banner14

banner69

Mahkeme TOKİ’ye ‘dur’ dedi!

Viranşehir’de TOKİ tarafından konut alanına dönüştürülmesi planlanan 15 dönümlük sağlık tesisinin yeri için Şehir Plancıları Odası dava açtı. Bilirkişi tarafından yapılan incelemeyi de değerlendiren mahkeme, TOKİ’nin bu girişimine ‘dur’ dedi.

Ekonomi 04.12.2019, 14:16
631
Mahkeme TOKİ’ye ‘dur’ dedi!
banner37

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 2018 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından konut alanına dönüştürülmek istenen 15 dönümlük sağlık tesisi alanı, Şehir Plancıları Odası tarafından mahkemeye taşındı. Bilirkişi tarafından yerinde yapılan incelemeyi de değerlendiren mahkeme alanla ilgili olarak TOKİ’nin bu girişimine ‘dur’ dedi.
 


 

İlgili alanın tekrar ilçenin ihtiyacı doğrultusunda değerlendirilmesi beklenirken konuyu değerlendiren Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Selim Açar, “2018 yılında TOKİ bu alanı ticari konut alına çevirdi ve ivedi bir şekilde askıya çıktı. Askının son gününde bunu yakaladık, kurumdaki bir arkadaşın haber vermesi üzerine. İtirazları yaptık, itirazlarımız reddoldu. Akabinde biz de oda olarak genel merkezde davayı açtık. 2019’un Ocak ayında bilirkişi keşfini yaptık. Arkadaşlar sağ olsun şehir plancıları idi. Aynı dili konuştuğumuz insanlardı. Sonuçta bu işin tekniği, hukuki boyutu ortada olan bir konuydu. Kamuya mal edilmiş bir alan kalkıp ticarete, konuta mal edilemez. Bu açık ve nettir imar kanuna göre. Yargı da zaten bilirkişinin raporu doğrultusunda yapılan işlemi iptal etti. Şu anda 15 dönümlük bir alan üzerinde ağaçlar var, hepsi yeşillik alan. Belki, Viranşehir’de hastaneye ihtiyaç yoktur. Ancak bu kadar içinde yetişmiş ağaçların olduğu bir alana, mesire alanına ihtiyaç var. Her şeyi rantabl mı düşünmemiz lazım?  TOKİ, Türkiye’de sosyal konut üretme amacıyla açıldı, kuruldu. Ama şu anda maalesef Türkiye’nin en büyük müteahhidi konumunda. Rant neredeyse TOKİ orada. Orası tekrar planlı olarak hastane olarak tekrar değerlendirilebilir. Biz de oda olarak oranın mesire alanı olarak yapılması taraftarıyız” şeklinde konuştu.

​​​​​​​Hüseyin ÖZKAN/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?