banner114

banner175

banner89

banner168

Af, hal yasası, EYT, ek gösterge, nafaka...

TBMM'nin gündeminde şu sıralar birçok konu yer alıyor. Af yasasından 3600 ek göstergeye, yeni askerlik sisteminden kıdem tazminata birçok konunun Meclis'te görüşülüp görüşülmeyeceği merak ediliyor. Peki, Erken emeklilik yasası, genel af, hal yasası ve kıdem tazminatında son durum ne? İşte son detaylar...

banner100
Ekonomi 28.05.2019, 12:37
Af, hal yasası, EYT, ek gösterge, nafaka...

Seçim tartışmalarının bitmesinden sonra toplanması beklenen genel kurulun Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmalarını ele alması bekleniyor. Çalışmaların daha sonra Adalet Komisyonundan da geçerek Meclis'e geleceği belirtiliyor.

Milyonların gözü genel af, ceza indirimi, hal yasası kıdem tazminatı nafaka, ek gösterge ve EYT erken emeklilik yasası üzerinde. Bu bağlamda Meclis'i yoğun günler bekliyor. Bu saydığımız maddelerle ilgili sürekli olarak yeni açıklamalar yapılıyor. Adalet Bakanlığı tarafından mevcut yargılamaları ve cezaevindeki hükümlülerin durumunu etkileyecek Yargı Reformu Stratejisi Belgesi yakın zamanda açıklanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yeni yargı reformununun açıklanacağını duyurmasının ardından ceza indirimi konusu yeniden gündeme geldi. Söz konusu belgenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilgili yasal düzenlemelerin de Meclise gelmesi bekleniyor.
 


CEZA İNDİRİMİ NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

Adalet Bakanlığı tarafından mevcut yargılamaları ve cezaevindeki hükümlülerin durumunu etkileyecek Yargı Reformu Stratejisi Belgesi yakın zamanda açıklanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yeni yargı reformununun açıklanacağını duyurmasının ardından ceza indirimi konusu yeniden gündeme geldi. Söz konusu belgenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilgili yasal düzenlemelerin de Meclise gelmesi bekleniyor.
 


BAHÇELİ'DEN YENİ AF VE CEZA İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli af ve ceza indirimi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Devlet Bahçeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü. "Önerimiz var Meclis'e de teklif verdik ve bunu rafa kaldırmayız. Bunu tekrardan görüşme imkanı olur mu diye tekrardan görüşebiliriz. Şu an 49 milletvekilimiz var bunu tek başımıza çıkartamayız ancak buna şu an ihtiyaç var. Bu bugün için olmuyorsa yarın olabilir mi diye takip edeceğiz. Şartlar olgunlaştığında bir 5 yıllık indirimle kader kurbanlarını rahatlatmaya yönelik çalışma yapacağız.'' açıklamalarında bulundu.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Ek gösterge düzenlemesinin Cumhurbaşkanlığı'nın ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığı şekliyle sadece öğretmenleri mi kapsayacağı yoksa memur örgütlerinin talep ettiği şekilde tüm kamu personeline mi yönelik olacağı merak konusu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları" kapsamında 2019 içinde hayata geçirileceğini duyurduğu düzenlemelerin bir kısmı da Meclis'in bu yasama yılı içinde mesai harcayacağı yasalarla hayata geçirilecek. Ekonomik düzenlemeler arasında özellikle kıdem tazminatı reformu olarak adlandırılan düzenleme çalışanlar açısından büyük önem taşıyor.
 


ERKEN EMEKLİLİK YASASINDA SON DURUM NE?

Meclis çalışmalarına şu sıralar yoğun bir şekilde devam ediyor. Uzun süredir gündemi meşgul eden EYT, vatandaşların yoğunlukla araştırdığı konuların başında geliyor. Vatandaşlar erken emeklilik yasasındaki son gelişmeler hakkında bilgi edinmek istiyor.

banner85
CUMHUR İTTİFAKI ADAYI BİNALİ YILDIRIM'DAN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım cuma namazını Eyüpsultan Camii'nde kıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla tek tek tokalaşan Yıldırım, yoğun ilgiyle karşılaştı.Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Seçim koordinasyon merkezimiz bugün Eyüpsultan'da program hazırlamışlar. Bu çerçevede buradayız. Buradan programa gideceğiz" şeklinde konuştu.

Emeklilikte yaşa takılanlar için daha önce 'biraz sabır' dediği hatırlatılan Yıldırım, "Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor" şeklinde konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN EYT YASASI İÇİN NE DEMİŞTİ?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur." şeklinde konuşmuştu.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, "Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BAKAN ALBAYRAK'TAN EYT AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yaptığı açıklamada şimdilik gündemlerinde olmadığını belirtti.
 


HAL YASASINDA SON DURUM

31 Mart seçimleri tamamlandıktan sonra seçim sonrasına bırakılan birçok önemli konu ile ilgili görüşme yapılması bekleniyor. Parlamento henüz toplanmadı ancak gündeme alınacak ilk konular arasında 3600 ek gösterge, genel af, tek tip askerlik, hal yasası yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u açıkladı. Bakan Berat Albayrak yaptığı açıklamada yeni reform paketinin bu yıl içerisinde çıkacağını belirtti.

3600 EK GÖSTERGE BEKLENTİSİ

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Seçimden sonra ilk olarak personel reformu düzenlemesinin gündeme gelmesi gerekiyor. 3600 ek gösterge de burada çözülecek. Nisan-Mayıs civarında bu gelişmeler yaşanır" diye konuşmuştu. Ek gösterge artışı ile memurların emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri önemli ölçüde yükselecek.

Bilkent Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili bir açıklama yaptı. 3600 ek gösterge ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur." demişti.

(Takvim)

banner53
Yorumlar (13)
HAVVA Çalışkan... 1 yıl önce
Feti Yıldız bey olsun Devlet Bahçeli Büyüğümüz ve Cumhurbaşkanımız 23 Haziran'da İstanbul'da Bizde KADER MAHKUMLARI DERNEKLERİ OLARAK Destekliyoruz CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Teşekkürler
MERYEM: TOPRAK............ 1 yıl önce
Sayın Adalet bakanım Hani AF Nezaman çıkacak Kocam telefon ile mesaj güya çekmiş ve yağma,ya Teşebbüs Suçuna Girdiği İçin 5,tane Çekilen Mesaja Toplam 42,Yıl Hapis ve 58,Milyar Para Cezası Aldı Bu Nasıl Bir Adalet Anlamış Değilim Kocam Bu GSM Hattını Hayatı boyunca Hiç kullanmamıştır Ve GSM Hattını Başka yabancı Birine Ait Cıkdı Fakat Bu Eski Fötöcü Hakimlerin Yüzünden 2012, Tarihinde Kocam Hapse Girdi Bu Saçma Ceza Dosyasını,da Yargıtay 6, Ceza Dairesi Nedense Onayladı kocam şuanda hapiste Çocuklarımla çok perişan oldum kimsemiz Çalışanımız yoktur Türkiye cumhuriyeti devletimize Artık Güvenmek istiyorum Fötöcü Hakim ve Savcıların Yüzünden Milyonlarca İstanbul,da Vatandaş hep Bu 149/1 Teşebbüs Maddesin,den Yüksek Hapis Cezaları Aldılar YARGIYA GÜVEN KALMAMIŞTIR Hepimiz Adilce Yargılanmak İstiyoruz Ve Bu Eski Hakimlerin Vermiş olduğu Ceza Dosyaları Lütfen Araştırılsın Birtane Avukat Bizden para İstemişti Vermedik SONRA Böyle Yüksek Hapis Cezası verdiler Benim Kocam Mesaj Çekilen Tarihte İstanbul,da Değildi Rize Devlet Hastanesi'nde yatmaktay,dı Fakat Resmi Belgelerimizi Delil OLARAK Yerel Mahkemeye Sunduk Kabül Etmediler Benim Kocam Suçsuz bir yere Hapis yatmaktadır Yazık günah Değilmi REİSİMİZ Bunun Vebalini Kim Soracak Tabiki DEVLET olarak Adalet bakanımız Araştıracak Biz Magduruz Bu Sebeb,den CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Haksız yere verilen İNFAZIN Bozulmasını istiyoruz İnşAllah CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Emeğiniz Teşekkürler
GAZANFER AY YILDIZ 1 yıl önce
Devlet Bahçeli Bâşbuğumuzun Değerli Cumhurbaşkanımız Mübarek Ellerinizden Öperim .23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY' Yüreğimizle Oylarımızı Vereceğiz Bu Vatan Bölünmez Şehitler Ölmez Yurdumun'Üstünde'Ezanlar Selalar'Dinmez Sürekli Var olur Bu Vatan Çanakkale'de Kanla Kazanılmış'tır. Bu Haçlı Chp'Zihniyetini Sandıklar'da Ezip Silip Süpürecegiz Ey' Gözü Yaşlı Analarımız Benim Elleri Kınalı Sarı Yazmalı Çileli Gün Görmemiş Garip Analarım Bu Devlet'Bu Hükümet Birdaha Gelmez Gelin Kıymetini Bilelim 23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda Birlik beraberlik içinde Oy'larımızı Binali Yıldırım'a Oy'larımızı Verelim Tüm KADER MAHKUMLARI Aileleri Sesleniyorum Lütfen Birlik beraberlik içinde Vatan için OY,Verelim Devlet Tayyip Baba Zaten Gerekli Ceza İndirimi ni Verecektir Şüphemiz olmasın Allah yar ve yardımcımız olsun Vatan Uğruna Gazamız Mübarek olsun Çabuk Yetiş Tez oğlum Vatanımıza milletimize Sahip Çıkalım "EN'DERİN'SAYGLALARIMLA
mahkum...kardeşi 1 yıl önce
af..çıksın..artık..af..istiyoruz
GAZANFER AY YILDIZ 1 yıl önce
Değerli Cumhurbaşkanımız 4/A SSK MALÜLEN Emekli 2001,yılından Sonra Olan Vatandaşımız Malüm 1300.TL Çok Komik Bir Rakam ile Maaş almaktadır Sizden Ricam Asgari ücretle Aynı Olsun Zaten Ev kirası 1200.TL Şuan Hayatını İDAME Edecek bir şekilde Maaş Verilsin Birde AVM'lerde Domates şuan Kilosu 7, TL ve Portakal 12" TL verilmekte Lütfen Yurt Genelinde Tekrar Tanzim Satış ve Denetimler Başlasın 23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY'Yüreğimizle Destekliyoruz Pendik Sancaktepe Sarıyer Şile Silivri Şişli Sultanbeyli Sultangazi Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu Beylikdüzü Çekmeköy Esenyurt Fatih Gaziosmanpaşa Sarıgöl Destekliyoruz İnşAllah 30' Mayıs'da CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ EN'DERİN'SAYGLARIMLA'
Mahkûm eşi 1 yıl önce
Af istiyoruz artık duyun sesimizi perişan olduk
Derya Onur 1 yıl önce
26 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY'Yüreğimizle Destekliyoruz KADER MAHKUMLARI Aileleri olarak Elimizden Geleni sandıkta yapacağız REİSİM Allah'ım Sizi Korusun Amin 149/1 Teşebbüs Suçlara ve Adli para cezaları,na,Genel AF BEKLİYORUZ.
Rabi̇a Nur 1 yıl önce
Sayın Değerli Cumhurbaşkanımız ve Değerli DEVLET BAHÇELİ BUYÜGÜMÜZE Sesleniyorum CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Emeğiniz Karşılıksız Kalmayacaktır 23 Haziran'da İstanbul'da Binali Yıldırım bey OY Vereceğiz Sizleri Çok Seviyorum Mecidiyeköy mahallesi olarak 23 Haziran'da İstanbul'da Destekliyoruz Teşekkürler Devletimize
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner123
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:23
Güneş 05:06
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:54
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24