banner114

banner87

Urfa’da dezavantajlı bireyler için önemli proje!

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Özel Gereksinimli Bireylerin Mahremiyet Eğitimi Ve İstismardan Korunma Becerilerinin Öğretimi Projesi’ kabul edildi. Yaklaşık 50 öğretmene uzmanlar tarafından verilecek eğitimle, engelli bireylerin taciz, istismar ve ihmalinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

banner100
Eğitim 05.11.2019, 10:35 07.11.2019, 09:24
Urfa’da dezavantajlı bireyler için önemli proje!
banner101

Şanlıurfa’nın en dezavantajlı merkez ilçesi olarak görülen Eyyübiye’de ilçe milli eğitim müdürlüğü engelli bireylerin sosyal hayata kazandırılmaları, taciz, istismar, ihmal gibi vakaların önüne geçmek için hazırladığı ‘Özel Gereksinimli Bireylerin Mahremiyet Eğitimi Ve İstismardan Korunma Becerilerinin Öğretimi Projesi’ Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Eyyübiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı İbrahim Başıbeyaz’ın koordinatörlüğündeki proje ilçe için önemli bir adım olarak görülüyor.

‘BİRÇOK KONUDA NOKSANLIKLAR YAŞANIYOR’

Neden böyle bir proje hazırladıklarını Ajans Urfa'ya açıklayan Bazıbeyaz, “Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın bir çağrısı oldu. Biz de Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bir proje hazırladık, sunduk. Tabi bu projeyi hazırlayıp sunmamızdaki amacımız da Eyyübiye İlçesini biliyorsunuz dezavantajlı bir ilçe. Bu yüzden birçok konuda noksanlıklar yaşanıyor. İlçe nüfusuna baktığımızda engelli vatandaşların çok olduğu bir ilçe.  Bu engelli bireylerin bir hayatı var sonuçta. Ne kadar sosyal hayata dahil olabiliyor, olamıyor ne kadar kendilerini koruyabiliyor eğitime ne kadar dahil olabiliyorlar tartışma konusu” dedi.

FİZİKSEL DEĞİŞİMLERİNİ KONTROL EDEMİYORLAR

Biyolojik olarak büyüyen özellikle zihinsel engelli bireyleri bilinçlendirmeyi amaçladıklarını kaydeden Başıbeyaz, “Bu bireylerin biyolojik olarak büyüdükleri bir gerçek. Büyüdükleri için de dolayısıyla cinsel alanda değişime maruz kalıyorlar. Zihinsel yetersizlik mevcut olduğu için engelli bireylerde, fiziksel değişimlerini kontrol edemiyorlar. Ortam içinde iyi dokunuş, kötü dokunuşu ayırt edemiyorlar. Mesela yolda yürürken, okula giderken, mahallede oynarken ya da okul arkadaşları tarafından farklı yönlendirilip istismara maruz kalabiliyorlar. Bu kişiler fiziksel olarak da büyüyorlar. Bunu kontrol, yönlendirme ya da doğru yerde doğru davranma ve beceri eğitimine ihtiyaç duyuyorlar. Kendilerini ya da davranış, hal ve hareketlerini doğru olarak aileye de aktaramıyorlar. Bu tip sorunlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

AİLELERE VE ÖĞRETMENLERE EĞİTİM VERİLECEK

Projenin kabul aşamasında sonra eğitim için arayışların başladığını kaydeden Başıbeyaz, yaklaşık olarak 40 ila 50 öğretmene eğitimlerin verileceğini dile getirdi.

Başıbeyaz, “Dedik ki biz bir uzman getirelim şehir dışından, bu alanla ilgili çalışmalar yapmış üniversitelerde. Öncelikle bizim 40 veya 50 tane öğretmenimize bu eğitimi versin. Eğitimi alan öğretmenlerimiz okulda kendi öğrencilerine mahremlik mahiyetinde, çocuklara bu tip davranışları şekillendirmesiyle ilgili çalışmalar yürütsün. Hem de bunların ailelerini çocuklarına nasıl yaklaşacaklarına, nasıl rehberlik edecekleri hakkında bilgiler versin, paylaşsınlar. Dedik böyle olursa çocukların gerçekten de hayattaki yerlerini almaları daha kolaylaşır. O çocukların oto kontrol mekanizmaları biraz daha gelişir. Çünkü bir rehber olacak. Mahremiyetle ilgili bir eğitim verilecek ve aile de çocuğuna göre davranacak. Bizim Eyyübiye ilçemizde birçok aile diyor bizim çocuğumuzun aklı yetmiyor, bir şey olmaz. Sonra bu çocuk istismara maruz kaldığında da anlatamıyor. Ne olduğunu bilmiyor çünkü. İstismara maruz kalmış, tacize uğramış ama bunun kötü bir şey olduğunu bile bilmiyor. Bu böylece olanla kalıyor. Bunun da defalarca devamı oluyor. Bizim kaynaştırma öğrencilerimiz var ve özel öğretim sınıfındaki öğrencilerimiz var. Bizim 240 civarında özel öğretim sınıfında eğitim alan öğrencimiz var. Bin 100 civarında da kaynaştırma öğrencimiz var. Bunlar tahmini sayı. Şuan itibari ile bin 300’ü geçmiş de olabilir. Çünkü yeni tanılar olabiliyor. Ajans, bize duyuru yapacak. Böyle bir eğitimi kabul ettik diye. Bu eğitimi vermek için şartlarımızı taşıyan uzmanlar müracaat etsin. Sonra da onların en yetkini hangisi ise bize gönderecekler. Karacadağ Kalkınma Ajansının sistemi bu şekilde işleyecek” diye konuştu.

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PROJE YÜRÜTÜLECEK

Amaçlarının dezavantajlı bireylerin ihmal, istismarının önüne geçmek olduğunu vurgulayan Başıbeyaz, “Eğitimler, 18-22 Kasım tarihleri arasında işleme girecek. Öğretmenlere 5 günlük bir eğitim verilecek. 2019-2020eğitim öğretim yılı süresince faaliyetler olacak. Çünkü bizim ilçemizde 90’a yakın okul var ve bunların öğrencileri var. Eğitimi alan öğretmenler iki günde birkaç aileye bilgi vermekte zorlanabilirler. Zaten en önemlisi de kendi sınıfında kendi öğrencilere yıl boyunca yol gösterici nitelikte olacak. Bizim temel amacımız ihmal, istismar ve tacizin önüne geçmek. Bir de bu dezavantajlı birey oldu mu daha bir önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
banner123