"Urfa'da akademisyen de mi yok?"

Harran Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. M. Sait Şahinalp Şanlıurfa Platformu tarafından düzenlenen ve bu akşam sahiplerini bulacak olan 'Mesleğinde en iyiler' ödüllerine dair eleştirel bir yazı kalem aldı. Bir kaç tane 'en iyi' olmayacağı vurgusu yapan Şahinalp bürokratların ağırlıklı yer aldığı listede akademisyenlerin, öğretmenlerin yer almamasına tepki gösterdi. İşte "Urfa'da akademisyen mi yoktu?" diyen Doç Dr. Şahinalp'ın 'Şanlıurfa'da mesleğinde en iyiler' başlıklı o eleştiri yazısı...

banner38

ŞANLIURFA'DA MESLEĞİNDE EN İYİLER!!!

Öncelikle gerçekten hakederek ödüle layık görülen pek değerli gazeteci Yusuf Sabri Dişli beyi tebrik ederim. Fazlasını hakediyor!

Açıklanan listeye şöyle bir göz attım. Aklımdan geçenleri paylaşmak istedim. Ödülün adı "Mesleğinde En iyiler" Buradan başlayalım. Eğer en iyi belirleniyor bu tek olmalıdır. Bir kaç tane ve de "en" iyi olmaz. Listede 2 vali, bir kaç belediye başkanı var mesela. Ödül verileceklerin seçildiği coğrafi alan Şanlıurfa ise, bir başka ilin valisi neden listeye dahil edilir? Eğer Şanlıurfa'nın "en" leri belirleniyorsa neden bir kaç tane belediye başkanı listede yer alıyor? Diğer bir gariplik de, bazı kamu kurumlarının il amirlerinin listede yer alması. Yılın müftüsü, belediye başkanı,  gazetecisi,  fırıncısı, terzi vs. vs seçilecekse bu tek kişi olmalıdır. Ve de özellikle kurum amiri olmak burada bir ayrıcalık getirmemelidir. Ayrıca ödüllendirilecek kişilerin seçim yöntemi de hayli sıkıntılı görünüyor. Mesela listede yılın marangozu, çiftçisi, oto tamircisi vb.lerini göremedim. Bu liste bu şekilde hayli uzar gider. Bu nedenle tüm zanaatkârlar ve diğer meslek grupları oluşturulmalı. Aksi takdirde "en " leri belirlemenin altından kalkılmaz. 

Yine kendi mesleğim açısından dikkatimi çeken diğer durum da listede "yılın akademisyeni"nin olmayışı. Listede bürokratların ağırlığı hissedilir bir şekilde ön planda. Sahi bu Urfa'da akademisyen mi yoktu? Ya da #Akademisyenler bir meslek olarak kabul edilmiyor mu oluşturulan seçici komisyon(lar) tarafından? Hatırımda yanlış kalmadıysa "yılın öğretmeni" de yok listede. Bu da Şanlıurfa olarak bakış açımızı ortaya koyan bir durum. Urfa ve Urfalılar açısından "bürokratlar"ın ne kadar büyük bir önem arz ettiği uzun yıllardan beri aşikâr bir durum. Hele ki bir de Ankara'ya bürokrat gönderdik mi, değmeyin Urfa'nın keyfine. Ama Urfa'nın Üniversitesi ve yüzlerce akademisyeni var, belki 100'ün üzerinde Urfalı akademisyen var ama Urfa(lı)nın dikkatini çekmez! Kimse Urfa ile ilgili ne gibi çalışmalar var, neler yapılıyor, neler yapılabilir merak etmez maalesef! Çünkü bürokrasi "iş bitirme" yeridir ama üniversite değil! Üzgünüm belki biraz acı oldu ama gerçek bu!

Aslında son kısımda paylaştıklarım uzun yıllardır muzdarip olduğumuz bir konu. "EN"ler listesine göz atmak, bu sitemi paylaşmaya vesile oldu sadece. Liste hazırlanırken bazı şeyler "gözden kaçmıştır" diyelim ve konuyu uzatmadan kapatalım...

Bu vesileyle listede ismi yer alan mesleklerinin "en "leri bir tebrik eder; Şanlıurfa için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

 

URFA'DA "MESLEĞİNDE EN İYİLER"

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 15:03
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15