banner301

banner69

banner300

banner278

banner168

Şanlıurfa'da ödüllü 'Beyin Olimpiyatları' düzenleniyor

Şanlıurfa BİLSEM tarafından merkez ilçelerdeki tüm resmi ve özel ortaokulların öğrencilerine yönelik ödüllü 'Beyin Olimpiyatları' düzenlenecek.

Eğitim 23.11.2017, 11:13 23.11.2017, 11:13
Şanlıurfa'da ödüllü 'Beyin Olimpiyatları' düzenleniyor

Öğrencilerin; zekâ gelişimine katkıda bulunmak, analitik düşünme teknikleriyle tanışmalarını sağlamak, eğlenceli vakit geçirirken farklı düşünme biçimleriyle tanışmaları ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Şanlıurfa'da Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ev sahipliğinde Beyin Olimpiyatları yapılacak.

Şanlıurfa merkez ilçeleri (Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü) tüm resmi ve özel ortaokulların öğrencilerine (5., 6., 7. ve 8. Sınıf) yönelik olarak düzenlenecek olimpiyatlar 2 aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Beyin olimpiyatlarının 1. aşamasında; “ABC Bağlama, İşlem Karesi, Kelime Yerleştirme, Dairesel Kelimeler, Sudoku, Apartmanlar vb. ” akıl yürütme ve işlem oyunlarından sorular sorulacak.  Beyin olimpiyatları final aşamasında ise öğrenciler “Tangram, T-Tangram, Nim, Soma Küpü, Tetromino, Pentamonino, Kart Sıralama, Mantık Oyunları vb.’’ mekanik ve akıl yürütme oyunlarından sorulara yanıt verecek.  

 

ÖRNEK SORULAR VERİLECEK

Okullarda olimpiyata katılacak öğrenci ve danışman öğretmenler belirlenip başvurular yapıldıktan sonra BİLSEM'de Ocak 2018’de danışman öğretmenlerle yapılacak toplantıda; “ABC Bağlama, İşlem Karesi, Kelime Yerleştirme, Dairesel Kelimeler, Sudoku, Apartmanlar vb. ” akıl yürütme ve işlem oyunlarından örnek sorular verilecek. Öğrenciler bu örnek sorular temel alınarak çalışabilecekler.

 

BAŞVURU TARİHİ

Peki başvurular ne zaman yapılacak?

Olimpiyata katılacak okullar için başvurular 18-29 Aralık tarihlerinde yapılacağı öğrenildi.  Olimpiyata katılacak okullar BİLSEM'in http://sanliurfabilsem.meb.k12.tr/ web sitesinde yayınlanacak başvuru formunu doldurulduktan sonra formlarını Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden BİLSEM'e göndermeleri gerekiyor. 

BİLSEM'den yapılan açıklamada zamanında gönderilmeyen başvuruların değerlendirme dışı tutulacağı belirtildi. 

Olimpiyat ise Şubat 2018'de yapılacak. Final müsabakası tarihi ise Nisan 2018 olarak belirlendi. 

 

ÖDÜLLER

Olimpiyatlarda dereceye girenler ödüllendirilecek. Birinciye Teleskop (70 mm açıklık, 300 mm odak uzaklığı) Danışma öğretmene ise mangala ve plaket; ikinciye ise Dijital Mikroskop (500X) ve yine danışman öğretmene mangala ve plaket verilecek. 

Şartname için TIKLAYINIZ

Özlem KOÇHAN/AJANS URFA

banner213
Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0