banner14

banner69

YPG’den, ABD ve Türkiye’ye yanıt: Fırat’ın batısından çekilmiyoruz

YPG Sözcüsü Redur Xelil'e dayandırılan, "Fırat'ın batısından çekiliyoruz" şeklindeki açıklamanın doğru olmadığı yine Xelil'in açıklamasından anlaşıldı.

Bölge 25.08.2016, 19:24 25.08.2016, 19:24
565
YPG’den, ABD ve Türkiye’ye yanıt: Fırat’ın batısından çekilmiyoruz
banner37

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Cerablus’a girmesinin ardından Fırat’ın batısından çekilmesi istenen YPG’den yanıt geldi. YPG Sözcüsü Redur Xelil, Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini ve hiç kimsenin kendilerine bu dayatmada bulunamayacağını söyledi.

Suriye sınırındaki Cerablus kentinin IŞİD’den temizlenmesi için planlanan operasyon dün sabah saat 04:00 itibariyle obüs atışlarıyla başlamıştı. Operasyona ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava bombardımanıyla destek vermişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG’nin bir an evvel Fırat’ın doğusuna çekilmesini istemiş, Başbakan Binali Yılldırım da YPG Fırat’ın batısından çekilene kadar operasyonun süreceğini söylemişti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, “PYD Fırat’ın batısına geçmemeli. Buna uymadıkları takdirde asla ABD tarafından desteklenmeyecekler” diye konuşmuştu.

 

'TÜRKİYE BİZİ ŞEKİLLENDİRMEZ'

Amerika’nın Sesi Radyosu’na konuşan Xelil, Cerablus’a yönelik operasyonun IŞİD’e karşı değil, Kürtlere karşı yapıldığını söyledi.

Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini belirten Xelil sözlerine şöyle devam etti: “Kimse bizden kendi topraklarımızdan geri çekilmemizi isteyemez. Türkiye’nin Cerablus müdahalesi düşmanca bir tutumdur. Biz Fırat’ın batısında, Demokratik Suriye Güçleri içinde yer alıyoruz. Orada kendi topraklarımızda bulunuyoruz. Bazılarının isteği doğrultusunda kendi topraklarımızdan çıkmayız. Biz ne Türkiye ne de başka bir gücün isteği doğrultusunda hareket ederiz. Türkiye, bizim oradaki pozisyonumuzu kendi çıkarlarına göre şekillendiremez. Güçlerimiz orada kalacaklardır ve herhangi bir geri çekilme söz konusu olmayacaktır. Hiç kimsenin ‘YPG oradan geri çekilsin’ dayatmasında bulunma hakkı yoktur ve biz bunu kabul etmeyiz.” (DİKEN)

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?