banner14

banner69

Urfalı işçiler için mahkemeden karar çıktı! 16 aylık…

Şanlıurfa’da uzun süredir eylemde olan Tüvtürk işçilerinin açtığı davada mahkeme, 2 işçinin işine geri dönmesine ve kendilerine toplamda 16 aylık sendikal tazminat ödenmesine karar verdi.

Asayiş 12.09.2019, 16:37
525
Urfalı işçiler için mahkemeden karar çıktı! 16 aylık…
banner37

Şanlıurfa Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışan ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için ten atıldığı iddia edilen 2 işçi için mahkemeden karar çıktı. Kasım 2018’den beri eylemde olan ve mahkeme açan işçilerle ilgili ilk duruşma bugün görüldü. Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinde işe iade ile ilgili açılan davanın duruşmasında mahkeme, feshin geçersizliğine ve sendikal nedenle olduğunu belirterek iki üyenin işe iadesine karar verdi.

Mahkeme karara bağladığı davada; işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenle yapıldığını kabul ederek, işe iadeye, işçinin başvurusuna, işverenin işe başlatıp başlatmamasına bağlı olmaksızın 12 aylık brüt ücreti tutarında sendikal tazminata hükmetti. Ayrıca işçinin 4 aylık ücreti tutarında boşta geçen sürenin ücretinin de ödenmesine karar verdi. Böylece Tüvtürk/Polçak işvereni 12+4 olmak üzere toplam 16 aylık sendikal tazminat ödemeye mahkum oldu.

banner64
 


Konuyla ilgili olarak Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkezinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada diğer işçiler için de mücadelenin devam edeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bugün Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinde işe iade ile ilgili açılan davanın duruşması yapıldı. Yapılan duruşmada mahkeme feshin geçersizliğine ve sendikal nedenle olduğunu belirterek iki üyemizin işe iadesine karar verdi. Mahkeme karara bağladığı davada; işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenle yapıldığını kabul ederek, işe iadeye, işçinin başvurusuna, işverenin işe başlatıp başlatmamasına bağlı olmaksızın 12 aylık brüt ücreti tutarında SENDİKAL TAZMİNATA hükmetti. Ayrıca işçinin 4 aylık ücreti tutarında boşta geçen sürenin ücretinin de ödenmesine karar verdi. Böylece Tüvtürk/Polçak işvereni 12 + 4 olmak üzere toplam 16 aylık sendikal tazminat ödemeye mahkum oldu. İşe iade davası açılan diğer üyelerimizin de davalarının aynı şekilde sonuçlanacağını düşünüyoruz. Dolayısı ile işverenin işçi sendika düşmanlığı yaptığı, üyelerimizi sendikal nedenlerle işten çıkarttığı, işyerinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını engellemek için yasaları çiğneyerek, haksız ve hukuksuz davrandığı mahkemeler tarafından da bir kez daha ispatlanmış oldu. Tüvtürk/Polçak’da 298 gündür işçi ve sendika düşmanlarına karşı anayasal haklarını savunan ve onurları için direnen Tüvtürk Polçak İşçileri kazanacak.”

BİHA

banner53
Yorumlar (2)
abbas yolcu 3 ay önce
Mahkemeye helal olsun. Sadece sendika ya üye diye işçi mi çıkarılır. Hatta ceza verilmeli bu tür şirketlere ki keyfi işçi kıyımı yapılmasın.
Emekçi işçi 3 ay önce
İşçiyiz haklıyız hakkımızı alırız
Günün Anketi Tümü
Yakında kabine değişikliğinin olacağı konuşuluyor, AK Parti'nin 12 belediye başkanlığını elde ettiği Şanlıurfa bir bakanı hak etti mi?