banner14

banner69

Yarım bırakılan işlerde rekora koşuyoruz!

Şanlıurfa-Antep güzergahında transit geçişi korumak ve 6 mahallenin de ulaşımını rahatlatmak için başlatılan "Karakoyunlu Köprülü Kavşağı" projesi durdu. Mali kaynaklı sebeplere takıldığı iddia edilirken, 2017 yılından bu yana süren çalışmaların yarıda kalması ise trafiği eskisinden daha beter bir duruma getirdi. Sürücüler, tepkili...

Belediyeler 18.07.2019, 11:48 19.07.2019, 14:43
1152
Yarım bırakılan işlerde rekora koşuyoruz!
banner37

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Piazza civarında İpekyolu üzerinde "Trafiği rahatlatacak" iddiasıyla projelendirilen "Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadük" yerinde sayıyor. Tıpkı Çevik Kuvvet Kavşağı gibi...

Şanlıurfa-Gaziantep istikametindeki transit akım korumak ve alt kottaki hemzemin kavşak sayesinde yoğun bir trafik akışının olduğu çarşı ve mezarlık bölgesi ile Kuzeybatı çevreyoluna bağlanan  Süleymaniye bölgesi arasında bir geçiş sağlamak amacıyla Karakoyun Köprülü Kavşak için ilk çalışma 2017 yılında istimlak edilen evlerin yıkımıyla başladı. 2018 yılının Temmuz ayında ise Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından resmen temel atma töreni gerçekleştirildi. Eski Başkan Çiftçi "180 günde tamamlanacak ve 3 köprü yapılacak. Bu köprüler Karakoyun, Akşemsettin, Hızmalı ve Süleymaniye mahallesinin sorununu çözecek" dedi ancak vaadi gerçekleşmedi. Çalışmalar yol genişletme sürerken durdu. Sebebinin ise maddi sorunlar olduğu iddia edildi. Ortaya ise yeni bir trafik sorunu çıktı.


TRAFİK RAHATLAYACAK DENDİ, KEŞMEKEŞE DÖNDÜ

Alışveriş merkezi, mezarlık bölgesi, tarihi alanlara geçiş ve mahalle ulaşımı ile Gaziantep güzergahındaki yol sürücülerin adeta isyan noktası oldu. Özellikle haftasonu alışveriş merkezi ve tarihi bölgelere gitmek isteyenlerin de dahil olduğu trafik, yoğunluk nedeniyle sürücüleri çileden çıkarttı. 4 şeritten akış sağlanan yolda kazaların önüne geçmek içinse yola plastik dubalar yerleştirildi ancak bu da sollama yapmak isteyen sürücüleri engellemeye yetmiyor. Hal böyle olunca kazalar da peşi sıra geliyor.

TURİZM SEZONUNDA OLUMSUZ İMAJ

Mardin-Urfa-Gaziantep yol güzergahı olan bölgede çalışmaların durması hem imaj açısından olumsuz etki yaratıyor. Özellikle turizm sezonun da devam etmesi ve Göbeklitepe'ye olan ilgi nedeniyle tursit sayısındaki artış da göz önüne alındığında kentin inşaat alanı gibi durması kötü bir görüntüye neden oluyor.

YAYALAR DA TEHLİKEDEÜstelik çalışmalar nedeniyle yoldaki demir bariyerlerin kaldırılması sonrası yayalar da yolu kullanır oldu. Üst geçide yürümek yerine yoldan karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar adeta ölümle dans ediyor. 

Sürücüler ise tepkili. Çevik Kuvvet Kavşağı'nın da yarıda kaldığına dikkat çeken sürücüler büyük vaadlerle yola çıkılan ancak 1 yılı aşkın süredir bir arpa boyu yol katedilemeyen çalışmaların bir anca tamamlanmasını istiyor. 


Yeni yönetimin sorunun çözümü için atacağı adımlar merakla bekleniyor.

KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI VE VİYADÜĞÜ

Karakoyun Köprülü Kavşağı tamamlandığında Şanlıurfa-Gaziantep istikametindeki transit akım korunmuş olacak ve alt kottaki hemzemin kavşak sayesinde yoğun bir trafik akışının olduğu çarşı ve mezarlık bölgesi ile Şanlıurfa için önemli bir yere sahip, inşaatı devam eden Kuzeybatı çevreyoluna bağlanan Süleymaniye bölgesi arasında bir geçiş sağlanacak.

Karakoyun deresi üzerindeki mevcut köprü yeni kirişler eklenerek genişletilecek ve doğu kolunda U dönüşü için bir köprü yapılacak. Ayrıca derenin kuzeyinde bulunan altgeçit de sağ ve soldan eklenecek yeni menfezlerle uzatılacak. Böylelikle İpekyolu Bulvarı’nın bu kesiminde yol genişliği ortalama 47 metre olacak.

Taşıyıcı ayaklar arası mesafenin 59 metreye ulaştığı betonarme köprüde ardgerme metodu uygulanacak ve projede toplamda yaklaşık 150 ton halat ve 125 ton betonarme çeliği kullanılacak.

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

banner53
Yorumlar (1)
işimizi görmezden gelen başkaları bizde görmeyelim 4 ay önce
okumamamışn insanın işi görülmez
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?