banner14

banner69

Urfa kara kara düşünüyor: Bu kadar kişi nerede kalacak?

2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin ardından gözler Şanlıurfa'ya çevrilirken, seyahat acenteleri mevsim koşullarını ve Ramazan Ayı'nı da baz alarak şimdiden otellere başvurularını yaptı. Geçtiğimiz yıl 1 milyon turist ağırlayan kentin, bu sene 2,5 milyon turist beklentisi karşısında konaklama sorunu ile nasıl baş edeceği merak konusu oldu.

Bölge 21.01.2019, 11:36 21.01.2019, 11:36
1930
Urfa kara kara düşünüyor: Bu kadar kişi nerede kalacak?
banner37

Tarihi ve turistik değerlerinin yanısıra inanç merkezi olması sebebiyle de geçtiğimiz yıl 1 milyon turist ağırlayan Şanlıurfa, bu yıl 2,5 milyon turist ağırlamanın derdine düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'ı Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi sebebiyle Urfa'da turist beklentisindeki hedef de yükseldi. Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesinde bulunan Göbeklitepe nedeniyle işin uzmanları "Bu yaz turist patlaması bekliyoruz" derken, bu iddia konaklama sorunuyla netleşti! 

 

OTELLERDE YER YOK!

 

Türkiye'nin en sıcak illerinin başında gelen kentte turizm faaliyetlerinin erken başlaması sebebiyle seyahat acenteleri şimdiden rezervasyon yaptırdı. Mart'ın 18'inden itibaren otellerde doluluk oranlarının yükseldiği hatta ücreti yüksek otellerde bile özellikle Nisan Ayı'nda otellerde boş yer olmadığı öğrenildi. Nisan Ayı'ndaki en önemli doluluk sebeplerinden birini de Ramazan Ayı oluşturdu. 6 Mayıs'ta başlayacak olan Ramazan Ayı dolasıyla turistlerin ve acentelerin özellikle Nisan Ayı'nı tercih ettiği görüldü. 

 

KOMŞU KENTLERDE DE HAZIRLIK BAŞLADI

 

Turist hedefi yüksek, turistik gezi alanları bir güne sığmayacak kentte Göbeklitepe sevincinin bir hüsrana dönüşmemesi için alınacak tedbirler merak konusu olurken, kentin böylesine ilgi görmesi komşu kentlerin de iştahını kabarttı. 

Tarihi değerleriyle özellikle bölge gezisi düzenlendiğinde "Uğramazsak olmaz" denilen Gaziantep, Adıyaman ve Mardin'de de "Göbeklitepe Yılı" sevinci yaşandı.

Komşu iller gelen turistlerin sadece Şanlıurfa ile sınırlı kalmayıp kendi illerine de uğrayacaklarını ve gezilerini bölge turu olarak tamamlayacaklarını düşünen turizm yetkilileri, şimdiden toplantılar yaparak tedbir önlemleri almaya ulaşım, konaklama ve rehber ihtiyacı için çalışmalar yürütmeye başladı.

Komşu kentler dahi bunun için bir çalışma peşine düşerken, gezinin ana temasını oluşturacak Şanlıurfa'da turist yoğunluğunu nasıl kaldıracağı merak konusu oldu.

Belediyelerin seçime odaklandığı bugünlerde turizm hareketliliğiyle ilgili Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in Turizm Geliştirme A.Ş. kurması dışında yapılan bir çalışma yok.

Tedbirler alınacak mı, yoksa turistler özellikle konaklama ihtiyacı nedeniyle komşu kentlere mi kaptırılacak ilerleyen zamanlarda görülecek. 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?