banner14

banner69

Urfa ve Antep ile ilgili çağrı: Bu çarpıklık giderilmeli!

Şanlıurfa Eski Vali Yardımcısı, Göç İdaresi Başkanlığında üst düzey yönetici olarak görev yapan Ramazan Seçilmiş, uluslararası mültecilere yardım çalıştayında yaptığı açıklamada önemli bir tespitte bulunarak Urfa’da daha çok sığınmacı olmasına rağmen yardımların Antep'e yöneldiğini belirtti ve "Bu çarpıklığı gidermek gerekiyor" dedi.

Bölge 13.12.2018, 11:51 13.12.2018, 11:51
1456
Urfa ve Antep ile ilgili çağrı: Bu çarpıklık giderilmeli!
banner37

Uluslararası Mülteci Araştırmaları Merkezi tarafından bugün Ankara'da yerli ve yabancı Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik uluslararası kuruluşların insani yardım faaliyetleri ilgili mevzuat çalıştayı düzenlendi. 

Çalıştaya bakanlıkları ve kurumları temsilen katılan isimler arasında Şanlıurfa Eski Vali Yardımcısı, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Ramazan Seçilmiş de vardı. Daire Başkanı Seçilmiş; Türkiye'de yürütülen insani yardım faaliyetlerinin mevzuatı ile insani yardım alanında koordinasyon, iş birliği ve sorunların tartışıldığı çalıştayda bir konuşma yaptı.

 

EN ÇOK SURİYELİ URFA'DA AMA...

 

Konuşmasında önemli bir tespitte bulunan Seçilmiş, yardım kuruluşlarına seslenerek " Sayı olarak da, ihtiyaç durumu açısından da Şanlıurfa’da daha çok sığınmacı ve göçmen varken, yardım kuruluşları Gaziantep'e daha fazla yönelmiş durumda. Bu çarpıklığı gidermek gerekiyor" dedi. 

 

SURİYELİLERİN İLLERE GÖRE DAĞILIMI

 

2 milyon nüfusu bulunan Şanlıurfa'da resmi olmayan kayıtlara göre 600 bin resmi kayıtlara göre 462 bin 961 Suriyeli bulunuyor. Bu rakamla Şanlıurfa en çok Suriyeli barındıran 2'nci kent olurken; Gaziantep'te 350 bin 67 kayıtlı Suriyeli yaşıyor.

 

NÜFUS ARTIYOR, KAYNAKLAR YETERSİZ

 

Şanlıurfa, mevcut sorunlarının üzerine bir de gittikçe artan Suriyeli nüfusu karşısında alt yapıdan eğitim ve sağlığa kadar pek çok ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Yapılan yardımlar ve kent için ayrılan bütçe de bu ihtiyaçları gidermek de yetersiz kalıyor. Özellikle Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin son zamanlarda Katarlı ve diğer yabancı yatırımcılara çağrıda bulunarak sığınmacı yükünün hafifletilmesi için girişimlerde bulunuyor.

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

 

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?