banner14

banner69

banner15

banner70

Başka büyükşehirler, ilçe belediyelerine sinek besletmiyor!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin dışında hemen hemen tüm büyükşehir belediyeleri sinekle mücadeleyi kendi birimleriyle yapıyor. Bunlardan birisi olan Adana Büyükşehir Belediyesi mücadelede drone bile kullanmaya başladı. Şanlıurfa’da ise ilçe belediyelerinin umuduna… Bu yüzden yapışkanlı bantla sinekleri infaz edip sergileyen bile var

Belediyeler 25.05.2017, 15:15 25.05.2017, 15:15
602
Başka büyükşehirler, ilçe belediyelerine sinek besletmiyor!
banner37

Adana Büyükşehir Belediyesi sivrisinekle mücadele için aralarında insansız hava aracının da (drone) bulunduğu yeni aldığı araçları tanıttı. Mevcutlara ilaveten alınan 100 kamyonet, 6 binek kontrol aracı, 1 minibüs, 2 traktör, 15 robotize araç üstü ilaçlama cihazı, 50 ULV cihazı, 35 kanal sisleme cihazı, 25 sırt atomizörü, 25 holder, 350 sırt pompası, 1 biocopter ve 1 drone tanıtıldı. Adana’nın yanı sıra hemen hemen tüm büyükşehir belediyeleri sinekle mücadeleyi kendi birimleriyle ve modern bir şekilde yaparken, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ise ‘büyükşehir’ statüsüne geçtiği günden bu yana mücadeleyi ilçe belediyelerine bırakıyor. Ortaya sinekle mücadelede aksi bir durum çıkıyor. Çünkü bazı merkez ilçe mücadeleyi tam ve yerinde yaparken diğer bir merkez ilçe ise yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla bir merkez ilçede beslenen sinek veya sivrisinek diğer bir ilçeye geçebiliyor. Mücadelede öne çıkan ilçe belediyeleri ise Adana gibi modern imkanlardan yararlanmak yerine ilkel bir yöntem olan yapışkanlı bantlarla sinekleri öldürüp sergileyebiliyor. Haliliye Belediyesi, 3 gün önce yaptığı açıklamada, 15 araç ve 35 personelle ilaçlamaya başladıklarını ayrıca sinekle mücadele kapsamında ilçede bulunan parklara 300 kilometre uzunluğunda yapışkanlı bant döşeyeceklerini belirtmişti.

 

Adana Büyükşehir Belediyesince vektör ve larva mücadelesinde karadan müdahale edilemeyen alanlarda kullanılacak insansız hava araçları Biodrone ve Biocopter'in tanıtımı yapıldı. Yapılan bilgilendirmede 10 kilometre uzaktan kumanda edilebilen hava araçlarının 10 dakikada 10-15 dönüm alanda ilaçlama yapma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

banner8
 

BAŞKAN DEMİRKOL’UN FIKRASI DİLLERDE

Merkez ilçeler arasında dolaşıp duran sinekler fıkra malzemesi de oldu. Ne kadar gerçek bilinmez ama anlatıldığına göre Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’a ilçe halkı sineklerden yana dert yanar. Demirkol da anlattığı mesele ile şikayeti tatlıya bağlar. İddiaya göre Demirkol, “Sen sinek olsan Haliliye gibi temiz bir ilçede mi yaşamak istersin yoksa Eyyübiye gibi bir ilçede mi?” diye sorar. Vatandaş da, “Elbette temiz yerde” karşılığını verince Başkan Demirkol, sineklerin bu yüzden Haliliye’de çok olduğunu belirtir.

Mustafa ARISÜT / AJANS URFA

banner53
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?