banner114

banner87

Boşaltılacak askeri alanlar için Eğitim Bir Sen'den talep

Eğitim Bir Sen, şehir dışına çıkarılmasına karar verilen kışla ve askeri birlik arazilerinin yerine eğitim kampüsü yapılması talebinde bulundu.

banner100
Eğitim 04.11.2016, 09:56 04.11.2016, 09:56
Boşaltılacak askeri alanlar için Eğitim Bir Sen'den talep
banner101

15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan önlemler çerçevesinde şehir merkezlerindeki kışla ve askeri birliklerin şehir dışına taşınması kararı alındı. Kışla ve askeri birliklerin şehir merkezlerinin dışına, gayrimeskûn mahallere taşınması kararı yerinde bir uygulama olacağını belirten Eğitim Bir Sen  boşalıcak askeri alanlar için eğitim kampüsü talebinde bulundu. 

Konuya dair yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Eğitim Bir Sen Şanlıurfa İl temsilcisi İbrahim Coşkun hükümete çağrıda bulundu. Coşkun, "Hükûmete çağrımız, mezkûr arazilerin eğitim kampüslerine dönüştürülmesidir" Şehir dışına çıkarılmasına karar verilen kışla ve askeri birliklerin boşalttığı arazilerin nasıl değerlendirileceği konusunda ise henüz bir karar verilmemiştir ve konu hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Özellikle bu arazilerin şehrin merkezindeki konumları sebebiyle ekonomik değerlerinin yüksek olmasından kaynaklı rant girişimlerine müsaade edilmemeli, bahse konu araziler kamu yararına kullanılmalıdır" dedi. 

banner85
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Orta Vadeli Programda tekli öğretime geçilmesi hedefine ulaşılması için gerekli derslik ihtiyacının en çok İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde ortaya çıktığını belirten Coşkun "Kışla ve askeri birliklerden boşalan arazilerin -yeşil alan, yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi- tekli öğretime uygun donanımlı eğitim kampüslerinipn inşası için kullanılması en uygun değerlendirme olacaktır. Zira tekli öğretime geçilmesi için gerekli derslik ve okul sayısı göz önünde bulundurulduğunda, şehir merkezlerinde bu ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve uygun maliyette arazi kalmadığı bilinen bir gerçektir. Öte yandan, okulların şehir dışına yapılması halinde öğrencilerin yaşadıkları şehirden ve sosyal çevreden uzak, izole bir eğitim görecekleri açıktır" 

Coşkun bu nedenlerle  askeri birliklerin şehir dışına taşınmasıyla boşalacak arazilerin eğitim kampüslerine dönüştürülmesi kararı alınması, kampüs inşaat ve donanımlarının hızla tamamlanması çağrısında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
banner123