banner114

banner87

'Güneydoğu pamuğu dünya pazarına açılacak'

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen pamuğun dünya pazarlarına açılacağını söyledi.

banner100
Ekonomi 09.03.2017, 14:05 09.03.2017, 14:05
'Güneydoğu pamuğu dünya pazarına açılacak'

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından pamuk ve tekstil endüstrisindeki işletmeler arasında ticari bağlantılar yaratmak ve iş birliği kurmak için ; “Şanlıurfa Uluslararası Pamuk Lifi Ticari Aracılık etkinliği” düzenlendi.

Türkiye’nin pamuk ve tekstil endüstrisinin rekabet gücüne katkıda bulunmak için hazırlanan Pamuk Lifi Üretiminde Bölgesel Sınai İşbirliği Projesi kapsamında düzenlenen Avrupa Birliği ve Rekabetçi Sektörler  tarafından finanse edilen etkinlik sonrasında konuşma yapan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, bu proje ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’da üretilen pamuğun uygun koşullarda kalite tayininin yapılması ve çırçır-presse işletmelerinin tek balya sistemine geçişini sağlamak amacıyla depo şartlarını iyileştiren çırçır-presse işletmelerine numune alma ekipmanlarının sağlanacağını söyledi.

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü (GAPUTAEM) bünyesinde numunelerin analizini yapacak uluslararası akreditasyonu olan bir laboratuvarın kurulacağını hatırlatan Yıldız, bununla birlikte Güneydoğu Anadolu’da üretilen pamuğun kalitesinin artacağını ve dünya pazarlarına açılacağını ifade etti.

 

ŞANLIURFA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP

banner85

 

Şanlıurfa’nın pamuk üretiminde ciddi bir potansiyele sahip olduğuna da vurgu yapan Yıldız; “Bu toplantının amacı, katılan kuruluşlar arasında ticari bağlantılar yaratmak ve işbirliği kurmaktır. Etkinlik bölgesel, ulusal ve uluslararası pamuk lifi alıcıları (iplik üreticileri, aracılar) ile satıcıların (çırçır-prese işletmeleri) birbirleriyle temasa geçip, iş ilişkileri kurmalarına imkan sunuyor.

İş toplantıları, gelecekteki potansiyel ortaklarla doğrudan temas kurmak, pamuk lifi sektöründeki haberleri, eğilimleri öğrenmek ve Türkiye’de pamuk ticareti faaliyetlerini teşvik etmek için sektör temsilcilerine büyük bir fırsat sağlayacaktır.” diye konuştu.

Toplantıya; GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Mehdi Sümerli, Proje Takım Lideri Michael Charles Burchell, Uluslararası Pamuk Birliği Genel Müdürü Kai Hughes, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, Meclis Üyesi Sabri Çiçek, çevre illerden gelen oda ve borsa başkanları, pamuk sektörü temsilcileri, yurt dışından gelen pamuk sektörü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:17
Güneş 04:59
Öğle 12:28
İkindi 16:19
Akşam 19:46
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P