banner14

banner69

Son günler... Verilen para, geri alınabilecek!

Emlak Vergisi’nin ikinci taksit ödemelerinin son günü 30 Kasım. Emlak Vergisi muafiyetinden hakkı olmasına rağmen şartları bilmeden vergiyi ödeyen vatandaş başvuru yaparak ödediği ücreti geri alabilecek. İşte yapılması gerekenler...

Ekonomi 22.11.2019, 12:44
442
Son günler... Verilen para, geri alınabilecek!
banner37

Emlak Vergisi’nin ikinci taksit ödemelerinin son günü 30 Kasım. 9 gün içinde ödemezseniz, aylık yüzde 2 gecikme faizi işliyor.

GECİKTİRENE FAİZ

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren Emlak Vergisi’nin ikinci taksit ödemelerinin 30 Kasım’a kadar yapılması gerekiyor. Kalan son 9 gün içinde Emlak Vergisi ödemesini yapmazsanız, aylık yüzde 2 gecikme faizi işliyor.

Yasalara göre bazı kesimler Emlak Vergisi’nden muaf. Yani bu zamana kadar boşuna vergi ödemiş olabilirsiniz, bunu geri almanın yolları var.

KİMLER ÖDEMEZ?

Emlak Vergisi ile ilgili merak edilenleri anlatan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, tek evi olup emekli maaşından başka geliri olmayanlar, engelliler, işsizler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimler bu vergiden muaf. Vergiden muaf olabilmek için evin brüt 200 metrekareyi geçmemesi gerekiyor” dedi.

banner64
GERİ ALABİLİRSİNİZ

Vergi muafiyetinden faydalanmak için de belediyeye başvurup vergi muafiyeti formu doldurmak gerektiğini söyleyen Başaran, “Bilmeyerek ödeyenler şu ana kadar ödediği son 5 yıllık vergiyi belediyelerden talep edebilir” dedi.

Başaran, ayrıca yeni binaların inşaatın bittiği yıldan itibaren 5 yıl süreyle vergi değerinin dörtte birinden muaf olduğunu ifade etti.

YETKİ BELGESİ İÇİN 15 GÜN VAR

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında mevcut emlak işletmelerinin 5 Aralık’a kadar yetki belgesi alması gerekiyor. 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikte verilen 18 aylık süre doluyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri aracılık faaliyetlerinde bulunamayacaklar” diye konuştu.

(Gazetevatan)

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?