banner14

banner69

Urfa'daki tarım işçisi çocuklar için TEGV'den adım!

TEGV, Vehbi Koç Vakfı desteğiyle hayata geçirdiği Tasarım ve Beceri Atölyesi’ni düzenlediği törenle çocuklarla buluşturdu. Bölgenin en önemli sorunlarından biri olan ailesi tarım işçisi olarak çalışan çocuklar için ise “Okula Dönüş Projesi”nin tanıtım toplantısını yaptı. Proje çerçevesinde 72 saatlik temel okuma-yazma, matematik ve yaşam becerileri eğitimleri verilecek. 

Eğitim 15.11.2019, 17:20 15.11.2019, 17:24
89
Urfa'daki tarım işçisi çocuklar için TEGV'den adım!
banner37

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Sevgi – Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda  düzenlediği organizasyonla iki müjdeli haberi davetlilerle paylaştı. TEGV, Vehbi Koç Vakfı desteğiyle hayata geçirdiği Tasarım ve Beceri Atölyesi’ni düzenlediği törenle çocuklarla buluşturdu. Bölgenin en önemli sorunlarından biri olan ailesi tarım işçisi olarak çalışan çocuklar için ise “Okula Dönüş Projesi”nin tanıtım toplantısını yaptı.

TEGV’in Şanlıurfa Sevgi – Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda 15 Kasım’da düzenlenen törenle çocukların kullanımına açılan teknoloji ve yaratıcılığın bir araya geldiği Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin Açılış Töreni ve Okula Dönüş Projesinin tanıtım toplantısı, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Uğur Hatipoğlu, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ve TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı’nın, yanı sıra TEGV çocukları, yöneticiler ve çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Tasarım ve Beceri Atölyeleri’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonunda olduğundan bahseden Şanlıurfa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Uğur Hatipoğlu, Tasarım ve Beceri Atölyeleri sayesinde Türkiye’nin kendini uluslararası arenalara taşıyabileceğini söyledi. Harran Ovası’ndaki çocukların ‘Okula Dönüş Projesi’ ile tarım işçisi olmaya mahkûm olmayacaklarını ifade eden Hatipoğlu, “Eskiden çocuklara başımıza icat çıkarma denirdi ama artık dileğimiz çocukların icatlar çıkarması”  dedi ve görevi olmadığı halde tüm bu çalışmaları gerçek bir gönüllülük anlayışı içinde yürütmesinden dolayı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na teşekkür etti.

banner64
 


 

ÖZİNCİ: MUTLAKA BİR BAŞARI HİKAYESİ ÇIKACAKTIR

TEGV adına “Açılış”  konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci şunları söyledi: “Çocuklarımızın kendi yeteneklerini sergileyebilecekleri imkânları onlara tanıdığınız zaman, özgüvenlerini artırmış olursunuz. Çocuklarımıza oynayarak öğrenme imkânı sunarsanız, sonunda mutlaka bir başarı hikâyesi çıkacaktır. Biz TEGV olarak buna inanıyoruz ve bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarımıza verdiği eğitime katkı sağlamak üzere, TEGV imkânlarını onlara sunarak akılcı ve bilimsel düşünen bireyler olmalarını istiyoruz.”

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, Şanlıurfalı çocuklar adına yaşadığı mutluluğu şu sözlerle dile getirdi: “Şanlıurfa’da eğitim desteğine ihtiyaç duyan birçok çocuğumuz bulunuyor. Eğitim konusunda dezavantajlı bir bölge olan Şanlıurfa’da çocuklarımız artık nitelikli eğitim alabilecek ve 21. yüzyılın öğrenme becerilerinden Tasarım ve Beceri Atölyeleri ile yarınlara umutla bakabilecekler. Çocuklarımıza bu imkânları sunmamıza yardımcı olan Eğitim Parkı Kurucularımız Sevgi ve Erdoğan Gönül ailesine ve eğitim parkında Tasarım ve Beceri Atölyesi kurmamıza destek olan Vehbi Koç Vakfı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Türkiye genelinde sekizinci Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin açılışını yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, TEGV’in Türkiye genelinde açılışı yapılmayan atölyeleriyle birlikte toplam 11 Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin aktif olarak faaliyet gösterdiğini sözlerine ekledi.

BECERİ EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Aileleriyle birlikte tarım işçisi olarak çalışan çocuklarımızın eğitimi için Şanlıurfa’da konuşlanacak Ateş Böceği Mobil Öğrenim Birimi’nde uygulanacak Okula Dönüş Projesi detaylarını katılımcılarla paylaşmak üzere kürsüye çıkan TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim Uygan, “Şanlıurfa'da bulunan mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına eğitim desteği sağlamayı amaçlayan bu projede, çocuklarımızın okuldaki uzun süren devamsızlıklarını telafi etmek için bir eğitim programı oluşturduk. Proje çerçevesinde 72 saatlik temel okuma-yazma, matematik ve yaşam becerileri eğitimleri verilecek. Tarım yerleşkelerinden çocukların döndüğü tarih olan Kasım ayından, çocukların yeniden tarım alanlarına göç ettiği Nisan ayına kadar Şanlıurfa Eyyübiye’de bulunan TEGV Sevgi – Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda ve yine Eyyübiye Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun bahçesine konuşlanan TEGV Ateşböceği Eğitim Birimi’nde uygulamalar gerçekleşecek. Nisan ayında Ateş Böceği Harran’ın Koyunluca Bölgesi’nde bir okul bahçesine taşınacak ve tarım alanlarından çocuklar servisle ateş böceğine gelerek eğitim alacaklar. Aile bilinçlendirme seminerleri, öğretmen seminerleri ve gönüllü eğitimleri ile projenin etkisinin büyümesine ve bu proje ile Şanlıurfa’da eğitimin öncelikli bir gündem haline gelmesine çalışılacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Tasarım ve Beceri Atölyesi açılışı için kurdele kesimi gerçekleşti ve tören katılımcıları çocukların Tasarım ve Beceri Atölyesi’nde çocukların çalışmalarını izledi.

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?