacı var ama o ağaçların hasadı antebe yetmezken urfadaki hasat dünyaya yetiyor boş yapmaa
butul 5 ay önce
Cok büyük bir çalışma göremedik malesef festivalimiz de zar açıklıkla mucadele veren halkımızı göreceğiz zar önce militenin istediğini yapın sonra gösteriş yapın bence faliyet olsun
Necmettin gemici 5 ay önce
Başkanımıza hayırlı olsun dilerim istanbul dan hemşeri olarak
İsmail Akbulut 5 ay önce
Sen o fistiklari ........
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner123