banner114

banner87

Urfa'nın yarası bu kez kapanacak mı?

Şanlıurfa'da nüfusun hızla artması ile birlikte öğretmen açığı da artarken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk atama müjdesi verdi. Selçuk, okullardaki öğretmen açığını kadrolu öğretmen atayarak kapatacaklarını kaydederken, gözler yaklaşık 7 bin açığı bulunan Urfa'ya çevrildi.

banner100
Eğitim 22.11.2019, 09:58 22.11.2019, 11:27
Urfa'nın yarası bu kez kapanacak mı?
banner101

Nüfusu 2 milyona yaklaşan ve yeni doğumlarla sürekli nüfusu artan Şanlıurfa’da öğretmen açığı kapanmıyor.

Nüfus artışına paralel olarak okullaşma ve öğretmen açığının da hızla arttığı Şanlıurfa, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılına yaklaşık 7 bin civarında öğretmen açığıyla başladı.

Şanlıurfa'daki öğretmen açığı eğitimde birçok sorunu da beraberinde getirirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk atamalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

banner85

Öğretmen açığının Türkiye'de fazla olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, ücretli öğretmenler marifetiyle açığı kapatmaya çalıştıklarını kaydetti.

'KADROLU ÖĞRETMEN ATAYARAK GİDERECEĞİZ'

Atanamayan öğretmenlerin de sayısının arttığını belirten Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin öğretmen açığı var. Şu anda ücretli öğretmenler marifetiyle açığı kapatmaya çalışıyoruz. Sözleşmeli öğretmen ilk 4 sene kadroya geçmeden önce belirli bölgelerde nasıl ordu mensupları, hakim, savcı, polis için mecburi hizmet vardır, benzer şekilde mecburi hizmeti var. Ondan sonra eş durumu, tayin isteme hakkı doğuyor. Bu formasyon kursunu kaldırdık. Atanamayan diye nitelenen öğretmen adaylarımızın sayısının artarak gelmemesi için eğitim fakültelerin kontenjanlarını yüzde 10 daralttık. Kim öğretmenlik sınavını, KPSS sınavını kazanmışsa formasyonu ücretsiz vereceğiz. Daha çok kadrolu öğretmen atayarak öğretmen açığını gidereceğiz. Ama 1 milyon öğretmen ataması mümkün değil."

URFA'YA KAÇ ÖĞRETMEN ATANACAK?

Bakan Selçuk'un bu açıklaması sonrası gözler yaklaşık 7 bin civarında açığı bulunan Şanlıurfa'ya çevrildi. Okul yetersizliği, sınıf kalabalığı, öğretmen açığı derken sorunların gün be gün arttığı Urfa'ya kaç öğretmen atanacağı merakla bekleniyor.

Özlem DİKMEN-BİHA

banner53
Yorumlar (1)
özel 3 ay önce
kadrolu öğretmen geliyor eğitim sistemi iyimi denetimler varmı.Türkiye geneli 79 sırada .öğretmen yarım gün çalıştığı halde rapor alır 35 öğrenci ortalıkta gezer.gençler uyuşturucu kullanır Aileler gençlerine sahip çıkmaz.
banner123