Zazaca konuşan Urfalı seyirci yayından alındı, ortalık karıştı!

'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programına katılan ve Zazaca konuşan Şanlıurfalı bir vatandaşın yayından alınması tartışmalara neden oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da tartışmalara katılırken, Müge Anlı'dan bir açıklama geldi.

Zazaca konuşan Urfalı seyirci yayından alındı, ortalık karıştı!
banner38

 ATV'de yayınlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programında yaşanan bir olay tartışmalara neden oldu.

Müge Anlı'nın sunduğu programa bağlanan Şanlıurfalı bir vatandaşın Zazaca konuşması üzerine yayından alınması tepki topladı.

Konu, sosyal medyada gündeme otururken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Twitter'dan bir açıklama yaptı. Yaşanan durumu eleştiren Yılmaz yaptığı açıklamada, "Tüm ana diller gibi Zazaca da ana sütü kadar helaldir. Ayrıca, yapılan reformlarla tek parti ve darbe dönemlerinden kalma yasaklar kalkmış, yayın, tv, okullarda seçmeli ders, üniversitede enstitü ve yüksek lisans programları gibi pek çok adım atılmıştır. Ayrıca, diller sadece o dili konuşanların varlığı değildir. Diller, Yaradanın ayetleri ve tüm insanlığın ortak mirası olup, herkes tarafından korunmalıdır. Bir dili bilmemeniz o dili bilinmeyen bir dil yapmaz, sadece sizin o dili bilmediğiniz anlamına gelir. Bu tespitler ışığında; sunduğu programa Siverek’ten bağlanan ve Zazaca konuşan izleyiciyi yayından kesen ve anlaşılma imkanı olmayan bir dile müsade etmeyeceğini ifade eden Müge Anlı özür dilemelidir. Sadece ilgili şahıstan veya Zazalardan değil, tüm izleyicilerinden. Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız. Aynı milletin fertleri olarak, demokratik bir ortamda farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, daha güçlü kardeşlik ve vatandaşlık bağlarıyla geleceğe yürümeliyiz" dedi.
 


 

YILMAZ'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA

Bu açıklamanın ardından Yılmaz'dan bir açıklama daha geldi. Yılmaz, Müge Anlı ile görüştüğünü ve durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu öğrendiğini duyurdu. Yılmaz, "Sosyal medyada Zazaca konusunda tartışılan programla ilgili ATV Ankara Temsilcisi Sn Şebnem Bursalı ve Sn Müge Anlı ile görüştük. Her ikisi de hiç bir kasıt olmadığını, olamayacağını, RTÜK kurallarından kaynaklanan teknik bir müdahalenin yanlış algıladığını ifade ettiler. Bir olarak, iri olarak, diri olarak, hep birlikte Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Kardeşliğimizi pekiştirirken, farklılıklarımızı çatışma konusu yapmadan zenginlik olarak göreceğiz" diye konuştu.


 

ANLI KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Yaşanan durumla ilgili olarak programın sunucusu Müge Anlı da bir açıklama yaptı. Anlı açıklamasında Zazaca karşı bir kasıtlarının olmadığını belirterek şu ifadelere yer verdi.

"Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazacaya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de 'Böyle konuşturttunuz' diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var? 'Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten. Niye söyleteyim! Yıllarca aynı topraklarda yaşadık, kız aldık kız verdik. Aşık olduk biz Zazaya. Rica ederim, nasıl olayları buraya getiriyorsunuz."

BİHA

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 14:02
YORUMLAR
Kürt
Kürt - 3 hafta Önce

Müge anlı ırkçı faşizmle insan ayırımı yapan kişilikte bir karakter depremde ölüye bile saygısı olmayan biri

Urfalı
Urfalı - 3 hafta Önce

Irkçılık yok diyenler o programda İngilizce konuşulsaydi telefon kapatılır miydi?

Fikret
Fikret @Urfalı - 3 hafta Önce

Yahu kardeşim Urfali kardeşim sen bilmezsin ingilizce dedigin dil uluslararası bir dil neden bir dil ile başka dili karşı karşıya getiriyorsun ki

zaza zazaca
zaza zazaca - 3 hafta Önce

bu cografyada yaşayan zazalari yok saymak irkçiligin ta kendisisidir irkçi faşizt muge

Zazadeğilim
Zazadeğilim @zaza zazaca - 3 hafta Önce

Sayın Müge hanım yayın türkçe diyorsunuz biz hepimiz izliyoruz burası Türkiye ve burda Türk Kürt Arap zaza Çerkez VS bu diller den konuşan insanlar sizi izliyor yazık ki okumuş insansınız o kanaldan sizi atmalılar eğer sizi o kanalda tutarlarsa tüm insanlara hakaret etmiş olurlar

Urfalı 63
Urfalı 63 - 3 hafta Önce

Müge anlı ırkçı değil fesatlık yapmayın.tercüman olmasa nasıl anlasın

Sevinç aslan
Sevinç aslan - 3 hafta Önce

Programı her gün izliyorum bence hiç bi kasıt yok araya nifak sokmaya çalışıyorlar müge anlı haklı doğru söylüyor

Can
Can - 3 hafta Önce

Van depremiyle ilgili konuşmalarında yalandı!!!Ülkenin başında bulunan bir bakana karşı söylemlere bak!!Hakkı konuşuyor...

C
C - 3 hafta Önce

An

Dd
Dd - 3 hafta Önce

Zs


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15