banner114

banner87

Şanlıurfa'da 'tarih' kaçakçılarına büyük darbe!

Jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 2 kişi yakalanırken, tarihi eserler ele geçirildi.

banner100
Asayiş 09.12.2019, 13:44
Şanlıurfa'da 'tarih' kaçakçılarına büyük darbe!
banner101

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince, tarihi eser kaçakçılığı suçlarına yönelik çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde, adli makamlardan alınan arama kararına istinaden Eyyübiye İlçesi Selçuklu Mahallesinde, Suriye uyruklu H.E. isimli şahsın kaldığı eve baskın yapıldı.

H.E.’nin kaldığı evde yapılan aramada 1 adet yapım dönemi belirlenemeyen ceylan derisi üzerine işlenmiş “Bebek İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya’nın” betimlendiği tablo, 2 adet Roma dönemine ait papirüs kâğıdına ikonografi ve el yazması ile yazılmış kitap, 1 adet Roma dönemine ait krom mühür ve 1 adet Roma dönemine ait krom anahtar ele geçirildi.

banner85
Yapılan baskında yakalanan 2 şahıs hakkında soruşturma başlatılırken, jandarmadan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı, yasaların kendisine verdiği görev ve sorumluluklarının gereği olarak, Tarihi Eser Kaçakçılığı ile her türlü kaçakçılık faaliyetlerine yönelik gereken bütün önlemleri en iyi şekilde almakta, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için yürütülen çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.”

BİHA

banner53
Yorumlar (0)
banner123