banner301

banner69

banner84

banner300

banner278

banner168

Coşkun: Enflasyon, memur maaşlarını ezmeye devam ediyor

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, enflasyona bağlı olarak memur maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Coşkun,  “Bugün beşinci ayın sonunda enflasyon yüzde 6,38 oldu. 12 ay için verilen artış, beşinci ayın sonunda, üstelik yüzde 0,38’lik eksiği ile enflasyona yenildi” dedi.

Ekonomi 04.06.2021, 11:28 04.06.2021, 11:34
Coşkun: Enflasyon, memur maaşlarını ezmeye devam ediyor

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“2021 yılı içerisinde Mayıs ayı enflasyonu yüzde 0,89 ve Ocak-Mayıs dönemine ait beş aylık enflasyon ise yüzde 6,38 olarak belirlenmiştir. Kamu görevlilerinin 1 Ocak itibarıyla maaşlarına yapılan yüzde 3’lük artış, Mart ayından itibaren hükmünü yitirmiş ve eksiye düşmüştür. Nisan ayını kamu görevlileri enflasyon karşısında toplamda yüzde 2,45’lik bir kayıpla kapatmıştır. Mayıs ayı sonu itibarıyla kamu görevlilerinin 1 Ocak 2021 tarihindeki 100 TL’si 93,98 TL’ye, bin TL ise 939,81 TL’ye düşmüştür. Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde Temmuz ayında yüzde 3 normal artış, yüzde 3,38 ise enflasyon farkı artışı yapılacak. Bunun anlamı ise, Temmuz ayında enflasyonun yapacağı artış, işverenin ve hakemin yaptığı artıştan daha yüksek olacağıdır. Enflasyon dışında 1 Ocak’tan bugüne kur, faiz ve altın bazlı kıyas yapıldığında hem oran hem de tutar boyutuyla kayıp çok daha yüksektir (1 Ocak- 31 Mayıs dönemi itibarıyla kamu görevlilerinin maaş ve gelirlerinde; altın boyutuyla yüzde 15,38, dolar yönüyle yüzde 16,35, Euro kıyaslamasında ise yüzde 15,76 düzeyinde bir kayıp söz konusudur). Kamu görevlilerinin Ocak’tan bugüne kayıplarının giderilmesi için daha önce dile getirdiğimiz en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’u oranında seyyanen zam yapılması talebi ve teklifi, yeni verilerle oran güncellenmek suretiyle gerçekleştirilmelidir. Enflasyon farkı, kayıpların telafisini değil, maaş tutarının tedavisini sağlıyor ve geçmişin kayıplarını gidermeye yetmiyor. En düşük devlet memuru maaşı üzerinden Ocak-Mayıs döneminde bir memurun maaşındaki reel düşüş 250,25 TL, toplam gelir kaybı ise 790,70 TL olmuştur.”

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BÜYÜMESİNİ YANSITAN RAKAMLARLA OTURULMASI GEREKİR”

Coşkun, “Gerçekleşmeyen hedeflerle belirlenen artış oranı 0,38’lik eksikle enflasyona yenildi. Bu gerçeğin sorumlusunun, 5. Dönem Toplu Sözleşme’de Memur-Sen’in doğrularına kulak kapayan kamu işvereni ile işverenin yanlışlarına göz yuman hakem heyetidir. İşveren ve Hakemi, 2021 yılı için kamu görevlilerinin maaşlarında yüzde 3+3, kümülatif yüzde 6,09 artış yapma kararı vermişti. Bugün beşinci ayın sonunda enflasyon yüzde 6,38 oldu. 12 ay için verilen artış, beşinci ayın sonunda, üstelik yüzde 0,38’lik eksiği ile enflasyona yenildi. Gerçeği bütün yalınlığıyla şöyle ifade edebiliriz; yüzde 3 artış yapılan ilk altı ayın sonunda 3,38 puanlık enflasyon farkı oluştu. Yani işveren ve hakem yüzde 3 artış yaparken, enflasyon yüzde 6,38 artış yapmıştır.

Kamu işvereni, Ağustos ayında başlayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine makul tahmin, doğru hedef, adil teklif anlayışıyla hazırlanmalıdır. 2022 ve 2023 yıllarında kamu görevlilerinin istisnasız bütün aylarda hem maaş hem de gelir yönüyle enflasyonu ezen bir konumda olmasını sağlayacak teklifleri şimdiden hazırlamaya başlamalıdır.

Enflasyonun durdurulması, seyyanen zammın yürürlüğe konması, 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde de masaya Türkiye’nin ekonomik büyümesini yansıtan rakamlarla oturulması gerekir. Enflasyona göre artan ya da azalan maaşlar değil, enflasyonu gündemden çıkaran makro ve mikroekonomi, devlet ve devlet memuru bütçesi hepimizin ortak hedefi ve gayreti olmalıdır. Bunun için yapılması gereken, 1 Ağustos’ta toplu sözleşme masasına geçmişin kayıplarını telafi etmeye, hatalarını gidermeye, Anadolu’nun cömert fıtratını devlet eliyle hayata geçirmeye dönük tekliflerle gelmektir. Kamu işvereni, emeğe değer vermenin yanında, emeğin hakkını verdiğini de bu yolla ortaya koymalıdır” ifadelerini kullandı.

BİHA

banner213
Yorumlar (1)
MIHO 2 ay önce
YILLARDIR O KOLTUGA YAPIŞMIŞSIZ PROFESYONEL SENDİKACILIK ( SARI SENDİKACILIK ) GERÇEK SENDİKACI PROFESYONEL SENDİKACILIK YAPMAZ. ÜYELERİN AİDATLARI İLE ALIYORSUNUZ MAAŞINIZI OTURDUGUNUZ YERDEN, AÇIKLAMAYI GEÇ SEN KARDEŞİM BENDE ÖĞRETMENİM TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİNDE MASADA ÇALIŞANLARI HAKLARINI NASIL SAVUN( MADIĞINIZI ) ANLAT
40°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:21
Öğle 12:36
İkindi 16:25
Akşam 19:42
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P