banner14

banner69

banner84

banner87

banner89

Suruçlu kadınlardan erkeklere gözdağı!

Suruçlu kadınlar, kurdukları kooperatif sayesinde hem para kazanıyor hem de diğer kadınları ekonomiye kazandırmak istiyor.

Ekonomi 09.11.2019, 17:40 02.01.2020, 11:00
Suruçlu kadınlardan erkeklere gözdağı!
banner37

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde tarım işçisi kadınlar“Kadın emeği ile harmanlanan toprağın gücü sofralara lezzet katıyor” sloganıyla “Kibele Tarımsal Üretim Kooperatifi”ni kurdu.

7 kadının bir araya gelerek kurduğu kooperatif ile derme çatma bir binada toplanan kadınlar, kendi elleriyle hazırladıkları kurutmalık, isot, biber salçası ve nar ekşisi üretiyor.

Ürettikleri ürünleri sosyal medya üzerinden pazarlayan ve satan kadınların hedefi ise daha çok kadın ulaşmak. Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Kooperatif Başkanı Necla Kaplan, “Kadın kendini kurtarırsa aile de kurtulur. Aile kurtulursa da toplum kurtulur. Bu düşünceyle yola çıktık. Bölgemize ait yöresel ürünleri üretiyoruz. Tabi tamamını doğal yöntemlerle üretiyoruz. İlk olarak kurutmalık acurla başladık. Sonrasında kabak, patlıcan ve bamya ile devam ettik. Şu anda Urfa'da isot dönemi olmasından dolayı biber reçeli ve kuru isot yapıyoruz. Amacımız sadece 7 kadınla sınırlı kalmak değil. Suruçlu kadınları ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Herkes bulunduğu yerden bir şey üretebilirse toplum daha iyi bir hal alabilir. İlk başladığımızda burası kullanılabilecek bir durumda değildi. Burayı baştan sona kendi ellerimizle yeniledik. İlk başladığımızda maddi anlamda sıkıntı yaşadık, ancak hepimiz güçlerimizi birleştirince bu sorunda aşıldı. Topluma bir şeyler kazandırabilirsek ne mutlu bize” dedi.

KAPLAN: KADININ ADIM ATMASI GEREKİYOR

Bölgede erkek egemen zihniyetin var olduğunu öne süren Kaplan, “Amacımız bu zihniyeti yıkmak. Kadının ekonomik özgürlüğü olunca, kadın kendisine güveniyor. Bizim amacımız kadınları ekonomiye ve topluma kazandırmaktır. İlk başladığımız zamanlarda biz de zorluk yaşadık. Ancak biz adım atmadığımız da erkek özgürlüğü bizim elimize vermiyor. Kadının adım atması gerekiyor ki özgürlüğünü elde edebilsin. Biz de kooperatifi kurarak adımı attık. İnşallah başarılı olacağız. Başka kadınlara da örnek olmak istiyoruz. Önceden hepimiz ev hanımıydık, şu an ise iş kadınıyız. Bu çok büyük mutluluk veriyor. Biz kooperatifte huzur buluyoruz. Bazen gece geç saatlere kadar çalışıyoruz, ancak hiç yorulmuyoruz. Çünkü biz bu işe sadece emek değil, gönül de verdik. Burası bizim ikinci evimizdir. Şu an 7 kadınız. Temennimiz bu sayıyı önümüzdeki yıllarda 70'e 170'e çıkarmaktır. Suruçlu erkekler de bu kooperatifte kadının gücünü görecekler” sözlerine yer verdi.

banner53
Yorumlar (0)