banner114

banner87

Havalar soğudu, satışları başladı

Şanlıurfa’da kış henüz gelmese de havalar soğumaya başladı, özellikle iki haftadan bu yana geceleri ve sabahın erken saatlerinde adeta dondurucu soğuklar etkisini gösteriyor. Doğalgaz kullanacak gücü olmayan vatandaşlar ise soba satıcılarının yolunu tuttu. Yeni soba alamayanlar ise eskicilerden veya ikinci el eşya satanlardan soba almayı tercih ediyor.

banner100
Ekonomi 04.11.2016, 13:22 04.11.2016, 13:22
Havalar soğudu, satışları başladı

Türkiye genelinde olduğu gibi Urfa’da da birkaç haftadan bu yana hava sıcaklıklarının düşmesi ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte soba satışları başladı. Kentin Haşimiye Meydanı üzerinde bulunan ve yaz ayları boyunca durgun olan soba satıcıları, havaların soğumasıyla birlikte hareketlendi.

 

EN ÇOK KÖMÜR SOBALARI TERCİH EDİLİYOR
Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte özellikle ilçe, belde ve köylerde ikamet eden vatandaşlar hazırlıklarını tamamlaya başladı. Kışlık odun ve kömürlerini alan vatandaşlar, ardından soba satıcılarının yolunu tutmaya başladı. Havaların soğumasıyla birlikte işlerinin arttığını ifade eden soba satıcıları, genelde doğalgaz olmayan ilçe ve köylerde yaşayan vatandaşların soba aldıklarını söyledi. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte Urfalı vatandaşlar kış hazırlıklarına başladı. Kalorifer olmayan konutlarda ısınmak için en çok kömür sobalarını tercih ediyor. Kentin Haşimiye Meydanı üzerinde bulunan ve yaz ayları boyunca durgun olan soba satıcıları, havaların soğumasıyla birlikte hareketlendi. Vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu yıl da sac sobaları tercih ederken, imalatçılar ise talebi karşılamak için yoğun bir emek harcıyor. 

banner85
 

SOBA SATIŞLARINDA ÖNCEKİ YILLARA GÖRE AZALMA OLDU’

Gelir düzeyi iyi olmayan vatandaşların soba aldıklarını belirten soba satıcıları, “Fiyatlarımız 50 liradan başlar 300 liraya kadar çıkar. Biz vatandaşların bütçesine uygun sobalar üretiyoruz. 20 parça sacı bir araya getirerek bir soba üretiyorsunuz. Zor bir iş ama halkımızın durumu iyi değil, ona göre fiyatlar istediğimiz gibi değil. Bu dönemde alın terinin karşılığını almak zordur. Daha çok yoksul mahallelerde ve köylerde oturan insanlar gelip soba alıyor. Son zamanlarda doğalgaz kullanımın artması ile beraber soba satışlarında önceki yıllara göre azalma oldu. Ama soba satışı yine yıllarca devam eder. Çünkü durumu iyi olmayan vatandaşlar soba alıyor. Köydeki vatandaşlar bu sobalarda daha çok odun ve tezek yakarak ısınıyorlar. Bunun için en çok satışlarımız şehir merkezinden fazla kırsal alana oluyor” dedi.

 

İKİNCİ EL SOBA ALAN DA VAR

Havaların soğumasıyla yeni soba alacak maddi gücü olmayan dar gelirli vatandaşlar, ikinci el pazarında ya da eskicilerden 100-250 lira arasında satılan ikinci el sobalara rağbet gösteriyor. Piyasada çeşitli markalardaki içi tuğlalı, kovalı ve turbolu olmak üzere 850 liraya kadar ulaşan fiyatlarla satılan sobaları satın almaya gücü olmayan vatandaşlar, ikinci el soba almayı tercih ediyorlar. İkinci el eşya alım-satım işi yapan eskiciler, kaloriferli veya doğalgazlı eve geçmelerinden dolayı eski sobasını satan vatandaşlardan temin ettikleri sobaları, onarımdan geçirmelerinin ardından özelliğine göre 50 ile 80 lira arasında satıyorlar. AJANSURFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:00
Öğle 12:28
İkindi 16:18
Akşam 19:45
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P